Halsema: VVD-plan voor inperken demonstratierecht helpt ons niet
HILVERSUM (ANP) - Met de plannen van de VVD voor strengere regels tegen demonstraties die de openbare orde verstoren, zijn gemeenten niet geholpen. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in het BNNVARA-programma Bar Laat. Volgens haar zijn voor de uitvoering van de plannen meer politiemensen nodig dan nu bij demonstraties, terwijl de politie kampt met personeelstekorten.
De VVD wil onder meer het blokkeren van snelwegen strafbaar stellen. De burgemeester benadrukt dat dit al verboden is. Daarom is het volgens Halsema "symboolpolitiek". Ze is het met iedereen eens dat de blokkades "bloedirritant" zijn, maar er wordt volgens haar al opgetreden. Wel kost het tijd om de actievoerders van de weg te halen, waarbij de politie gebonden is aan de wet, aldus de burgemeester.
Ook klinken er verschillende roepen vanuit politiek Den Haag voor regels op basis waarvan de politie sneller kan optreden. "Een onzinnig idee", aldus Halsema. Het lokale gezag doet volgens haar al het maximale. De landelijke politiek kan helpen door voor meer politiemensen te zorgen, hebben de burgemeesters volgens Halsema samen al aan Den Haag laten weten. "En help ons ook door het lokale gezag te respecteren als het optreedt, want dat doen we."
Vandalen moeten betalen, is ook een wens van een deel van de Tweede Kamer, die woensdag over het demonstratierecht debatteert. Halsema zegt daarover dat dit al kan, maar in de praktijk vaak lastig blijkt omdat moeilijk vast te stellen is wie de vernieling pleegde. Het is volgens haar niet de bedoeling dat een willekeurige demonstrant opdraait voor iets wat diegene niet heeft gedaan.
Demonstraties horen bij een vrij land, zegt Halsema, die zegt dat er in Amsterdam vorig jaar 3028 demonstraties hebben plaatsgevonden. Ze geeft toe dat er weleens iets misgaat, maar benadrukt nogmaals dat daar dan ook naar gehandeld wordt. Dat het politieapparaat zwaar onder druk staat, is volgens haar iets om over na te denken. Maar beginnen met "het inperken van fundamentele rechten is niet de juiste weg", aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
3 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
39 minuten geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
4 uur geleden