Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Halsema: Amsterdam heeft al bufferzone bij abortuskliniek

Halsema: Amsterdam heeft al bufferzone bij abortuskliniek

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is al sprake van een bufferzone tussen demonstranten en bezoekers van een abortuskliniek. Dat zegt burgemeester Femke Halsema in een reactie op ruim 6000 mails die deelnemers aan een actie van het Humanistisch Verbond verstuurden.

In de mails riepen zij negen burgemeesters op de bezoekers van abortusklinieken tegen intimidatie te beschermen en een zone bij de klinieken te maken waarin niet mag worden gedemonstreerd. Volgens het Humanistisch Verbond zijn daarover te weinig of geen regels in Almere, Amsterdam, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Enschede, Roermond, Rotterdam en Zwolle.

In Amsterdam is er iedere maand een demonstratie bij de abortuskliniek aan de Sarphatistraat. De wet stelt dat demonstranten op hoor- en zichtafstand van het beoogde doel moeten kunnen demonstreren. Met de demonstranten is afgesproken dat zij aan de overkant van de straat mogen staan. "In die zin is er in Amsterdam dus al sprake van een bufferzone tussen demonstranten en de ingang van een kliniek", aldus Halsema.

Onacceptabel

Verder stelt Halsema dat intimidatie te allen tijde onacceptabel is, "evenals het ongewenst aanspreken van de bezoekers van de kliniek". De gemeente houdt de situatie rond de kliniek samen met de politie actief in de gaten, aldus de burgemeester. Ook is er afgesproken dat de kliniek het meldt als er intimidatie of overlast is van een demonstratie. "Zover mij bekend, heeft de kliniek zich recentelijk niet bij ons gemeld", aldus Halsema.

Het Humanistisch Verbond vindt de bufferzone in Amsterdam te beperkt. "Bezoekers van de kliniek in Amsterdam kunnen de demonstranten op geen enkele manier omzeilen. In sommige gemeenten, zoals in Utrecht, moeten antiabortusactivisten 100 meter afstand houden. In Arnhem is dat zelfs 500 meter. Waarom lukt het andere burgemeesters niet om dat te realiseren?", aldus een woordvoerder.

Laatste redmiddel

Het Humanistisch Verbond noemt de actie een laatste redmiddel. "Al jaren demonstreren antiabortusactivisten bij de ingang van abortusklinieken. Ze vallen bezoekers lastig door ze vast te pakken of valse informatie te verstrekken. Deze intimidatie moet stoppen."

Inmiddels heeft de burgemeester van Eindhoven laten weten een bufferzone te gaan instellen. "Het gaat om een kleine zone, maar we zijn er superblij mee. Het is een mooie eerste stap", stelt de woordvoerder van het Humanistisch Verbond. Ook in Den Haag is er sinds oktober vorig jaar vanwege de coronamaatregelen een locatie op 100 meter afstand waar demonstranten kunnen staan, meldt burgemeester Jan van Zanen in een reactie. Het Humanistisch Verbond wil een toezegging van de burgemeester dat dit ook na corona de vaste demonstratieplek wordt.

Meer uit Binnenland

Staat noemt klimaatvonnis Bonaire "stevige uitspraak"

DEN HAAG (ANP) - Dat de rechter vandaag heeft geoordeeld dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen de bewoners van Bonaire, is een "stevige uitspraak", vindt het kabinet. "De Staat neemt deze zeer serieus", laat een woordvoerder van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat weten. De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van het Caribische eiland te beschermen tegen klimaatverandering, oordeelde de rechter.

9 minuten geleden
Nederland is te afhankelijk van techreuzen, waarschuwt AP

DEN HAAG (ANP) - Nederland is te afhankelijk van een paar grote buitenlandse ICT-leveranciers. Dit geldt niet alleen voor de overheid, maar bijvoorbeeld ook voor de zorg en het betalingsverkeer. Als een ander land die afhankelijkheid ooit gebruikt om Nederland onder druk te zetten, "kan Nederland volledig tot stilstand komen", waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

24 minuten geleden
OM eist opnieuw werkstraf tegen FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep opnieuw een werkstraf van tweehonderd uur geëist tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie voor opruiing. De strafeis bij het gerechtshof is gelijk aan de straf die de rechtbank de parlementariër in juni 2024 oplegde, waartegen Van Meijeren hoger beroep instelde.

1 uur geleden
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Ook moet de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De rechtbank in Den Haag heeft een deel van de eisen van Greenpeace daarover toegewezen.

1 uur geleden
Buschauffeurs blijven buiten beeld bij bewakingscamera's

DEN HAAG (ANP) - Bewakingscamera's in bussen zijn bedoeld om de chauffeurs te beveiligen, niet om ze te volgen en te beoordelen. Daarom moeten de bestuurders zoveel mogelijk buiten beeld blijven. Vervoerder Arriva heeft daarover afspraken gemaakt met de Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy.

2 uur geleden
Rechters in mondkapjeszaak Sywert van Lienden kunnen aanblijven

ROTTERDAM (ANP) - De rechters in de zogenoemde mondkapjeszaak kunnen aanblijven. Dat heeft de wrakingskamer van de rechtbank in Rotterdam bepaald.

2 uur geleden
OM eist celstraf tegen anesthesioloog voor ontucht met patiënten

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Den Bosch een celstraf van vier weken geëist, waarvan drie weken voorwaardelijk, tegen een 39-jarige anesthesioloog uit Nijmegen voor het plegen van ontuchtige handelingen met twee vrouwelijke patiënten. De man zou in november 2022 in een operatiekamer van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven de borsten van beide patiënten hebben aangeraakt, nadat hij hen onder narcose had gebracht voor een borstverkleinende operatie.

2 uur geleden