Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema: VVD-plan voor inperken demonstratierecht helpt ons niet

Halsema: VVD-plan voor inperken demonstratierecht helpt ons niet

HILVERSUM (ANP) - Met de plannen van de VVD voor strengere regels tegen demonstraties die de openbare orde verstoren, zijn gemeenten niet geholpen. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in het BNNVARA-programma Bar Laat. Volgens haar zijn voor de uitvoering van de plannen meer politiemensen nodig dan nu bij demonstraties, terwijl de politie kampt met personeelstekorten.

De VVD wil onder meer het blokkeren van snelwegen strafbaar stellen. De burgemeester benadrukt dat dit al verboden is. Daarom is het volgens Halsema "symboolpolitiek". Ze is het met iedereen eens dat de blokkades "bloedirritant" zijn, maar er wordt volgens haar al opgetreden. Wel kost het tijd om de actievoerders van de weg te halen, waarbij de politie gebonden is aan de wet, aldus de burgemeester.

Ook klinken er verschillende roepen vanuit politiek Den Haag voor regels op basis waarvan de politie sneller kan optreden. "Een onzinnig idee", aldus Halsema. Het lokale gezag doet volgens haar al het maximale. De landelijke politiek kan helpen door voor meer politiemensen te zorgen, hebben de burgemeesters volgens Halsema samen al aan Den Haag laten weten. "En help ons ook door het lokale gezag te respecteren als het optreedt, want dat doen we."

Vandalen moeten betalen, is ook een wens van een deel van de Tweede Kamer, die woensdag over het demonstratierecht debatteert. Halsema zegt daarover dat dit al kan, maar in de praktijk vaak lastig blijkt omdat moeilijk vast te stellen is wie de vernieling pleegde. Het is volgens haar niet de bedoeling dat een willekeurige demonstrant opdraait voor iets wat diegene niet heeft gedaan.

Demonstraties horen bij een vrij land, zegt Halsema, die zegt dat er in Amsterdam vorig jaar 3028 demonstraties hebben plaatsgevonden. Ze geeft toe dat er weleens iets misgaat, maar benadrukt nogmaals dat daar dan ook naar gehandeld wordt. Dat het politieapparaat zwaar onder druk staat, is volgens haar iets om over na te denken. Maar beginnen met "het inperken van fundamentele rechten is niet de juiste weg", aldus de burgemeester.

Meer uit Binnenland

NU'91: zorgmedewerkers werken minder door hoge brandstofprijzen

NIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.

1 uur geleden
Steeds meer jongeren ingezet als drugsuithaler

DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.

3 uur geleden
Ook laatste deel A16 bij Rotterdam weer open voor verkeer

ROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.

4 uur geleden
Huurprijzen stijgen harder dan koopwoningprijzen, meldt Pararius

ROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.

4 uur geleden
Verdachte aangehouden voor reeks brandstichtingen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.

14 uur geleden
Spoorbeveiliging veroudert sneller dan gedacht, miljarden nodig

DEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.

15 uur geleden
OM wil zes maanden cel voor jongerengeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.

16 uur geleden