Halsema: alternatieve feiten komen niet uit de lucht vallen
AMSTERDAM (ANP) - De gevestigde orde voedt zelf het wantrouwen dat sommige mensen hebben. Dat zegt Femke Halsema, burgemeester van Amsterdam. "Alternatieve feiten en het dedain voor experts zijn niet uit de lucht komen vallen", stelde Halsema maandag bij de opening van het academisch jaar van de Universiteit van Amsterdam.
Halsema zei in een toespraak dat nepnieuws voortkomt uit "diepe angst en wantrouwen" tegen de gevestigde orde. Het establishment geeft mensen aanleiding tot wantrouwen, aldus de burgemeester. Cijfers worden volgens Halsema niet gebruikt om mensen te helpen, maar om ingezet beleid te rechtvaardigen. "Zielloze technocratie heeft een monster gebaard en dat heet 'alternative facts'. En dat mag het bestuurlijke establishment, en voor de duidelijkheid: daartoe reken ik ook mezelf, zich aantrekken."
De burgemeester hekelde onder meer de avondklok die werd ingesteld in de beginfase van de coronapandemie. Ze noemde de regel "buitengewoon discutabel, aangezien er geen enkele informatie beschikbaar was over het effect van een avondklok op het gedrag van mensen". Mensen die gegronde bezwaren tegen de "verregaande vrijheidsinperking" hadden, werden vervolgens "gediskwalificeerd als ontkenners van de ernst van het probleem. Het is niet gek dat dit tot groot wantrouwen leidt."
Het antwoord op nepnieuws is meer openbare debatten met meningen die "ongemak" veroorzaken, stelde Halsema. "Grote, echte problemen verdienen nuance, nieuwsgierigheid, twijfel. Zij verdienen een openbare zoektocht naar waarheid, naar begrip, naar consensus door het ongemak van tegengestelde en afwijkende stellingnamen toe te laten en elkaar daarover kritisch te bevragen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn het op hoofdlijnen eens over hun coalitieakkoord, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS en het AD. Partijleiders Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) hebben daarvoor dagenlang onderhandeld tot in de avond en soms nacht. De Kamerfracties moeten nog instemmen met het akkoord.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet het plan voor de verbreding van de A27 bij Amelisweerd intrekt. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek kreeg dinsdag steun van SP, 50PLUS, D66, Volt, Partij voor de Dieren, CDA, ChristenUnie en BBB.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn de laatste loodjes van de onderhandelingen, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij dinsdag opnieuw aan tafel ging met CDA en VVD. "En dat kost soms net even iets meer tijd dan je van tevoren had gehoopt." De deadline van komende vrijdag (30 januari) "gaat lukken", verwacht hij nog steeds.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) hoopt dat dit jaar een startbesluit wordt genomen over het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen. In een overleg in de Tweede Kamer over het Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) zei Aartsen dat hij over dit grensoverschrijdende project intensief contact heeft met zijn Belgische collega's en dat hij verwacht dat de kwestie volgende week in een gezamenlijk overleg aan de orde komt.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Medewerkers en makers van de publieke omroep hebben samen met onder meer de vakbonden FNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten een symbolisch noodpakket aangeboden in de Tweede Kamer. Met de actie vragen zij aandacht voor de gevolgen van de aangekondigde bezuinigingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De drie formerende partijen D66, VVD en CDA willen dat er vier nieuwe omroephuizen komen, plus een taakomroep van de NOS en NTR. D66-Kamerlid Ouafa Oualhadj kondigde het plan van de drie partijen aan tijdens een debat over de mediabegroting.
1 dag geleden