Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hackers, mogelijk uit Rusland, dreigen met aanval op banken

Hackers, mogelijk uit Rusland, dreigen met aanval op banken

DEN HAAG (ANP) - Drie grote hackersgroepen die mogelijk banden hebben met Rusland dreigen in de komende dagen een grote aanval uit te voeren op het bankensysteem in Europa. Hoe ze dat precies willen doen, zeggen ze niet. Maar als de aanval lukt, zou het voor mensen in Nederland en andere landen bijvoorbeeld moeilijker kunnen worden om te pinnen of geld over te maken.

De dreiging komt van de groepen Anonymous Sudan, REvil en Killnet. In een boodschap zeggen ze dat de aanval een vergelding is voor de westerse steun voor Oekraïne, "geen geld, geen wapens, geen Kiev-regime".

De echtheid van de boodschap is niet na te gaan. De Nederlandse cyberbeveiliger Computest denkt wel dat de waarschuwing echt is, maar weet niet of de hackers in staat zijn om hun dreiging waar te maken. "Het is moeilijk op voorhand te zeggen hoe serieus we dit moeten nemen. Anonymous Sudan en Killnet houden zich bezig met ddos-aanvallen. Hun aanvallen zijn niet geslaagd, of de impact was minimaal. REvil deed aan gijzelsoftware en was niet eerder betrokken bij 'hacktivisme'. Ze zouden in één keer van kwajongensstreken naar staats-hacken gaan", zegt hoofdonderzoeker Daan Keuper.

Mate van beveiliging

Keuper voegt eraan toe dat er weinig sectoren zo goed beveiligd zijn als banken. "Ik vraag me af of ze hier succesvol mee zijn. Het is wel de moeite waard om hiervoor op de uitkijk te staan." Dat is ook de boodschap van Rense Buijen, technisch directeur bij cyberbeveiliger Trend Micro: opletten moet altijd, maar paniek hoeft niet.

Volgens beveiliger FalconFeeds zou SWIFT een doelwit zijn. Dat is het systeem dat duizenden banken over de hele wereld gebruiken om transacties te verwerken. Dat gaat onder meer via een datacenter in het Zuid-Hollandse Zoeterwoude.

Impact

De Betaalvereniging Nederland nuanceert de mogelijke impact van een actie gericht op SWIFT. Dat is "één van de aanbieders van een veilige netwerkverbinding", zegt een woordvoerder. Zelfs als de systemen en netwerken van SWIFT helemaal zouden uitvallen dan zijn er voor het betalingsverkeer in euro’s, dus ook voor Nederlands binnenlands betalingsverkeer, volgens hem diverse alternatieven beschikbaar. Wel zou het financiële systeem hinder kunnen ondervinden van een structurele, langdurige verstoring van de SWIFT-systemen, omdat SWIFT bepaalde data centraal beheert.

Meer uit Financieel

Exor wijst bod af voor overname Juventus

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.

11 uur geleden
Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

15 uur geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

17 uur geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

18 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

1 dag geleden
Zakenman John Fentener van Vlissingen (86) overleden

DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.

1 dag geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursweek met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.

1 dag geleden