Haagse steker Malek F. in hoger beroep alleen veroordeeld tot tbs
DEN HAAG (ANP) - Malek F. (34) is in hoger beroep veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor het neersteken van drie willekeurige mensen op straat in Den Haag. Het OM had daarnaast ook twaalf jaar cel geëist voor de steekpartijen op 5 mei 2018, maar hof oordeelt, net als de rechtbank in 2019, dat F. volledig ontoerekeningsvatbaar was en legde alleen tbs op en geen celstraf.
In de buurt van station Hollands Spoor stak F. zijn slachtoffers meerdere malen, wat leidde tot levensgevaarlijke verwondingen. De slachtoffers ondervinden tot op de dag van vandaag grote gevolgen van de onverhoedse steekpartij.
Het hof acht een drievoudige poging tot moord bewezen. F. handelde met voorbedachte raad, oordeelt het hof. Hij had een vooropgezet plan om 'duivelsaanbidders' die hij zag van het leven te beroven. Het hof acht F. als psychiatrisch patiënt echter volledig ontoerekeningsvatbaar. "Hij is daarmee geen strafbare dader."
Terroristisch motief
Het hof gaat niet uit van een terroristisch motief en volgt daarmee het standpunt van het OM. Aanvankelijk dacht justitie wel dat de man een terroristisch motief had, onder meer omdat hij Allahu Akbar (God is de grootste) riep toen hij werd neergeschoten door de politie.
Volgens de psychiater en psycholoog handelde F. vanuit een psychose, veroorzaakt door schizofrenie. Hij had religieuze wanen en dacht dat hij handelde in opdracht van de duivel. F. vluchtte in 2014 naar Nederland. Hij raakte depressief na het overlijden van zijn vader. Die Syrische man verdronk op zijn vlucht naar Nederland voor de kust van Libië toen daar in augustus 2015 een schip met vluchtelingen op weg naar Italië kapseisde. F. voelde zich daar schuldig over, omdat hij degene was die zijn vader naar Nederland wilde halen. De moslim zocht zijn heil in softdrugs, kreeg last van somberheid en achtervolgingswaanzin en zocht zijn toevlucht in het geloof.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse alarmcentrales blijven hulpvragen ontvangen van Nederlanders die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Het aantal vragen over onder meer terugvluchten naar Nederland en extra verblijfskosten bij SOS International, Eurocross en de ANWB Alarmcentrale is verder gestegen.
5 uur geleden