Halsema: Amsterdam heeft al bufferzone bij abortuskliniek
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is al sprake van een bufferzone tussen demonstranten en bezoekers van een abortuskliniek. Dat zegt burgemeester Femke Halsema in een reactie op ruim 6000 mails die deelnemers aan een actie van het Humanistisch Verbond verstuurden.
In de mails riepen zij negen burgemeesters op de bezoekers van abortusklinieken tegen intimidatie te beschermen en een zone bij de klinieken te maken waarin niet mag worden gedemonstreerd. Volgens het Humanistisch Verbond zijn daarover te weinig of geen regels in Almere, Amsterdam, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Enschede, Roermond, Rotterdam en Zwolle.
In Amsterdam is er iedere maand een demonstratie bij de abortuskliniek aan de Sarphatistraat. De wet stelt dat demonstranten op hoor- en zichtafstand van het beoogde doel moeten kunnen demonstreren. Met de demonstranten is afgesproken dat zij aan de overkant van de straat mogen staan. "In die zin is er in Amsterdam dus al sprake van een bufferzone tussen demonstranten en de ingang van een kliniek", aldus Halsema.
Onacceptabel
Verder stelt Halsema dat intimidatie te allen tijde onacceptabel is, "evenals het ongewenst aanspreken van de bezoekers van de kliniek". De gemeente houdt de situatie rond de kliniek samen met de politie actief in de gaten, aldus de burgemeester. Ook is er afgesproken dat de kliniek het meldt als er intimidatie of overlast is van een demonstratie. "Zover mij bekend, heeft de kliniek zich recentelijk niet bij ons gemeld", aldus Halsema.
Het Humanistisch Verbond vindt de bufferzone in Amsterdam te beperkt. "Bezoekers van de kliniek in Amsterdam kunnen de demonstranten op geen enkele manier omzeilen. In sommige gemeenten, zoals in Utrecht, moeten antiabortusactivisten 100 meter afstand houden. In Arnhem is dat zelfs 500 meter. Waarom lukt het andere burgemeesters niet om dat te realiseren?", aldus een woordvoerder.
Laatste redmiddel
Het Humanistisch Verbond noemt de actie een laatste redmiddel. "Al jaren demonstreren antiabortusactivisten bij de ingang van abortusklinieken. Ze vallen bezoekers lastig door ze vast te pakken of valse informatie te verstrekken. Deze intimidatie moet stoppen."
Inmiddels heeft de burgemeester van Eindhoven laten weten een bufferzone te gaan instellen. "Het gaat om een kleine zone, maar we zijn er superblij mee. Het is een mooie eerste stap", stelt de woordvoerder van het Humanistisch Verbond. Ook in Den Haag is er sinds oktober vorig jaar vanwege de coronamaatregelen een locatie op 100 meter afstand waar demonstranten kunnen staan, meldt burgemeester Jan van Zanen in een reactie. Het Humanistisch Verbond wil een toezegging van de burgemeester dat dit ook na corona de vaste demonstratieplek wordt.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.
3 uur geleden