Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada
CARSON CITY (ANP) - Nikki Haley heeft ook zonder haar rivaal Donald Trump op het stembiljet een nederlaag geleden bij een Republikeinse voorverkiezing in de staat Nevada. De meeste kiezers kozen volgens Amerikaanse media voor de optie "geen van deze kandidaten".
CBS News bericht dat Haley volgens een tussentijdse uitslag kan rekenen op ongeveer 32 procent van de stemmen. Zo'n 61 procent van de kiezers koos voor de mogelijkheid om tegen alle kandidaten te stemmen.
De uitslag wordt gezien als pijnlijk voor Haley, die eerder van Trump verloor bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire. Ze wordt in Nevada waarschijnlijk nog steeds tot winnaar uitgeroepen, omdat volgens de regels alleen de stemmen op kandidaten worden meegewogen.
Gedelegeerden
Winst bij die zogenoemde primary zou oud-topdiplomaat Haley evenwel weinig opleveren. Er stonden geen gedelegeerden op het spel die kandidaten nodig hebben om de officiële presidentskandidaat van hun partij te worden.
Die gedelegeerden zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de conventie van hun partij. Zij moeten daar de presidentskandidaat officieel aanwijzen. Kandidaten kunnen tijdens de voorverkiezingen gedelegeerden achter zich krijgen door te winnen in staten.
Reactie Trump
In Nevada is de verdeling van gedelegeerden donderdag de inzet van afzonderlijke voorverkiezingen in de staat. Die worden georganiseerd door de Republikeinse Partij, terwijl de voorverkiezing van dinsdag is gehouden door de staat zelf. Die is daar wettelijk toe verplicht, maar de Republikeinen erkennen de uitslag niet.
Trump sprak op zijn sociale mediaplatform Truth Social over een "slechte nacht" voor zijn rivaal Haley. Hij deelde daar de verwachte uitslag, waarop te zien was dat kiezers massaal tegen alle kandidaten stemden. "Let maar op, ze gaat vast snel de overwinning opeisen", schreef de oud-president spottend.
Biden
De Democraten hielden ook voorverkiezingen in Nevada. Zittend president Joe Biden won die moeiteloos. Hij kreeg er volgens een tussentijdse uitslag bijna 90 procent van de stemmen.
Uitdager Dean Phillips, een Democratische politicus die in New Hampshire nog zo'n 20 procent van de stemmen kreeg, deed in Nevada niet mee. Hij had zich niet voor de deadline kunnen aanmelden. Auteur Marianne Williamson kreeg ongeveer 3 procent van de stemmen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
5 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
6 uur geleden