Halsema over bedreigingen prinses Amalia: je hart huilt
AMSTERDAM (ANP) - "Je hart huilt dat zo'n jonge vrouw, die toch al beklemd is in haar vrijheden vanwege haar overerfelijke positie, zo onvrij wordt gemaakt, terwijl ze gewoon moet kunnen studeren." Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens een raadscommissievergadering over de bedreigingen rond prinses Amalia, die momenteel daardoor niet in de hoofdstad kan wonen.
De burgemeester antwoordde op vragen van de VVD in de hoofdstad. "Het is een gewoon een drama dat zich afspeelt."
VVD-fractievoorzitter Claire Martens vroeg Halsema ook of ze namens haar partij aan de prinses wil overbrengen dat ze dit een "hele spijtige gebeurtenis" vindt. "Dat iemand besluit naar wereldstad Amsterdam te komen dat dit uiteindelijk binnen een half jaar het gevolg is".
Wethouder Moorman
De Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman (onderwijs) noemt het "vreselijk en onverteerbaar" dat Amalia om veiligheidsredenen niet in Amsterdam kan wonen. "Een jonge vrouw van 18 wordt zo haar vrijheid en sociale leven ontnomen in de bloei van haar leven. Wat ben je dan een gewetenloze hufter", aldus Moorman op Twitter.
Koning Willem-Alexander en koningin Máxima vertelden de pers tijdens een staatsbezoek aan Zweden dat hun dochter alleen het huis uit kan voor haar studie. "De consequenties zijn heel moeilijk voor haar. Het is voor haar geen studentenleven zoals anderen dat hebben", aldus de koningin.
De RVD, de politie en het Openbaar Ministerie lieten weten geen uitspraken te doen over de beveiliging van de Prinses van Oranje.
Meer uit Binnenland
SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
1 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Joodse basisscholen en middelbare scholen in Amsterdam worden sinds enkele dagen extra beveiligd voordat ze opengaan, als ze open zijn en bij het uitgaan van de school. De gemeente laat dit donderdag weten. Aanleiding is de aanslag bij een joodse school in de hoofdstad vorige week.
2 uur geledenEPE (ANP) - De gemeente Epe wil dat een opvang voor asielzoekers wordt gesloten. Als de asielzoekers komende zaterdag nog in het Fletcher Hotel zitten, begint de Gelderse gemeente met de procedure om een dwangsom op te leggen. Over de hoogte van het bedrag meldt Epe nog niets.
3 uur geleden