Halsema: niet bereid om naar niveau Wilders te zakken
AMSTERDAM (ANP) - Femke Halsema is "niet bereid naar dit niveau te zakken". Dat zei de Amsterdamse burgemeester dinsdagavond tegen talkshowhost Eva Jinek over de tweet die Geert Wilders maandag aan Halsema wijdde. "Het land uit met dat tuig. En Halsema mag mee", schreef Wilders bij een foto van de uit de hand gelopen pro-Palestijnse demonstraties in Amsterdam. "Het begint er de schijn van te krijgen dat Wilders alleen demonstraties wil toestaan waar hij het mee eens is", aldus Halsema.
Halsema zei het zelf ook "niet smaakvol, niet prettig" te vinden dat de pro-Palestijnse demonstratie op de dag plaatsvond dat de aanval van Hamas op Israël werd herdacht, maar stelde dat ze niemand zomaar het demonstratierecht kan ontnemen. "Iedereen mag zich uiten, ook mensen met wie je het niet eens bent." Ze waarschuwde voor een "autoritair sentiment" dat volgens haar uit Wilders' tweet spreekt. "De volgende stap is dat Wilders zegt: het is Prinsjesdag, ik wil vandaag geen demonstraties tegen de regering hebben."
Meer dan driehonderd pro-Palestijnse demonstranten werden maandag opgepakt toen zij probeerden op de Dam te komen nadat Halsema hun demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking gaande van de aanval van Hamas. De burgemeester verdedigde bij Jinek haar optreden. "Ons hoofddoel was om de manifestatie op de Dam onverstoord door te kunnen laten gaan. Dat is ook gebeurd." Halsema sprak ook haar afschuw uit over de confrontaties die zich voordeden tussen pro-Palestijnse en pro-Israëlische demonstranten. "Maar er is een verschil tussen akelige incidenten en volledig uit de hand lopen."
Tegendemonstratie
De tegendemonstratie had volgens Halsema niet op een andere plek plaats kunnen vinden. Ze zei dat er bijvoorbeeld was gekeken naar het Rokin en het stationsplein, maar dat het Damrak uiteindelijk ook volgens politiespecialisten de "minst risicovolle plek" zou zijn. Verder weg kon volgens de burgemeester niet, omdat een tegendemonstratie volgens de wet binnen gehoorsafstand en in het zicht moet plaatsvinden van hetgeen waar ze tegen protesteren. "Dit was al op de rand."
Halsema stelde verder dat "het maximale" is gedaan om de dag veilig te laten verlopen. Zo waren er politiemensen uit heel Nederland gehaald, die "fantastisch hun werk hebben gedaan", aldus de burgemeester.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.
1 uur geledenBAARN (ANP) - Dat ongetrouwde vrouwen vroeger afstand moesten doen van hun pasgeboren kinderen was "een ingrijpende en pijnlijke gebeurtenis". Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), een samenwerkingsverband van ongeveer dertig kerkgenootschappen, laat dinsdag weten dat de kerken het leed erkennen. Excuses worden niet aangeboden.
2 uur geledenBRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd. Een van hen raakte daarbij lichtgewond, meldt de politie. De politie onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De NS raadt bezoekers van Harry Styles-concerten op woensdag 20 mei, vrijdag 22 mei en zaterdag 23 mei aan "alternatief vervoer" te nemen. Tijdens de concerten in de Johan Cruijff ArenA rijden er door werkzaamheden minder treinen van en naar station Amsterdam Bijlmer ArenA.
4 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Alle opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius die op de eerste repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) op basis van monsters die bij aankomst zijn afgenomen.
4 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede dat sinds 11 maart geldt, lijkt goed te werken. Dat laat een woordvoerster van de gemeente weten. Woensdag start de rechtszaak die fatbikeverkoper La Souris tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege het verbod. Dan krijgt de gemeente volgens een woordvoerster van de rechtbank Overijssel een brief over de termijn om op de aanklacht te reageren.
5 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.
6 uur geleden