Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada

Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada

CARSON CITY (ANP) - Nikki Haley heeft ook zonder haar rivaal Donald Trump op het stembiljet een nederlaag geleden bij een Republikeinse voorverkiezing in de staat Nevada. De meeste kiezers kozen volgens Amerikaanse media voor de optie "geen van deze kandidaten".

CBS News bericht dat Haley volgens een tussentijdse uitslag kan rekenen op ongeveer 32 procent van de stemmen. Zo'n 61 procent van de kiezers koos voor de mogelijkheid om tegen alle kandidaten te stemmen.

De uitslag wordt gezien als pijnlijk voor Haley, die eerder van Trump verloor bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire. Ze wordt in Nevada waarschijnlijk nog steeds tot winnaar uitgeroepen, omdat volgens de regels alleen de stemmen op kandidaten worden meegewogen.

Gedelegeerden

Winst bij die zogenoemde primary zou oud-topdiplomaat Haley evenwel weinig opleveren. Er stonden geen gedelegeerden op het spel die kandidaten nodig hebben om de officiële presidentskandidaat van hun partij te worden.

Die gedelegeerden zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de conventie van hun partij. Zij moeten daar de presidentskandidaat officieel aanwijzen. Kandidaten kunnen tijdens de voorverkiezingen gedelegeerden achter zich krijgen door te winnen in staten.

Reactie Trump

In Nevada is de verdeling van gedelegeerden donderdag de inzet van afzonderlijke voorverkiezingen in de staat. Die worden georganiseerd door de Republikeinse Partij, terwijl de voorverkiezing van dinsdag is gehouden door de staat zelf. Die is daar wettelijk toe verplicht, maar de Republikeinen erkennen de uitslag niet.

Trump sprak op zijn sociale mediaplatform Truth Social over een "slechte nacht" voor zijn rivaal Haley. Hij deelde daar de verwachte uitslag, waarop te zien was dat kiezers massaal tegen alle kandidaten stemden. "Let maar op, ze gaat vast snel de overwinning opeisen", schreef de oud-president spottend.

Biden

De Democraten hielden ook voorverkiezingen in Nevada. Zittend president Joe Biden won die moeiteloos. Hij kreeg er volgens een tussentijdse uitslag bijna 90 procent van de stemmen.

Uitdager Dean Phillips, een Democratische politicus die in New Hampshire nog zo'n 20 procent van de stemmen kreeg, deed in Nevada niet mee. Hij had zich niet voor de deadline kunnen aanmelden. Auteur Marianne Williamson kreeg ongeveer 3 procent van de stemmen.

Meer uit Buitenland

Macron: Franse militair gedood 'tijdens een aanval' in Irak

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.

1 uur geleden
VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Frankrijk: 6 militairen gewond geraakt bij droneaanval Noord-Irak

PARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.

8 uur geleden
Poolse president spreekt veto uit over toegang EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.

8 uur geleden
Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

9 uur geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

10 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

10 uur geleden