Guterres wil tweede termijn als topman Verenigde Naties
NEW YORK (ANP/AFP) - Topman António Guterres van de Verenigde Naties wil vanaf 2022 een tweede termijn om de internationale organisatie nog eens vijf jaar te leiden. De Portugese secretaris-generaal (71) maakte zijn ambitie maandag officieel bekend via zijn woordvoerder.
De sociaaldemocraat Guterres werd door de VN-Veiligheidsraad uitverkoren om de Koreaan Ban Ki-moon in 2016 op te volgen. Daarvoor was hij premier van Portugal en hoge commissaris voor de vluchtelingen bij de VN in Genève.
Afgelopen vrijdag zou Guterres zijn kandidatuur al in New York hebben besproken met de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, de VS, China, Rusland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Volgens een aantal diplomaten is er in het VN-orgaan vooralsnog geen verzet gerezen.
Het is gebruikelijk voor een VN-secretaris-generaal om twee termijn te dienen. Dat is ook gelijk het maximum. De Algemene Vergadering van de VN, waarin alle lidstaten zijn vertegenwoordigd, moet er wel mee instemmen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt een kleinschalige aanval op Iran om het land onder druk te zetten, zei hij tegen verslaggevers in het Witte Huis. De aanval zou bedoeld zijn om Iran te dwingen tot een akkoord te komen over zijn nucleaire programma.
54 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne is klaar voor onderhandelingen met Rusland op staatshoofdniveau. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky in een lang bericht op X. Volgens Zelensky kan dergelijk overleg "de doorslag" geven aan de onderhandeltafel. Ook schrijft hij dat nog afspraken gemaakt moeten worden over "humanitaire onderwerpen" en dat het uitwisselen van (krijgs)gevangenen moet blijven doorgaan. Een gevangenenruil tussen de twee landen acht hij "zeer snel mogelijk".
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven in het land worden afgeschoten. Dat zei minister van Landbouw Annie Genevard in een radio-interview bij FranceInter. Maandag werd al aangekondigd dat de regels rond het afschieten van de dieren worden versoepeld. 21 procent van de populatie mag nu worden afgeschoten, naar Europese maatstaven veel.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hebben Iran gevraagd om transparant te zijn over wat er is gebeurd met de mensen die tijdens de grootschalige protesten zijn opgepakt of verdwenen. Ook roepen ze op tot het stoppen van het uitvoeren van executies. Amnesty International deelt die oproep en zegt dat tot nu toe acht mensen ter dood zijn veroordeeld voor hun rol bij de protesten in januari. Nog 22 anderen riskeren diezelfde straf.
2 uur geledenMADRID/CARACAS (ANP/AFP) - De uit Venezuela gevluchte oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft gewaarschuwd dat er "geen duurzame verzoening komt zonder geheugen en verantwoordelijkheid". Hij reageerde zo met bedenkingen op een donderdag in Caracas aangenomen algemene amnestiewet, waarmee mogelijk veel politieke gevangenen vrij kunnen komen. "Een legitieme amnestie" moet gepaard gaan met "waarheidsvinding, erkenning en genoegdoening".
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Zo'n 80.000 moslims zijn bij de Al-Aqsamoskee in Jeruzalem geweest voor het eerste vrijdaggebed van de ramadan. Dat schat de Jordaanse stichting Waqf, die het dagelijks bestuur van het gebedshuis voert.
3 uur geleden