Halsema: niet bereid om naar niveau Wilders te zakken
AMSTERDAM (ANP) - Femke Halsema is "niet bereid naar dit niveau te zakken". Dat zei de Amsterdamse burgemeester dinsdagavond tegen talkshowhost Eva Jinek over de tweet die Geert Wilders maandag aan Halsema wijdde. "Het land uit met dat tuig. En Halsema mag mee", schreef Wilders bij een foto van de uit de hand gelopen pro-Palestijnse demonstraties in Amsterdam. "Het begint er de schijn van te krijgen dat Wilders alleen demonstraties wil toestaan waar hij het mee eens is", aldus Halsema.
Halsema zei het zelf ook "niet smaakvol, niet prettig" te vinden dat de pro-Palestijnse demonstratie op de dag plaatsvond dat de aanval van Hamas op Israël werd herdacht, maar stelde dat ze niemand zomaar het demonstratierecht kan ontnemen. "Iedereen mag zich uiten, ook mensen met wie je het niet eens bent." Ze waarschuwde voor een "autoritair sentiment" dat volgens haar uit Wilders' tweet spreekt. "De volgende stap is dat Wilders zegt: het is Prinsjesdag, ik wil vandaag geen demonstraties tegen de regering hebben."
Meer dan driehonderd pro-Palestijnse demonstranten werden maandag opgepakt toen zij probeerden op de Dam te komen nadat Halsema hun demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking gaande van de aanval van Hamas. De burgemeester verdedigde bij Jinek haar optreden. "Ons hoofddoel was om de manifestatie op de Dam onverstoord door te kunnen laten gaan. Dat is ook gebeurd." Halsema sprak ook haar afschuw uit over de confrontaties die zich voordeden tussen pro-Palestijnse en pro-Israëlische demonstranten. "Maar er is een verschil tussen akelige incidenten en volledig uit de hand lopen."
Tegendemonstratie
De tegendemonstratie had volgens Halsema niet op een andere plek plaats kunnen vinden. Ze zei dat er bijvoorbeeld was gekeken naar het Rokin en het stationsplein, maar dat het Damrak uiteindelijk ook volgens politiespecialisten de "minst risicovolle plek" zou zijn. Verder weg kon volgens de burgemeester niet, omdat een tegendemonstratie volgens de wet binnen gehoorsafstand en in het zicht moet plaatsvinden van hetgeen waar ze tegen protesteren. "Dit was al op de rand."
Halsema stelde verder dat "het maximale" is gedaan om de dag veilig te laten verlopen. Zo waren er politiemensen uit heel Nederland gehaald, die "fantastisch hun werk hebben gedaan", aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
7 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
10 uur geleden