
Hackers leggen overheidswebsites in Oekraïne plat
KIEV/BREST (ANP) - De websites van verschillende Oekraïense ministeries zijn vrijdag gehackt. Bezoekers van de sites van onder meer het ministerie van Onderwijs en het ministerie van Buitenlandse Zaken zien een boodschap in het Oekraïens, Russisch en Pools waarin staat dat de persoonsgegevens van alle Oekraïense burgers zijn gewist op de computers van de instanties en dat ze openbaar zullen worden gemaakt. De buitenlandchef van de EU laat doorschemeren dat hij Rusland van de aanval verdenkt.
Wie er achter de aanvallen zitten is onbekend. De boodschap eindigt met de cryptische mededeling dat het gaat om wraak voor "Wolynië, de Organisatie van Oekraïense Nationalisten, het Oekraïense Verzetsleger, Galicië, Polesië en de historische landen". Wolynië, Galicië en Polesië zijn regio's in de grensgebieden tussen Oekraïne, Polen, Belarus en Rusland. De Organisatie van Oekraïense Nationalisten en het daaruit voortkomende Oekraïense Verzetsleger waren extreemrechtse organisaties voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog.
"We wisten helaas dat dit zou gebeuren", zei Borrell voor nieuw overleg met de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen in het Franse Brest. "We zullen al onze middelen inzetten om Oekraïne te helpen deze cyberaanval te pareren." De EU wil onder meer technische assistentie verlenen. Borrell kan de aanval "niemand aanwrijven zolang we geen bewijs hebben, maar we kunnen ons wel voorstellen wie erachter zit", zei hij.
Spanningen
De Zweedse buitenlandminister Ann Linde houdt ook nog een slag om de arm, maar noemde Rusland wel met zoveel woorden. "Zulke hybride of cyberaanvallen zijn precies waarvoor we hebben gewaarschuwd, wat we vreesden. Dit verhoogt de spanningen. Daarom zijn we heel duidelijk geweest tegen Rusland: we zullen heel hard en sterk en robuust zijn in onze reactie als er aanvallen als deze komen."
Volgens de Oekraïense veiligheidsdiensten zijn er geen persoonsgegevens gelekt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kiev laat weten dat specialisten de IT-systemen aan het herstellen zijn en de cyberpolitie een onderzoek heeft geopend.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft evacuatiewaarschuwingen afgegeven voor mensen in drie Jemenitische havens. Het leger zegt dat het deze gebieden zal aanvallen vanwege militaire activiteiten die daar plaatsvinden.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Israëlische leger heeft luchtaanvallen uitgevoerd op gebieden in Libanon. Dat melden Libanese media op basis van ooggetuigen en online circulerende beelden. Het Israëlische leger (IDF) heeft de aanvallen bevestigd op X.
3 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in het midden van de Amerikaanse staat Texas is opgelopen tot zeker 67, onder wie 21 kinderen. Veruit de meeste slachtoffers vielen in de regio Kerr County, waar onder meer een zomerkamp voor meisjes werd weggevaagd door een vloedgolf.
8 uur geledenAURILLAC (ANP) - Een zwerm bijen heeft mensen aangevallen in de Franse plaats Aurillac, in de regio Auvergne-Rhône-Alpes. Vierentwintig mensen werden gestoken en drie van hen verkeren in kritieke toestand. Dat melden Franse media waaronder de krant La Dépêche.
10 uur geledenHOUSTON (ANP) - Van vijf meisjes in een zomerkamp in de Amerikaanse staat Texas dat door een vloedgolf werd getroffen, is inmiddels de dood bevestigd. Nog steeds worden kampeerders vermist na de overstroming van Camp Mystic, een christelijk vakantiekamp voor meisjes in Hunt in Kerr County. Volgens NBC gaat het om elf meisjes en een begeleider.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De drie plekken in de Seine in Parijs waar zaterdag voor het eerst in ruim een eeuw gezwommen mocht worden, zijn een dag later weer tijdelijk gesloten. Net als in de decennia ervoor was het water te vervuild.
12 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Openbaar aanklagers hebben opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd voor de Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol. Het bevel heeft te maken met zijn rechtszaak rond machtsmisbruik en het belemmeren van overheidswerkzaamheden, heeft aanklager Park Ji-young bekendgemaakt.
15 uur geleden