Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haagse steker Malek F.: ik heb spijt

Haagse steker Malek F.: ik heb spijt

ROTTERDAM (ANP) - De Haagse steker Malek F. (34) heeft spijt van de gebeurtenissen op 5 mei 2018 toen hij drie willekeurige mensen op straat in Den Haag levensgevaarlijk verwondde. Dat zei hij in zijn laatste woord van zijn hoger beroep.

"Ik wil graag behandeld worden en hoop op een normale manier terug te kunnen keren naar de maatschappij", vroeg F. aan het einde van de derde en laatste zittingsdag van het gerechtshof. Het hof doet op 11 mei uitspraak.

Het OM eiste vrijdag twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de Syrische vluchteling Malek F. voor zijn drievoudige poging tot moord met voorbedachte raad. Het OM ziet in hoger beroep geen bewijs meer voor een terroristisch motief en vroeg hiervoor vrijspraak.

Pleidooi van drie uur

F.’s advocaten Job Knoester en Yvonne van der Hut hielden vrijdagmiddag een pleidooi van ruim drie uur. Van der Hut betoogde in haar bijdrage dat er geen sprake was van voorbedachte raad. F. had geen plan te steken of om zelf te willen sterven, zei zij. De gebeurtenissen zijn een gevolg van F.s paranoia en de religieuze waanbeelden die hij had, aldus zijn raadsvrouw. Hij zou in een opwelling hebben gehandeld.

Advocaat Knoester zette in zijn pleidooi uiteen dat F. volledig ontoerekeningsvatbaar moet worden geacht vanwege zijn stoornis. F. zou hebben gehandeld in een psychose veroorzaakt door schizofrenie. Hij had religieuze wanen en dacht dat hij duivelsaanbidders moest neersteken. Anders dan het OM aanneemt, ontbreken volgens Knoester de bewijzen dat F. zich door de politie wilde laten doodschieten als een martelaar.

Stateloos

Knoester betoogde dat tbs geen passende straf is voor iemand als F., die ongewenst vreemdeling en stateloos is. Hij kan daarom nooit op verlof. Daardoor wordt de situatie van F. uitzichtloos. Knoester vindt dat de wet moet worden aangepast zodat vreemdelingen met een psychische problematiek geen tbs krijgen, maar worden opgenomen in een psychiatrische gevangenis.

Het OM wijst naar deskundigen die ook tbs met dwang adviseren. "En laten we wel wezen. Er is wel wat gebeurd. Er zijn drie mensen uit het niets gestoken", zei de advocaat-generaal. "In onze ogen is hij een gevaarlijke man die behandeld moet worden. Voorop staat de veiligheid van de samenleving, zowel in binnen- als buitenland."

Meer uit Binnenland

Anja Meulenbelt krijgt P.C. Hooft-prijs 2026

DEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.

41 minuten geleden
Stint-ondernemers erkennen dat gebruikershandleiding niet klopte

DEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.

46 minuten geleden
Vogelgriep vastgesteld bij vleeskuikenbedrijf in Uitwijk

UITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.

1 uur geleden
Regionale omroepen vanaf 2026 live te zien op streamingdienst NPO

DEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.

2 uur geleden
Ruim 2,2 miljoen mensen haalden coronaprik, minder dan vorig jaar

BILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.

2 uur geleden
Acteur en komiek Hans Otjes (78) overleden

HOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.

2 uur geleden
Undercoverteam maakte 'valse start', staat in gelekt advies

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe undercoverteam van de politie heeft een "valse start" gemaakt. Dat staat in een rapport van een commissie onder leiding van Winnie Sorgdrager. De commissie ziet een kans dat fouten uit het verleden zich herhalen.

3 uur geleden