Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haastige coalitie en sceptische oppositie in debat over asiel

Haastige coalitie en sceptische oppositie in debat over asiel

DEN HAAG (ANP) - Na lange onderhandelingen over een pakket asielmaatregelen willen de coalitiepartijen haast maken, maar in het debat over de begroting van minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) vinden PVV, VVD, NSC en BBB dinsdagmiddag een sceptische oppositie tegenover zich. Partijen als GroenLinks-PvdA en D66 betichten de bewindsvrouw van wensdenken door vooruitlopend op een lagere instroom van asielzoekers flink te bezuinigen op de opvang.

Het kabinet stemde een kleine twee weken geleden in met het compromis tussen de coalitiepartijen om het door PVV fel bepleite en NSC verfoeide plan voor een asielnoodwet te vervangen door een spoedwet. Het debat is de eerste kans voor Kamerleden om hier in de plenaire zaal kritische vragen over te stellen aan de coalitiepartijen en minister Faber, die overigens donderdag pas aan het woord komt.

Maar van links tot rechts valt te horen dat oppositiepartijen het debat niet alleen hierover willen laten gaan. Ze vinden de plannen namelijk nog niet uitgewerkt genoeg om uitgebreid te bespreken. En dat terwijl ze veel kritiek hebben op de plannen die al wel uitgewerkt zijn in de begroting - het eigenlijke onderwerp van het debat.

Bezuiniging op COA

Zo voorziet het CDA grote problemen als Faber haar plannen uitvoert om te bezuinigen op het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Deze organisaties zijn volgens een partijwoordvoerder juist cruciaal als de minister haar doel wil bereiken om minder asielzoekers deze kant op te laten komen. De partij staat in principe achter dit doel en is ook bereid om voorstellen hiervoor te steunen. Maar de christendemocraten vinden dat Faber tot nu toe weinig concreets heeft bereikt op dit vlak en in haar eerste maanden "amateuristisch" heeft gehandeld.

Kati Piri van GroenLinks-PvdA voorziet "chaos" als COA en IND worden gekort. Anne-Marijke Podt (D66) vindt het "surrealistisch" dat Faber al op deze organisaties wil bezuinigen voordat duidelijk is of de asielinstroom daadwerkelijk omlaag gaat. Ze vreest voor hoge kosten als het kabinet noodopvanglocaties moet inrichten in het geval dat het aantal asielzoekers toch hoger uitpakt dan gehoopt.

Meer uit Politiek

Gemeenten zien kabinet stap naar voren zetten na asielrellen

DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.

12 uur geleden
Jetten: Markuszower nu 'niet vooraan in rij voor samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".

13 uur geleden
Jetten wil na asieloverleg meer 'maatwerk' voor opvang gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.

14 uur geleden
Geen geld voor nieuw sirenesysteem, luchtalarm verdwijnt in 2028

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Opnieuw aangifte tegen Markuszower om uitspraak over Palestijnen

AMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.

19 uur geleden
Sjoerdsma: EU moet meer solidariteit met vluchtelingen tonen

BRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.

20 uur geleden
ProVeenendaal bij Raad van State: nu al last van naamsverwarring

DEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.

20 uur geleden