Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada

Haley verliest ook zonder Trump op het stembiljet in Nevada

CARSON CITY (ANP) - Nikki Haley heeft ook zonder haar rivaal Donald Trump op het stembiljet een nederlaag geleden bij een Republikeinse voorverkiezing in de staat Nevada. De meeste kiezers kozen volgens Amerikaanse media voor de optie "geen van deze kandidaten".

CBS News bericht dat Haley volgens een tussentijdse uitslag kan rekenen op ongeveer 32 procent van de stemmen. Zo'n 61 procent van de kiezers koos voor de mogelijkheid om tegen alle kandidaten te stemmen.

De uitslag wordt gezien als pijnlijk voor Haley, die eerder van Trump verloor bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire. Ze wordt in Nevada waarschijnlijk nog steeds tot winnaar uitgeroepen, omdat volgens de regels alleen de stemmen op kandidaten worden meegewogen.

Gedelegeerden

Winst bij die zogenoemde primary zou oud-topdiplomaat Haley evenwel weinig opleveren. Er stonden geen gedelegeerden op het spel die kandidaten nodig hebben om de officiële presidentskandidaat van hun partij te worden.

Die gedelegeerden zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de conventie van hun partij. Zij moeten daar de presidentskandidaat officieel aanwijzen. Kandidaten kunnen tijdens de voorverkiezingen gedelegeerden achter zich krijgen door te winnen in staten.

Reactie Trump

In Nevada is de verdeling van gedelegeerden donderdag de inzet van afzonderlijke voorverkiezingen in de staat. Die worden georganiseerd door de Republikeinse Partij, terwijl de voorverkiezing van dinsdag is gehouden door de staat zelf. Die is daar wettelijk toe verplicht, maar de Republikeinen erkennen de uitslag niet.

Trump sprak op zijn sociale mediaplatform Truth Social over een "slechte nacht" voor zijn rivaal Haley. Hij deelde daar de verwachte uitslag, waarop te zien was dat kiezers massaal tegen alle kandidaten stemden. "Let maar op, ze gaat vast snel de overwinning opeisen", schreef de oud-president spottend.

Biden

De Democraten hielden ook voorverkiezingen in Nevada. Zittend president Joe Biden won die moeiteloos. Hij kreeg er volgens een tussentijdse uitslag bijna 90 procent van de stemmen.

Uitdager Dean Phillips, een Democratische politicus die in New Hampshire nog zo'n 20 procent van de stemmen kreeg, deed in Nevada niet mee. Hij had zich niet voor de deadline kunnen aanmelden. Auteur Marianne Williamson kreeg ongeveer 3 procent van de stemmen.

Meer uit Buitenland

Magyar doet handreiking naar Oekraïne en Europa

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.

14 minuten geleden
Rutte kijkt uit naar 'versterken' NAVO met nieuw Hongaars bewind

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.

1 uur geleden
Opnieuw aanval op Rode Kruis-hulpverleners in Libanon

GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in de Libanese stad Tyre is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Volgens het Libanese staatspersbureau NNA viel daarbij een dode en raakten voertuigen van het Rode Kruis beschadigd. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.

1 uur geleden
Magyar: maximaal twee ambtstermijnen voor premier

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.

2 uur geleden
VS waarschuwen schepen voor aanstaande blokkade

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
Von der Leyen: geen veiligheid Midden-Oosten als Libanon brandt

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."

2 uur geleden
Rusland wil goede banden met Hongarije na verkiezingsuitslag

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.

3 uur geleden