Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada
CARSON CITY (ANP) - Nikki Haley heeft ook zonder haar rivaal Donald Trump op het stembiljet een nederlaag geleden bij een Republikeinse voorverkiezing in de staat Nevada. De meeste kiezers kozen volgens Amerikaanse media voor de optie "geen van deze kandidaten".
CBS News bericht dat Haley volgens een tussentijdse uitslag kan rekenen op ongeveer 32 procent van de stemmen. Zo'n 61 procent van de kiezers koos voor de mogelijkheid om tegen alle kandidaten te stemmen.
De uitslag wordt gezien als pijnlijk voor Haley, die eerder van Trump verloor bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire. Ze wordt in Nevada waarschijnlijk nog steeds tot winnaar uitgeroepen, omdat volgens de regels alleen de stemmen op kandidaten worden meegewogen.
Gedelegeerden
Winst bij die zogenoemde primary zou oud-topdiplomaat Haley evenwel weinig opleveren. Er stonden geen gedelegeerden op het spel die kandidaten nodig hebben om de officiële presidentskandidaat van hun partij te worden.
Die gedelegeerden zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de conventie van hun partij. Zij moeten daar de presidentskandidaat officieel aanwijzen. Kandidaten kunnen tijdens de voorverkiezingen gedelegeerden achter zich krijgen door te winnen in staten.
Reactie Trump
In Nevada is de verdeling van gedelegeerden donderdag de inzet van afzonderlijke voorverkiezingen in de staat. Die worden georganiseerd door de Republikeinse Partij, terwijl de voorverkiezing van dinsdag is gehouden door de staat zelf. Die is daar wettelijk toe verplicht, maar de Republikeinen erkennen de uitslag niet.
Trump sprak op zijn sociale mediaplatform Truth Social over een "slechte nacht" voor zijn rivaal Haley. Hij deelde daar de verwachte uitslag, waarop te zien was dat kiezers massaal tegen alle kandidaten stemden. "Let maar op, ze gaat vast snel de overwinning opeisen", schreef de oud-president spottend.
Biden
De Democraten hielden ook voorverkiezingen in Nevada. Zittend president Joe Biden won die moeiteloos. Hij kreeg er volgens een tussentijdse uitslag bijna 90 procent van de stemmen.
Uitdager Dean Phillips, een Democratische politicus die in New Hampshire nog zo'n 20 procent van de stemmen kreeg, deed in Nevada niet mee. Hij had zich niet voor de deadline kunnen aanmelden. Auteur Marianne Williamson kreeg ongeveer 3 procent van de stemmen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
8 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
14 minuten geledenVILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
55 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
1 uur geledenMALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
3 uur geleden