Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hackers, mogelijk uit Rusland, dreigen met aanval op banken

Hackers, mogelijk uit Rusland, dreigen met aanval op banken

DEN HAAG (ANP) - Drie grote hackersgroepen die mogelijk banden hebben met Rusland dreigen in de komende dagen een grote aanval uit te voeren op het bankensysteem in Europa. Hoe ze dat precies willen doen, zeggen ze niet. Maar als de aanval lukt, zou het voor mensen in Nederland en andere landen bijvoorbeeld moeilijker kunnen worden om te pinnen of geld over te maken.

De dreiging komt van de groepen Anonymous Sudan, REvil en Killnet. In een boodschap zeggen ze dat de aanval een vergelding is voor de westerse steun voor Oekraïne, "geen geld, geen wapens, geen Kiev-regime".

De echtheid van de boodschap is niet na te gaan. De Nederlandse cyberbeveiliger Computest denkt wel dat de waarschuwing echt is, maar weet niet of de hackers in staat zijn om hun dreiging waar te maken. "Het is moeilijk op voorhand te zeggen hoe serieus we dit moeten nemen. Anonymous Sudan en Killnet houden zich bezig met ddos-aanvallen. Hun aanvallen zijn niet geslaagd, of de impact was minimaal. REvil deed aan gijzelsoftware en was niet eerder betrokken bij 'hacktivisme'. Ze zouden in één keer van kwajongensstreken naar staats-hacken gaan", zegt hoofdonderzoeker Daan Keuper.

Mate van beveiliging

Keuper voegt eraan toe dat er weinig sectoren zo goed beveiligd zijn als banken. "Ik vraag me af of ze hier succesvol mee zijn. Het is wel de moeite waard om hiervoor op de uitkijk te staan." Dat is ook de boodschap van Rense Buijen, technisch directeur bij cyberbeveiliger Trend Micro: opletten moet altijd, maar paniek hoeft niet.

Volgens beveiliger FalconFeeds zou SWIFT een doelwit zijn. Dat is het systeem dat duizenden banken over de hele wereld gebruiken om transacties te verwerken. Dat gaat onder meer via een datacenter in het Zuid-Hollandse Zoeterwoude.

Impact

De Betaalvereniging Nederland nuanceert de mogelijke impact van een actie gericht op SWIFT. Dat is "één van de aanbieders van een veilige netwerkverbinding", zegt een woordvoerder. Zelfs als de systemen en netwerken van SWIFT helemaal zouden uitvallen dan zijn er voor het betalingsverkeer in euro’s, dus ook voor Nederlands binnenlands betalingsverkeer, volgens hem diverse alternatieven beschikbaar. Wel zou het financiële systeem hinder kunnen ondervinden van een structurele, langdurige verstoring van de SWIFT-systemen, omdat SWIFT bepaalde data centraal beheert.

Meer uit Financieel

Rusland blokkeert toegang tot gamingplatform Roblox in het land

MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.

2 uur geleden
Autofabrikanten winnen op Wall Street, Apple levert juist in

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.

3 uur geleden
Trump zwakt brandstofverbruiksnormen auto's in VS flink af

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.

3 uur geleden
Ebusco krijgt miljoenenlening van aandeelhouders om te overleven

DEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.

5 uur geleden
Damrak trekt zich op aan hoop op Amerikaanse renteverlaging

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.

7 uur geleden
Bronnen: FIOD pakt 2 personen op in onderzoek scheepsbouwer Damen

GORINCHEM (ANP) - De financiële opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.

8 uur geleden
Cryptoaandelen omhoog op Wall Street door herstel bitcoinkoers

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cryptoaandelen zoals Coinbase, Strategy en Bit Digital hoorden woensdag bij de winnaars op Wall Street, terwijl bitcoin bijna 4 procent herstelde en de hoogste stand in weken bereikte. De grootste cryptomunt ter wereld zakte maandag nog 6 procent. Dat was de grootste prijsdaling sinds maart. Inmiddels staat de bitcoin weer op bijna 93.000 dollar, omgerekend 80.000 euro.

9 uur geleden