Halsema: politie Amsterdam moest escaleren door landelijk beleid
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.
"Hoe harder de politie moet optreden, hoe bozer een deel wordt", aldus Halsema, die aangaf "heel trots" te zijn op de Amsterdamse politie. Het destijds gebruikte politiegeweld was volgens haar proportioneel, op een paar incidentele te harde optredens na. Zij neemt de verantwoordelijkheid voor het politieoptreden in zijn geheel.
Halsema pleitte voor landelijke richtlijnen voor demonstraties, onder meer omdat willekeur slecht uit te leggen was, maar die kwamen er niet. "Het kabinet deinsde terug voor de verantwoordelijkheid voor lokale demonstratieveiligheid", aldus de burgemeester.
'Verkeerde inschatting'
Over het lokale optreden werd vervolgens wel een oordeel geveld door de landelijke politiek, zei Halsema. "Het grote nadeel" daarvan vond zij dat landelijke politici het optreden politiek uitlegden. Terwijl lokale besluiten volgens haar puur op basis van vrees voor de gezondheid, wanordelijkheden of verkeerschaos werden genomen.
Zo oordeelde oud-premier Mark Rutte volgens haar na de invoering van de avondklok "heel hard" over mensen die lieten merken het daar niet mee eens te zijn. Tegelijk benadrukte ze dat er terecht werd geoordeeld over vandalisme en geweld tegen politie, maar ze miste wel mededogen voor "al die inwoners voor wie het water aan de lippen stond".
Op 1 juni 2020 werd niet ingegrepen bij een Black Lives Matter-protest. Dat leidde tot veel verontwaardiging. Halsema legde uit aan de commissie dat de organisatie van de demonstratie en de politie een "volstrekt verkeerde inschatting" hadden gemaakt van de opkomst. In plaats van honderden kwamen er duizenden mensen naar de Dam. Bij die eerste inschatting was 1,5 meter afstand mogelijk. Toen het om veel meer demonstranten bleek te gaan, besloot de driehoek niet in te grijpen vanuit de redenering dat het protest dan eerder zou stoppen.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Topwetenschappers Hermen Overkleeft en Karin Roelofs krijgen dit jaar een Spinozapremie. Dat is de belangrijkste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland en wordt daarom ook wel de Nederlandse Nobelprijs genoemd. Overkleeft is chemisch bioloog aan de Universiteit Leiden, Roelofs is als neurowetenschapper en klinisch psycholoog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.
3 dagen geleden