Halsema: fouten in voorbereiding gerichte wapencontroles
AMSTERDAM (ANP) - In de briefing van politieagenten over de gerichte wapencontroles in stadsdeel Amsterdam-West stonden onjuistheden, wat geleid heeft tot fouten tijdens de fouilleeracties. Dat schrijft burgemeester Femke Halsema maandag in een raadsbrief. De proef met gerichte wapencontroles werd halverwege november stopgezet, omdat de politie onder meer onterecht preventief fouilleerde in een jongerencentrum.
De burgemeester baseert zich op het feitenonderzoek, waarin staat dat op 10 en 11 november de politie in West fouilleeracties heeft uitgevoerd op meerdere locaties buiten de aangewezen veiligheidsgebieden. Ook zijn er mensen in panden en alle inzittenden van een GVB-bus gefouilleerd. Die controles hadden "gewoonweg niet mogen plaatsvinden", aldus Halsema. Dat het toch gebeurd is, komt door onjuistheden in de briefing voor de agenten die de proef zouden uitvoeren in West.
Zo werden in de briefing enkele locaties genoemd die buiten de aangewezen veiligheidsgebieden lagen, waaronder de locatie waar het jongerencentrum lag. Volgens Halsema kwam dat door "een menselijk fout". Ook werd in de briefing een onjuist voorbeeld genoemd, namelijk het controleren van iedereen in een horecagelegenheid. "Hiermee is bij de uitvoerders logischerwijs de suggestie gewekt dat controles in voor publiek toegankelijke gebouwen, mits iedereen gecontroleerd wordt, tot de mogelijkheden behoorden". Halsema benadrukt dat het inpandig controleren juist niet in lijn ligt met wat de driehoek (gemeente, politie en Openbaar Ministerie) voor ogen had bij de proef.
Excuses
"Daarnaast is bij de uitvoering ten onrechte de veronderstelling ontstaan dat de controles met name gericht zouden moeten zijn op jongeren. Dit is bijvoorbeeld ook opgenomen in een flyer die is uitgedeeld aan de wijkteams", aldus Halsema. Ook concludeert het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR), dat als externe partij observeerde tijdens de proef, dat jongeren tussen de 25 en 30 jaar onevenredig vaak werden geselecteerd voor een wapencontrole. Verder staat in het feitenonderzoek dat er geen sprake was van etnisch profileren. "De onderzoekers hebben niet gevonden dat niet-witte mensen en mannen onevenredig vaak werden geselecteerd voor een wapencontrole", aldus Halsema.
De burgemeester laat weten dat de politie en gemeente hebben gesproken met de mensen die tijdens controles onbevoegd zijn gefouilleerd, waarbij de politie "excuses heeft aangeboden".
De eerdere wapencontroles in de stadsdelen Zuid, Zuidoost en Noord zijn wel volgens de bestuurlijke afspraken verlopen. In totaal zijn er bij de proef tien fouilleeracties uitgevoerd, waarbij 1211 mensen zijn gefouilleerd. Daarbij zijn 23 wapens gevonden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
21 uur geleden