Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hackgroep Noord-Korea steelt militaire data, waarschuwen VS en VK

Hackgroep Noord-Korea steelt militaire data, waarschuwen VS en VK

WASHINGTON (ANP) - Een hackersgroep verbonden aan Noord-Korea heeft pogingen ondernomen om militaire en nucleaire geheimen te stelen. Daarvoor waarschuwen de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Zuid-Korea, die spreken van een "wereldwijde cyberspionagecampagne". In de VS zijn onder meer luchtmachtbases en defensiebedrijven aangevallen door de hackersgroep, die Anadriel, Onyx Sleet of APT45 wordt genoemd.

De Amerikanen hebben een beloning tot 10 miljoen dollar (zo'n 9,2 miljoen euro) uitgeloofd voor relevante informatie over de hackersgroep en in het bijzonder een hoofdverdachte. De groep zou het voornamelijk hebben gemunt op onder meer overheidsorganisaties en de defensie-industrie.

Het Britse National Cyber Security Centre meldt dat de hackers zich ook richten op de luchtvaart, energiesector en de medische industrie. Ze waren onder andere op zoek naar data over tanks, torpedo's, gevechtsvliegtuigen, satellieten, nucleaire overheidsfaciliteiten, kerncentrales, robots en 3D-printers.

Drie maanden

In de VS zijn zeker vijf medische instellingen, vier defensiebedrijven, twee luchtmachtbases en de toezichthouder van NASA slachtoffer geworden van de hackersgroep. Bij een computerinbraak in november 2022 bij een Amerikaans defensiebedrijf is volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken 30 gigabyte aan gegevens gestolen. Het ging onder meer om technische informatie, veelal uit 2010 of eerder, over wat gebruikt werd in militaire vliegtuigen en satellieten.

Bij de NASA-toezichthouder is 17 gigabyte aan data gestolen. De hackers hadden begin 2022 meer dan drie maanden lang toegang tot het computersysteem.

Onderschept

Het ministerie noemt de Noord-Koreaan Rim Jong Hyok als een van de mensen achter de hackersgroep. Hij is aangeklaagd voor samenzwering om toegang te krijgen tot computernetwerken en witwassen. De groep zou worden aangestuurd door de militaire inlichtingendienst van Noord-Korea.

Volgens de VS hebben Rim en anderen onder andere met gijzelingssoftware ziekenhuizen en andere zorginstanties aangevallen. Het losgeld is gebruikt om meer "kwaadwillige cyberoperaties" te financieren. Zo betaalde in 2021 een ziekenhuis in Kansas losgeld in bitcoin nadat het was gehackt. Het losgeld werd overgemaakt naar een Chinese bank en daarna opgenomen uit een geldautomaat in Dandong, een Chinese stad aan de grens met Noord-Korea.

De Amerikaanse autoriteiten hebben beslag gelegd op sommige onlineaccounts van de hackers. Ook is 600.000 dollar aan virtueel geld onderschept.

Meer uit Buitenland

Eurocommissaris: te vroeg om link te melden tussen bommeldingen

BRUSSEL (ANP) - Het is nog te vroeg om te zeggen of de bommeldingen in de Europese luchtvaart aan elkaar zijn gelinkt, zegt Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport). Deze week kregen meer dan twintig passagiersvluchten te maken met dit soort meldingen, waarvan een groot deel op donderdag.

1 uur geleden
Tienduizenden de straat op bij nationale protestdag in Frankrijk

PARIJS (ANP/RTR) - In 73 steden door heel Frankrijk zijn zo'n 250.000 mensen de straat op gegaan, zegt de Franse vakbond CGT volgens de nieuwssite BFMTV. Her en der zijn meldingen van brandstichting en ingrijpen van de politie, maar op de meeste plaatsen zijn de protesten volgens de politie vreedzaam. Er wordt geprotesteerd tegen onder meer de hoge kosten voor levensonderhoud, het niveau van de publieke voorzieningen en de staat van het onderwijs.

1 uur geleden
Poetin volgend jaar niet welkom bij G20-top in VK

LONDEN (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is volgend jaar niet welkom bij de G20-top in het Verenigd Koninkrijk, meldt de Britse premier Andy Burnham. Er is veel internationale kritiek op het besluit van de VS om Poetin uit te nodigen voor de komende G20 in Miami in december. Burnham heeft tegen The Economist gezegd dat de Russische president volgend jaar in ieder geval geen uitnodiging krijgt.

1 uur geleden
Belgische partijvoorzitter N-VA zwijgzaam over begrotingscrisis

BRUSSEL (ANP) - Partijvoorzitter Valerie Van Peel van de Belgische N-VA heeft donderdag voor en na haar bezoek aan de Belgische koning Filip niets tegen de pers gezegd. Zij was de laatste van de vijf partijvoorzitters die de afgelopen dagen bij de koning moesten komen om over de begrotingscrisis te praten.

2 uur geleden
Opnieuw vliegtuigen getroffen door bommeldingen

DEN HAAG (ANP/RTR/BELGA) - Zeker veertien passagiersvliegtuigen in Europa hebben deze donderdag te maken met bommeldingen. Eerder deze week kregen Europese vluchten hier ook al meermaals mee te maken en werd nergens een explosief aangetroffen.

2 uur geleden
Zelensky hoopt op meer steun VS na verkiezingstriomf Democraten

MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu president Donald Trump voortaan moet werken met een parlement dat in handen is van de Democraten, de oppositie. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky over de Congresverkiezingen in een interview met de Duitse omroep ZDF.

4 uur geleden
Russische centrale bank eist inbeslagname documenten Euroclear

BRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.

4 uur geleden