Halsema: optreden ME is proportioneel geweest
AMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid (ME) heeft tijdens de rellen op het Amsterdamse Museumplein proportioneel opgetreden. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de gemeenteraad. "Leuk is het nooit als er geweld wordt gebruikt", benadrukte zij. Maar volgens Halsema is de politie zorgvuldig te werk gegaan. "Met mate, vastbesloten en zeer fatsoenlijk. Daar ben ik heel erg trots op." De politie verdient volgens haar dan ook een "énorm compliment".
"We hebben gezien dat het gezag functioneert. De politie is overal bijtijds aanwezig en grijpt in." De burgemeester is het dan ook niet eens met kritiek die er is op het optreden van de ME. "Het ging om demonstraties die op die locatie niet waren toegestaan. Iedereen die op het Museumplein was, wist dat. Daar zijn ze niet een keer, maar wel tien keer aan herinnerd." Volgens Halsema is bij herhaling aan de aanwezigen gevraagd te vertrekken.
De burgemeester maakte een onderscheid tussen de relschoppers die de afgelopen twee zondagen de confrontatie met de politie zochten op het Museumplein en de raddraaiers maandagavond in Oost en dinsdag in Osdorp. Zo kwamen er op het Museumplein behalve mensen die hun diepe onvrede over het coronabeleid wilden uiten volgens Halsema ook "harde kern relschoppers". "Hooligans uit verschillende delen van het land. En dan heb je meelopers, die in grote mate ook niet uit Amsterdam afkomstig waren maar die nieuwsgierig zijn en zich erin laten zuigen". Bij de ongeregeldheden in de buurten betrof het vooral jongvolwassenen uit de buurten zelf.
Lof voor buurtbewoners
Zowel Halsema als de raad sprak lof uit voor de buurtbewoners die de afgelopen dagen hebben helpen voorkomen dat er meer rellen zouden uitbreken. Zo gingen de afgelopen dagen op meerdere plekken buurtvaders en -moeders, jongerenwerkers en andere vrijwilligers de straat op om jongeren die uit waren op ongeregeldheden naar huis te sturen.
Op vragen vanuit de raad over de chique P.C. Hooftstraat, waar ondernemers uit vrees voor plunderingen komend weekend hun winkels hebben gebarricadeerd, zei Halsema dat dit niet de bedoeling is. Door het dichttimmeren van winkels gaan straten er volgens haar onveilig uitzien. Ze heeft begrip voor de zorgen van ondernemers. "Dat is iets anders dan zeecontainers op de stoep zetten en enorme barricades opwerpen van betonblokken, waardoor iemand die slecht ter been is niet meer over de stoep kan lopen. We hebben dringend gevraagd dit niet te doen en weg te halen."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.
39 minuten geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
8 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
10 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
11 uur geleden