Hackers, mogelijk uit Rusland, dreigen met aanval op banken
DEN HAAG (ANP) - Drie grote hackersgroepen die mogelijk banden hebben met Rusland dreigen in de komende dagen een grote aanval uit te voeren op het bankensysteem in Europa. Hoe ze dat precies willen doen, zeggen ze niet. Maar als de aanval lukt, zou het voor mensen in Nederland en andere landen bijvoorbeeld moeilijker kunnen worden om te pinnen of geld over te maken.
De dreiging komt van de groepen Anonymous Sudan, REvil en Killnet. In een boodschap zeggen ze dat de aanval een vergelding is voor de westerse steun voor Oekraïne, "geen geld, geen wapens, geen Kiev-regime".
De echtheid van de boodschap is niet na te gaan. De Nederlandse cyberbeveiliger Computest denkt wel dat de waarschuwing echt is, maar weet niet of de hackers in staat zijn om hun dreiging waar te maken. "Het is moeilijk op voorhand te zeggen hoe serieus we dit moeten nemen. Anonymous Sudan en Killnet houden zich bezig met ddos-aanvallen. Hun aanvallen zijn niet geslaagd, of de impact was minimaal. REvil deed aan gijzelsoftware en was niet eerder betrokken bij 'hacktivisme'. Ze zouden in één keer van kwajongensstreken naar staats-hacken gaan", zegt hoofdonderzoeker Daan Keuper.
Mate van beveiliging
Keuper voegt eraan toe dat er weinig sectoren zo goed beveiligd zijn als banken. "Ik vraag me af of ze hier succesvol mee zijn. Het is wel de moeite waard om hiervoor op de uitkijk te staan." Dat is ook de boodschap van Rense Buijen, technisch directeur bij cyberbeveiliger Trend Micro: opletten moet altijd, maar paniek hoeft niet.
Volgens beveiliger FalconFeeds zou SWIFT een doelwit zijn. Dat is het systeem dat duizenden banken over de hele wereld gebruiken om transacties te verwerken. Dat gaat onder meer via een datacenter in het Zuid-Hollandse Zoeterwoude.
Impact
De Betaalvereniging Nederland nuanceert de mogelijke impact van een actie gericht op SWIFT. Dat is "één van de aanbieders van een veilige netwerkverbinding", zegt een woordvoerder. Zelfs als de systemen en netwerken van SWIFT helemaal zouden uitvallen dan zijn er voor het betalingsverkeer in euro’s, dus ook voor Nederlands binnenlands betalingsverkeer, volgens hem diverse alternatieven beschikbaar. Wel zou het financiële systeem hinder kunnen ondervinden van een structurele, langdurige verstoring van de SWIFT-systemen, omdat SWIFT bepaalde data centraal beheert.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft een onderzoek geopend naar Meta's beleid rondom AI-functies in WhatsApp. De Europese Commissie gaat beoordelen of het Amerikaanse techbedrijf mogelijk in strijd handelt met Europese mededingingsregels door het concurrerende bedrijven moeilijker te maken om klanten via WhatsApp te bereiken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse verzekeraars hebben actie beloofd om te voorkomen dat trouwe klanten onnodig hogere premies betalen dan nieuwe. Een aantal van hen controleert het verzekeringenaanbod blijvend om deze prijsverschillen te voorkomen, melden het Verbond van Verzekeraars en de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
9 uur geleden