Guterres wil tweede termijn als topman Verenigde Naties
NEW YORK (ANP/AFP) - Topman António Guterres van de Verenigde Naties wil vanaf 2022 een tweede termijn om de internationale organisatie nog eens vijf jaar te leiden. De Portugese secretaris-generaal (71) maakte zijn ambitie maandag officieel bekend via zijn woordvoerder.
De sociaaldemocraat Guterres werd door de VN-Veiligheidsraad uitverkoren om de Koreaan Ban Ki-moon in 2016 op te volgen. Daarvoor was hij premier van Portugal en hoge commissaris voor de vluchtelingen bij de VN in Genève.
Afgelopen vrijdag zou Guterres zijn kandidatuur al in New York hebben besproken met de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, de VS, China, Rusland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Volgens een aantal diplomaten is er in het VN-orgaan vooralsnog geen verzet gerezen.
Het is gebruikelijk voor een VN-secretaris-generaal om twee termijn te dienen. Dat is ook gelijk het maximum. De Algemene Vergadering van de VN, waarin alle lidstaten zijn vertegenwoordigd, moet er wel mee instemmen.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
48 minuten geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
2 uur geledenPITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
2 uur geleden