Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema: lessen van de Decembermoorden nog steeds belangrijk

Halsema: lessen van de Decembermoorden nog steeds belangrijk

AMSTERDAM (ANP) - De lessen van de Decembermoorden zijn na veertig jaar nog steeds belangrijk. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens de jaarlijkse herdenking in de hoofdstad. Het is donderdag precies vier decennia geleden dat in Suriname vijftien politieke tegenstanders van het militaire regime van Desi Bouterse werden gedood.

"Ook nu horen we soms wanklanken over onze overheden", zei Halsema. "Vaak met reden. Maar sommige krachten maken misbruik van dat wantrouwen. Door twijfel te zaaien over de waarde van onze democratie en onze rechtstaat." Volgens de burgemeester vragen samenlevingen van minderheden, "of het nu gaat om Suriname of Amsterdam" om meer democratie, "niet om minder". "Juist door pal te staan voor de waarden van democratie en rechtstaat eren we de nagedachtenis aan de slachtoffers van de Decembermoorden."

De herdenking begon met het leggen van bloemen bij het monument aan de zijmuur van de Mozes en Aaronkerk. Daarna volgde een bijeenkomst in de Amstelkerk. Naast Halsema namen ook advocaat Gerard Spong, oud-minister Jan Pronk - die een boek schreef over Suriname - en familietherapeut Kitlyn Tjin A Djie het woord.

Veroordeling Bouterse

De slachtoffers werden in de nacht van 7 op 8 december in 1982 van hun bed gelicht en overgebracht naar Fort Zeelandia, waar ze werden gemarteld en vermoord. Desi Bouterse werd in 2019 veroordeeld tot 20 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij de Decembermoorden. De 77-jarige voormalig president van Suriname is tegen dat vonnis in beroep gegaan.

Halsema zei dat veel vragen nog onbeantwoord zijn, waardoor het verleden nog niet kan rusten. "Maar als het recht zijn beloop krijgt zal de geschiedenis misschien, hopelijk, iets lichter voelen."

Meer uit Binnenland

Neergeschoten Iraniër werkt bij politie en is ernstig gewond

SCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.

31 minuten geleden
PFAS-vervuiling in deel sloten Dordrecht en omgeving verergerd

DORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.

2 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen na neerschieten Iraniër in Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.

4 uur geleden
Vijfde verdachte aangehouden voor explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.

4 uur geleden
Uitslag in Doesburg iets veranderd na controle van stemmen

DOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.

4 uur geleden
Waarnemers Europa willen meer geld voor lokale partijen Nederland

STRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.

5 uur geleden
Peter Vandermeersch op non-actief na gebruik verzonnen AI-citaten

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.

5 uur geleden