Halsema mag door als burgemeester van Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Als het aan de gemeenteraad van Amsterdam ligt, blijft Femke Halsema aan als burgemeester. Na een geheime vergadering stemde de raad woensdagmiddag voor een tweede ambtstermijn van Halsema.
De raad zal haar daartoe voordragen bij de minister van Binnenlandse Zaken. Die kan de voordracht voor herbenoeming doorzetten naar de koning, na advies te hebben ingewonnen bij de commissaris van de Koning. Burgemeesters worden benoemd door de Kroon.
De 57-jarige Halsema (GroenLinks) werd op 6 juli 2018 beëdigd als eerste vrouwelijke burgemeester van Amsterdam. In september afgelopen jaar liet ze al weten het een eer te zullen vinden "om onze prachtige stad nog een periode te mogen dienen".
Loopbaan
Na de bekendmaking dat de raad haar steunt, zei Halsema "ontroerd" te zijn. "Fantastisch, dankbaar en indrukwekkend", aldus de burgemeester. "Dank voor het vertrouwen dat u in mij stelt. Ik zal mijn best doen het niet te beschamen." Haar eerste termijn loopt op 12 juli van dit jaar af.
Halsema, van huis uit criminoloog, zat tussen 1998 en 2010 in de Tweede Kamer, vanaf 2002 als fractievoorzitter. In 2018 nam ze het burgemeesterschap van Amsterdam over van VVD'er Jozias van Aartsen, die waarnam na het overlijden van Eberhard van der Laan (PvdA).
Motie van wantrouwen
In haar eerste termijn als burgemeester kwam ze een aantal keren in het nauw. Zo werd haar destijds 15-jarige zoon in 2019 betrapt met een onklaar gemaakt wapen dat in de ambtswoning had gelegen. Haar toenmalige echtgenoot kreeg daarvoor een taakstraf.
In 2020 kreeg Halsema een motie van wantrouwen, omdat ze tijdens de coronapandemie - toen afstand houden het devies was - niet had ingegrepen bij een drukbezochte Black Lives Matter-demonstratie op de Dam.
Erotisch centrum
In haar beleid legt Halsema veel nadruk op het bestrijden van georganiseerde drugscriminaliteit en de overlast daarvan. Zo wil ze de Wallen veiliger maken door de prostitutieramen daar te sluiten en een erotisch centrum te vestigen op de Europaboulevard, ver buiten het stadscentrum.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van twaalf jaar geëist tegen de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Op 27 december 2024 kwamen daarbij de twee bewoners van de woning aan de Meidoornlaan en drie honden om het leven.
5 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Aan de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht is donderdagmiddag een "gigantische explosie" geweest, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Daarbij is zeker één gewonde gevallen. Hoe die persoon eraan toe is, weet hij niet.
11 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht roept mensen op om niet richting het gebied te gaan waar een brand woedt in het centrum van Utrecht. Er zijn veel hulpdiensten opgeroepen en die hebben de ruimte nodig, aldus de veiligheidsregio. Een verslaggever van het ANP telde zeker tien ambulances.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bijdragen aan de kosten voor de herbouw van de afgebrande Vondelkerk. Amsterdam zal afzien van 421.000 euro aan dividend over 2025 dat kerkeigenaar Stadsherstel dit jaar zou uitkeren aan de gemeente. Het geld moet dan wel ten goede komen aan het herstelwerk, zei wethouder Alexander Scholtes (monumenten) donderdag in de gemeenteraad.
27 minuten geledenUTRECHT (ANP) - In het centrum van Utrecht zijn meldingen van een grote brand en meerdere explosies in de Visscherssteeg. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Hij is onderweg naar de locatie en kan daar vermoedelijk meer vertellen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 43-jarige man heeft een gevangenisstraf van 10,5 jaar gekregen voor het doden van een dakloze Pool (40) in Amsterdam Nieuw-West. Daartoe oordeelde het gerechtshof Amsterdam in hoger beroep.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft aangifte gedaan van de bekladding met een racistische leus bij het standbeeld Moments Contained op het plein voor station Rotterdam Centraal. Dat vertelde burgemeester Carola Schouten aan de gemeenteraad bij een debat over dit onderwerp.
1 uur geleden