Halsema: lessen van de Decembermoorden nog steeds belangrijk
AMSTERDAM (ANP) - De lessen van de Decembermoorden zijn na veertig jaar nog steeds belangrijk. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens de jaarlijkse herdenking in de hoofdstad. Het is donderdag precies vier decennia geleden dat in Suriname vijftien politieke tegenstanders van het militaire regime van Desi Bouterse werden gedood.
"Ook nu horen we soms wanklanken over onze overheden", zei Halsema. "Vaak met reden. Maar sommige krachten maken misbruik van dat wantrouwen. Door twijfel te zaaien over de waarde van onze democratie en onze rechtstaat." Volgens de burgemeester vragen samenlevingen van minderheden, "of het nu gaat om Suriname of Amsterdam" om meer democratie, "niet om minder". "Juist door pal te staan voor de waarden van democratie en rechtstaat eren we de nagedachtenis aan de slachtoffers van de Decembermoorden."
De herdenking begon met het leggen van bloemen bij het monument aan de zijmuur van de Mozes en Aaronkerk. Daarna volgde een bijeenkomst in de Amstelkerk. Naast Halsema namen ook advocaat Gerard Spong, oud-minister Jan Pronk - die een boek schreef over Suriname - en familietherapeut Kitlyn Tjin A Djie het woord.
Veroordeling Bouterse
De slachtoffers werden in de nacht van 7 op 8 december in 1982 van hun bed gelicht en overgebracht naar Fort Zeelandia, waar ze werden gemarteld en vermoord. Desi Bouterse werd in 2019 veroordeeld tot 20 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij de Decembermoorden. De 77-jarige voormalig president van Suriname is tegen dat vonnis in beroep gegaan.
Halsema zei dat veel vragen nog onbeantwoord zijn, waardoor het verleden nog niet kan rusten. "Maar als het recht zijn beloop krijgt zal de geschiedenis misschien, hopelijk, iets lichter voelen."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft woensdag een tweede verdachte aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man in een rolstoel in Utrecht. Het gaat om een 55-jarige man, meldt de politie. Dinsdag werd kort na het incident al een 37-jarige verdachte aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie registreerde vorig jaar een "zorgwekkend hoog" aantal gevallen van antisemitisme, zegt Eddo Verdoner, Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB). Het gaat om 867 gevallen in 2025, vrijwel gelijk aan de 880 meldingen in het jaar ervoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er opnieuw meer meldingen van discriminatie. De toename van het aantal meldingen bij twee organisaties kwam door een bericht dat PVV-leider Geert Wilders plaatste op X, staat in een onderzoek dat minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) woensdag in ontvangst neemt.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.
1 uur geledenEPE (ANP) - Epe legt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) definitief een zogeheten last onder dwangsom op, omdat het niet is gelukt om de noodopvang in het Fletcher Hotel op tijd te sluiten. Het gemeentebestuur heeft besloten dat het opvangorgaan nog een week de tijd krijgt om de opvang te beëindigen. Vanaf 22 april moet het 63.480 euro per dag betalen, met een maximum van 11,4 miljoen euro.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoolleiders, zoals schooldirecteuren en rectoren, hebben momenteel te veel taken op hun bord om hun werk goed te kunnen doen. Daardoor kunnen zij hun sleutelrol bij bepaalde grote vraagstukken, zoals hoe om te gaan met kunstmatige intelligentie (AI), niet goed vervullen. Dat constateert de Inspectie van het Onderwijs woensdag in het jaarlijkse rapport de Staat van het Onderwijs.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Veel leerlingen in Nederland blijven achterlopen wat betreft basisvaardigheden zoals lezen, schrijven en rekenen, meldt de Inspectie van het Onderwijs woensdag in een rapport. "Inspanningen van scholen, besturen en overheid om de trend te keren zijn nog niet duidelijk zichtbaar in de resultaten", aldus de inspectie, die de problemen al enkele jaren benoemt.
2 uur geleden