Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema: lessen van de Decembermoorden nog steeds belangrijk

Halsema: lessen van de Decembermoorden nog steeds belangrijk

AMSTERDAM (ANP) - De lessen van de Decembermoorden zijn na veertig jaar nog steeds belangrijk. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens de jaarlijkse herdenking in de hoofdstad. Het is donderdag precies vier decennia geleden dat in Suriname vijftien politieke tegenstanders van het militaire regime van Desi Bouterse werden gedood.

"Ook nu horen we soms wanklanken over onze overheden", zei Halsema. "Vaak met reden. Maar sommige krachten maken misbruik van dat wantrouwen. Door twijfel te zaaien over de waarde van onze democratie en onze rechtstaat." Volgens de burgemeester vragen samenlevingen van minderheden, "of het nu gaat om Suriname of Amsterdam" om meer democratie, "niet om minder". "Juist door pal te staan voor de waarden van democratie en rechtstaat eren we de nagedachtenis aan de slachtoffers van de Decembermoorden."

De herdenking begon met het leggen van bloemen bij het monument aan de zijmuur van de Mozes en Aaronkerk. Daarna volgde een bijeenkomst in de Amstelkerk. Naast Halsema namen ook advocaat Gerard Spong, oud-minister Jan Pronk - die een boek schreef over Suriname - en familietherapeut Kitlyn Tjin A Djie het woord.

Veroordeling Bouterse

De slachtoffers werden in de nacht van 7 op 8 december in 1982 van hun bed gelicht en overgebracht naar Fort Zeelandia, waar ze werden gemarteld en vermoord. Desi Bouterse werd in 2019 veroordeeld tot 20 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij de Decembermoorden. De 77-jarige voormalig president van Suriname is tegen dat vonnis in beroep gegaan.

Halsema zei dat veel vragen nog onbeantwoord zijn, waardoor het verleden nog niet kan rusten. "Maar als het recht zijn beloop krijgt zal de geschiedenis misschien, hopelijk, iets lichter voelen."

Meer uit Binnenland

Prominente Surinamers eisen krans koning bij slavernijmonument

PARAMARIBO (ANP) - Een groep prominente Afro-Surinamers eist dat koning Willem-Alexander en koningin Máxima een krans leggen bij het standbeeld van Kwakoe, het slavernijmonument in Paramaribo. Het koningspaar brengt volgende week een staatsbezoek aan Suriname. Een bezoek aan Kwakoe is vooralsnog niet opgenomen in het programma.

35 minuten geleden
Persoon aangehouden voor doodsbedreiging Lale Gül

HILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.

1 uur geleden
Rijnstate schikt met gedupeerden van misstanden met donorzaad

ARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.

1 uur geleden
Deskundigengroep dierziekten maakt zich zorgen over vogelgriep

UTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.

1 uur geleden
Zussen vermoorde Ryan: wij leven in angst voor onze vader

LELYSTAD (ANP) - De zussen van de vermoorde Ryan al Najjar zijn nog altijd doodsbang voor hun vader. "Mijn vader is nooit een vader geweest zoals andere vaders. Hij zorgde altijd voor spanning en angst en richtte zijn woede altijd op ons", zei een van de zussen van de 18-jarige vrouw uit het Friese Joure die in de nacht van 27 op 28 mei 2024 werd gedood in de buurt van Lelystad. Twee van haar broers en haar voortvluchtige vader worden verdacht van de moord.

1 uur geleden
Gaswinning bij Ternaard gaat definitief niet door, deal met NAM

WIERUM (ANP) - De gaswinning onder de Waddenzee bij Ternaard in Friesland gaat definitief niet door. De Staat heeft een deal met gaswinningsbedrijf NAM gesloten, maakte energieminister Sophie Hermans (VVD) vrijdag bekend in het dorpshuis van het nabijgelegen Wierum.

1 uur geleden
Simone Smit nieuwe baas van inlichtingendienst AIVD

DEN HAAG (ANP) - Simone Smit wordt de nieuwe directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Zij volgt Erik Akerboom op, die de functie ruim vijf jaar bekleedde.

1 uur geleden