Halsema prijst Olaf om strijd tegen intolerantie en bekrompenheid
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam heeft Erwin Olaf woensdag op zijn uitvaart geprezen om zijn "vastberadenheid om niet opzij te gaan voor intolerantie en bekrompenheid". Halsema sprak deze woorden in de Westerkerk in Amsterdam, waar de plechtigheid plaatsvond. Halsema herdacht Olaf, die vorige week op 64-jarige leeftijd overleed, aan de hand van zijn foto Joy die hij in de jaren 80 maakte.
Olaf leek volgens de burgemeester met de jaren zelfverzekerder te worden, "maar nooit arrogant". "Rustiger, maar nooit berustend. Zeker niet als voorvechter van vrijheid en gelijke rechten voor iedereen en voor homo-emancipatie in het bijzonder". Zijn oproep om een kiss-in te organiseren bij een snackbar waar hij eerder was weggestuurd, omdat hij daar met zijn vriend stond te zoenen, raakte volgens Halsema een snaar.
"De lhbti'ers voelden dat hun vrijheid onder druk stond", verduidelijkte de burgemeester. "Ze realiseerden zich dat Amsterdam niet altijd de vrije en veilige haven is die de stad belooft te zijn. Dat je zelfs hier niet altijd ongestoord hand in hand kan lopen, kan zoenen of een regenboogvlag aan de gevel kan hangen. Dat maakte Erwin, die lieve, zachtaardige en hoffelijke man, razend. En het maakt ons hier nog steeds razend. Erwin vertolkte het gevoel van velen: het niet te willen pikken. De vastberadenheid om niet opzij te gaan voor intolerantie en bekrompenheid."
Trots
Volgens Halsema moet Amsterdam zich de aansporing van Olaf aantrekken. "We moeten nog harder werken om de belofte van vrijheid in te lossen. Maar als onze stad ook maar een beetje heeft bijgedragen aan Erwins gewoeker met zijn talent, aan de mogelijkheden om te worden wie hij was en aan zijn strijdbaarheid, dan mogen we daar heel trots op zijn. Amsterdam zal hem intens missen, maar we zullen hem nog vaak tegenkomen. In zijn werk en in alle mensen die hij geraakt heeft. En in wie hij was, want Erwin Olaf leefde zoals Amsterdam wil zijn."
Bij de uitvaart waren bekende Nederlanders aanwezig als balletdanser en choreograaf Hans van Manen, schrijver Arthur Japin, presentatrice Linda de Mol, demissionair minister Carola Schouten en televisieproducent Janine van den Ende. Tijdens de dienst werden onder meer de nummers Heroes (David Bowie) en Aan de Amsterdamse grachten van Wim Sonneveld, gezongen door een koor en begeleid door twee accordeonisten, ten gehore gebracht.
Olaf wordt begraven in een biologisch afbreekbare kist gemaakt van paddenstoelen. De fotograaf ligt hierin op een bedje van mos met alleen zijn trouwring om.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
12 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
13 uur geledenBARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".
17 uur geleden