Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hackers leggen overheidswebsites in Oekraïne plat

Hackers leggen overheidswebsites in Oekraïne plat

KIEV/BREST (ANP) - De websites van verschillende Oekraïense ministeries zijn vrijdag gehackt. Bezoekers van de sites van onder meer het ministerie van Onderwijs en het ministerie van Buitenlandse Zaken zien een boodschap in het Oekraïens, Russisch en Pools waarin staat dat de persoonsgegevens van alle Oekraïense burgers zijn gewist op de computers van de instanties en dat ze openbaar zullen worden gemaakt. De buitenlandchef van de EU laat doorschemeren dat hij Rusland van de aanval verdenkt.

Wie er achter de aanvallen zitten is onbekend. De boodschap eindigt met de cryptische mededeling dat het gaat om wraak voor "Wolynië, de Organisatie van Oekraïense Nationalisten, het Oekraïense Verzetsleger, Galicië, Polesië en de historische landen". Wolynië, Galicië en Polesië zijn regio's in de grensgebieden tussen Oekraïne, Polen, Belarus en Rusland. De Organisatie van Oekraïense Nationalisten en het daaruit voortkomende Oekraïense Verzetsleger waren extreemrechtse organisaties voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog.

"We wisten helaas dat dit zou gebeuren", zei Borrell voor nieuw overleg met de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen in het Franse Brest. "We zullen al onze middelen inzetten om Oekraïne te helpen deze cyberaanval te pareren." De EU wil onder meer technische assistentie verlenen. Borrell kan de aanval "niemand aanwrijven zolang we geen bewijs hebben, maar we kunnen ons wel voorstellen wie erachter zit", zei hij.

Spanningen

De Zweedse buitenlandminister Ann Linde houdt ook nog een slag om de arm, maar noemde Rusland wel met zoveel woorden. "Zulke hybride of cyberaanvallen zijn precies waarvoor we hebben gewaarschuwd, wat we vreesden. Dit verhoogt de spanningen. Daarom zijn we heel duidelijk geweest tegen Rusland: we zullen heel hard en sterk en robuust zijn in onze reactie als er aanvallen als deze komen."

Volgens de Oekraïense veiligheidsdiensten zijn er geen persoonsgegevens gelekt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kiev laat weten dat specialisten de IT-systemen aan het herstellen zijn en de cyberpolitie een onderzoek heeft geopend.

Meer uit Buitenland

Britse premier verzekert Zelensky van 'volledige solidariteit'

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Andy Burnham heeft de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky verzekerd van zijn "volledige solidariteit". In een telefoongesprek erkende Burnham dat "de afgelopen 24 uur moeilijk waren geweest voor Oekraïne".

1 uur geleden
Duizenden deelnemers aan pro-Palestijnse protesten in Europa

LONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Londen, Berlijn en Dublin deelgenomen aan pro-Palestijnse demonstraties. Ze riepen op tot een einde aan de Israëlische aanvallen op Gaza.

2 uur geleden
Pentagon: 21 Amerikanen omgekomen bij operaties tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Er zijn volgens het Pentagon tot nu toe 21 Amerikaanse militairen omgekomen in het Midden-Oosten bij operaties tegen Iran. De officiële telling is naar boven bijgesteld, meldt The Washington Post. 865 militairen raakten gewond.

2 uur geleden
Trump: tijd dat Oekraïne nieuwe president krijgt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en stelt dat het "tijd is dat Oekraïne een nieuwe president krijgt".

3 uur geleden
Twee doden na orkaan Isaias in VS

HOUSTON (ANP/RTR) - Twee mensen zijn in de Verenigde Staten om het leven gekomen nadat orkaan Isaias in de nacht van vrijdag op zaterdag aan land is gekomen. Ongeveer 800.000 inwoners van Florida, Alabama en Georgia zaten zonder stroom. Inmiddels is Isaias afgezwakt, maar zorgt naar verwachting nog tot ver landinwaarts voor windvlagen.

4 uur geleden
Christa Pike ontslagen uit ziekenhuis, terug in gevangenis

NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is uit het ziekenhuis ontslagen, anderhalve week na de mislukte executiepoging in de Amerikaanse staat Tennessee. Dat melden het lokale tv-station WVLT en andere Amerikaanse media. Ze is teruggebracht naar de gevangenis waar ze al meer dan dertig jaar vastzit, laten haar advocaten weten.

5 uur geleden
Duizenden arrestaties bij jongerenprotest in India

NEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - De politie in India heeft in New Delhi duizenden demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.

7 uur geleden