Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema wil nieuwe demonstratie-etiquette in Amsterdam

Halsema wil nieuwe demonstratie-etiquette in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal demonstraties in Amsterdam is vorig jaar toegenomen. Ze waren ook groter dan voorgaande jaren, concluderen de gemeente, het Openbaar Ministerie en de politie. Burgemeester Femke Halsema pleit voor een nieuwe demonstratie-etiquette en roept organisatoren van demonstraties op na te denken over manieren om manifestaties vreedzaam en ordelijk te laten verlopen.

In totaal ging het in 2021 om 1566 aangemelde demonstraties. In 2019 waren het er 1448 en in 2020 ging het om 1422 demonstraties. De toename werd voor het overgrote deel veroorzaakt door demonstraties tegen de coronamaatregelen op het Museumplein in de hoofdstad.

Burgemeester Femke Halsema sprak maandag in een toelichting op het Trendbeeld 2022 van de Amsterdams politie over talloze demonstraties, die werden begeleid door soms meer dan zevenhonderd agenten. "De coronapandemie heeft de polarisatie in onze samenleving voedingsbodem gegeven. Ik ben er beducht voor dat het niet zomaar verdwijnt. We zien nu tijdens de Oekraïne-crisis dat er opnieuw aanleiding is te denken in complotten en nieuwe tegenstellingen."

Politiebegeleiding

Halsema en hoofdcommissaris Frank Paauw van de Amsterdamse politie pleiten voor het verbeteren van de organisatiegraad van demonstraties. Halsema vindt dat organisaties hun manifestaties eerder dienen aan te melden en eigen ordediensten moeten meenemen, zodat er minder politiebegeleiding nodig is. Ze noemt de huidige samenwerking met de gemeente en het aantal 'netwerkachtige bijeenkomsten' moeizaam. Ze wil geen demonstraties verbieden om het aantal in te perken. "We beschermen het demonstratierecht actief."

Paauw noemt de demonstraties "een heel groot recht, maar niet gratis." Hij waarschuwt ervoor dat organisaties meer beperkingen krijgen opgelegd als demonstraties zonder aanmelding in de stad opduiken.

Paauw ging ook in op het verspreiden van nepnieuws door demonstranten en de bedreigingen die ze tegen de politie uiten. "We worden geconfronteerd met fake news, beweringen dat de politie ongeregeldheden zelf veroorzaakt. Maar het is niet de politie die het lont in het kruitvat gooit en de boel uit de hand laat lopen." De hoofdcommissaris hekelt eveneens het fenomeen doxing, waarbij demonstranten adresgegevens van politiemensen online zetten. "Deze vorm van bedreiging zet forse druk op onze mensen", aldus Paauw.

Meer uit Binnenland

Weeronline: Eerste lokale vorst van het najaar gemeten

HOUTEN (ANP) - In het zuiden van Nederland daalde de temperatuur in de nacht van donderdag op vrijdag tot onder nul, en daarmee is het de eerste lokale vorstdag van het najaar. Dat gebeurde volgens Weeronline op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland. De eerste vorst is later dan gebruikelijk: tussen 1996 en 2025 vond de eerste lokale vorstdag plaats rond 25 oktober.

15 minuten geleden
Staking Curaçaose huisartsen beëindigd, ook apotheken weer open

WILLEMSTAD (ANP) - Na vier dagen staking gaan de Curaçaose huisartsen vrijdag weer aan de slag. Daartoe heeft de Curaçaose Huisartsen Vereniging (CNHV) haar leden donderdag opgeroepen, nadat de overheid een kort geding had aangespannen. Apothekers die zich solidair hadden verklaard en de deuren hadden gesloten, gaan vrijdag onder druk ook weer aan de slag.

3 uur geleden
KL461 niet uit Boekarest vertrokken wegens technisch mankement

AMSTERDAM (ANP) - Het KLM-toestel dat na een bommelding is geland in de Roemeense hoofdstad Boekarest is in de nacht van donderdag op vrijdag niet vertrokken naar Tel Aviv. Dat zei een woordvoerder van KLM desgevraagd.

4 uur geleden
A32 dicht in beide richtingen ter hoogte van aquaduct Mid-Fryslân

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het aquaduct Mid-Fryslân bij Grou is sinds donderdagavond in beide richtingen afgesloten voor al het verkeer. Dat maakte Rijkswaterstaat bekend.

6 uur geleden
Ook KLM-vlucht kreeg bommelding

BOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.

8 uur geleden
Wetenschappers zien 'magere jaren' voor klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.

12 uur geleden
Samenvattingen Eredivisie blijven bij NOS

HILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.

14 uur geleden