Haïti roept noodtoestand uit na uitbraak gevangenis
PORT-AU-PRINCE (ANP/RTR) - De regering van Haïti heeft zondagavond (plaatselijke tijd) de noodtoestand uitgeroepen in het hoofdstedelijke departement Ouest voor minstens 72 uur na gewelddadige confrontaties en de ontsnapping van honderden gedetineerden uit twee gevangenissen.
De chaos in het noodlijdende en gewelddadige Haïti is de afgelopen dagen verder geëscaleerd na een oproep van de beruchte bendeleider Jimmy Chérizier, een voormalige politieagent, aan misdaadbendes om zich te verenigen en premier Ariel Henry omver te werpen. Henry kwam aan de macht na de moordaanslag op president Jovenel Moïse in 2021.
Tot en met woensdag mag tussen 18.00 en 05.00 uur afgezien van de hulpdiensten en de pers niemand de straat op.
Bij een gewapende aanval op 's lands grootste gevangenis zaterdagavond ontsnapte de overgrote meerderheid van de gedetineerden, die volgens een telling door een ngo vorig jaar met 3687 waren. Sindsdien is het openbare leven in de hoofdstad grotendeels stilgevallen. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties zijn de afgelopen dagen bijna 15.000 mensen gedwongen hun huizen te verlaten.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De aantijgingen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aan het adres van de Arabisch-Israëlische Ra'ampartij zijn bedoeld om rechtse kiezers naar de stembus te lokken. Dat zegt partijleider van Ra'am, Mansour Abbas. In een video noemt het kopstuk van de voor de coalitievorming mogelijk belangrijke partij Netanyahu een opruier en een leugenaar.
4 uur geleden