Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema verandert mening over gekozen burgemeesters

Halsema verandert mening over gekozen burgemeesters

AMSTERDAM (ANP) - Femke Halsema heeft haar mening over het gekozen burgemeesterschap bijgesteld. Als Kamerlid van GroenLinks was de burgemeester geen voorstander van het kiezen van een burgemeester, maar nu denkt ze dat "het voor de onafhankelijkheid van een burgemeester ook goed kan zijn om een eigen mandaat te hebben".

Die uitspraak deed Halsema in een interview in de podcast Damsko, toen ze werd gevraagd of de volgende burgemeester gekozen zou moeten worden. "Ik was vroeger nooit een voorstander van een gekozen burgemeester omdat ik altijd bang was dat dat tot een beauty contest zou leiden. Maar ik merk dat ik daar langzaam maar zeker in verschuif", aldus Halsema.

Burgemeesters worden in Nederland benoemd door de koning en de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, ook wel 'de Kroon'. De minister kan de aanbeveling voor benoeming of ontslag alleen om zwaarwegende redenen weigeren, maar in de praktijk gebeurt dat vrijwel nooit.

Na een wijziging van de grondwet in december 2018 zijn in een aantal gemeenten, waaronder Leiden, Utrecht en Eindhoven, wel burgemeestersreferenda gehouden, waarin de bevolking kon kiezen tussen twee kandidaten. Vanwege de beperkte keuze en lage opkomst worden die referenda echter niet meer toegepast.

Meer uit Binnenland

Jill Helena 'van slag' door vrijspraakverzoek in zaak-Ali B

AMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.

17 minuten geleden
Gorinchem deed aangifte van meerdere vormen van verkiezingsfraude

GORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.

1 uur geleden
Verbod op uitkleedfunctie Grok is baanbrekend, zegt Offlimits

AMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.

2 uur geleden
VluchtelingenWerk steunt oproep asielminister over opvangplekken

AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.

2 uur geleden
Geldmaat: zwaardere en meer explosieven bij plofkraken

WEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.

3 uur geleden
Rechter verbiedt uitkleedfunctie in chatbot Grok

AMSTERDAM (ANP) - De chatbot Grok mag zijn 'uitkleedfunctie' niet meer aanbieden in Nederland. De rechtbank in Amsterdam heeft de tool donderdag verboden, nadat het Fonds Slachtofferhulp en het expertisecentrum Offlimits dat hadden geëist in een kort geding.

3 uur geleden
Advocaat vraagt ook vrijspraak Ali B voor verkrachting Ten Damme

AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Bart Swier heeft voor zijn cliënt Ali B ook om vrijspraak gevraagd voor het verkrachten van zangeres Ellen ten Damme. De advocaat stelde onder meer dat een verklaring van haar toenmalige partner niet als steunbewijs kan worden gebruikt.

3 uur geleden