Halsema stuurt VN-rapporteur Melzer brief over politiegeweld
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft VN-rapporteur Nils Melzer een brief gestuurd na zijn kritiek op het optreden van de Nederlandse politie tijdens coronaprotesten. Dat meldt Halsema in een brief aan de gemeenteraad over de verboden coronademonstratie op het Museumplein van 2 januari.
Halsema heeft de rapporteur in haar brief gewezen op het "beheerste en rechtstatelijke optreden van de Amsterdamse politie bij demonstraties" en "het belang om bij een incident op basis van gedegen en gewogen informatie te oordelen". Ook heeft ze Melzer "verzekerd van onze vanzelfsprekende bereidheid tot ondersteuning mocht hij tot een onderzoek besluiten".
De speciale VN-rapporteur op het gebied van marteling plaatste een dag na het Amsterdamse protest tweets waarin hij politiegeweld in Nederland hekelde. Daarbij plaatste hij een filmpje van maart vorig jaar waarin te zien is hoe de mobiele eenheid op het Malieveld in Den Haag een man slaat die op de grond ligt. Ook deelde hij een video van een politiehond die een man grijpt in de buurt van het Museumplein op 2 januari. Hij riep getuigen van politiegeweld op om bewijs aan te leveren in aanloop naar een bezoek dat hij dit jaar wil brengen aan Nederland en andere Europese landen.
Officiële klacht
De Nederlandse politiebonden dienden vorige week een officiële klacht in tegen Melzer. Ze vinden dat de rapporteur voorbarige conclusies trok. Ook is hij volgens de bonden bevooroordeeld en daardoor niet meer geloofwaardig.
De Amsterdamse driehoek (gemeente, politie en het Openbaar Ministerie) verbood de demonstratie tegen de coronamaatregelen op 2 januari, omdat de actievoerders uit zouden zijn op confrontatie en het overtreden van de regels. Ook was de verwachting dat er zo'n 25.000 deelnemers naar het Museumplein zouden komen, waardoor de anderhalve meter afstand niet gehandhaafd zou kunnen worden. "Aangezien de driehoek niet tot afspraken met de organisator kon komen werd de vrees voor de volksgezondheid en wanordelijkheden groter en had ik geen andere mogelijkheid meer dan de demonstratie te verbieden", aldus Halsema in de raadsbrief.
Bij het protest werden ondanks het verbod op het drukste moment zo'n 10.000 mensen geteld. Toen demonstranten weigerden het plein te verlaten, trad de politie op door een ME-linie te vormen. Ook zijn er paarden en politiehonden ingezet en heeft een aantal agenten geweld moeten gebruiken. Er werden dertig mensen aangehouden en vier agenten raakten gewond.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zaterdagochtend in Arnhem de Nederlandse regering opgeroepen om excuses te maken aan Molukkers in Nederland voor de wijze waarop zij zijn behandeld vanaf 1951. In dat jaar kwamen duizenden mensen naar Nederland na een dienstbevel van de regering. Nederland haalde hen na de Indonesische onafhankelijkheid in 1949 hierheen, in afwachting van de vestiging van een eigen onafhankelijke republiek op het eiland Ambon. Die staat is er tot op heden niet gekomen.
5 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie is nog altijd op zoek naar de auto waarin vermoedelijk de schutter is gevlucht na het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker. Dat laat een politiewoordvoerster weten. Of er al tips zijn binnengekomen over de Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik, kan ze in het belang van het onderzoek niet delen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De anti-abortusorganisatie Schreeuw om Leven heeft op een misleidende manier reclame gemaakt voor hulp aan onbedoeld zwangere vrouwen. Op de gratis Boomerangkaart, waar de hulp werd aangeboden, ontbreekt de naam en visie van de adverteerder. Hierdoor is de kaart volgens de Reclame Code Commissie (RCC) in strijd met de Nederlandse Reclame Code. Dat blijkt uit een uitspraak van de commissie van begin maart.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dodelijke schietpartij vorig weekend op het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West. Het gaat om een 24-jarige man uit de hoofdstad, meldt de politie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tienduizenden vrijwilligers ruimen zaterdag door heel Nederland zwerfafval op tijdens de 24e editie van de Landelijke Opschoondag. Bij organisator Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen, zijn zeker 1525 acties aangemeld.
10 uur geleden