Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema: VVD-plan voor inperken demonstratierecht helpt ons niet

Halsema: VVD-plan voor inperken demonstratierecht helpt ons niet

HILVERSUM (ANP) - Met de plannen van de VVD voor strengere regels tegen demonstraties die de openbare orde verstoren, zijn gemeenten niet geholpen. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in het BNNVARA-programma Bar Laat. Volgens haar zijn voor de uitvoering van de plannen meer politiemensen nodig dan nu bij demonstraties, terwijl de politie kampt met personeelstekorten.

De VVD wil onder meer het blokkeren van snelwegen strafbaar stellen. De burgemeester benadrukt dat dit al verboden is. Daarom is het volgens Halsema "symboolpolitiek". Ze is het met iedereen eens dat de blokkades "bloedirritant" zijn, maar er wordt volgens haar al opgetreden. Wel kost het tijd om de actievoerders van de weg te halen, waarbij de politie gebonden is aan de wet, aldus de burgemeester.

Ook klinken er verschillende roepen vanuit politiek Den Haag voor regels op basis waarvan de politie sneller kan optreden. "Een onzinnig idee", aldus Halsema. Het lokale gezag doet volgens haar al het maximale. De landelijke politiek kan helpen door voor meer politiemensen te zorgen, hebben de burgemeesters volgens Halsema samen al aan Den Haag laten weten. "En help ons ook door het lokale gezag te respecteren als het optreedt, want dat doen we."

Vandalen moeten betalen, is ook een wens van een deel van de Tweede Kamer, die woensdag over het demonstratierecht debatteert. Halsema zegt daarover dat dit al kan, maar in de praktijk vaak lastig blijkt omdat moeilijk vast te stellen is wie de vernieling pleegde. Het is volgens haar niet de bedoeling dat een willekeurige demonstrant opdraait voor iets wat diegene niet heeft gedaan.

Demonstraties horen bij een vrij land, zegt Halsema, die zegt dat er in Amsterdam vorig jaar 3028 demonstraties hebben plaatsgevonden. Ze geeft toe dat er weleens iets misgaat, maar benadrukt nogmaals dat daar dan ook naar gehandeld wordt. Dat het politieapparaat zwaar onder druk staat, is volgens haar iets om over na te denken. Maar beginnen met "het inperken van fundamentele rechten is niet de juiste weg", aldus de burgemeester.

Meer uit Binnenland

Milieudefensie komt met dagvaarding in tweede zaak tegen Shell

DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.

1 uur geleden
Politie grijpt in na vuurwerk bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".

3 uur geleden
Opnieuw demonstratie tegen asielzoekerscentrum Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.

5 uur geleden
Drie verdachten vrij na steekpartij in onrustig Noardburgum

NOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.

7 uur geleden
Burgemeester Venlo geschokt door dood meisje in Blerick

VENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."

9 uur geleden
NVWA: gevaarlijke stoffen in meerdere libidoverhogende middelen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.

9 uur geleden
Drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.

9 uur geleden