Guterres: Gazanen zitten in epische humanitaire catastrofe
NEW YORK (ANP/AFP) - De Palestijnen in de Gazastrook zitten volgens VN-chef António Guterres midden in een "epische humanitaire catastrofe". De secretaris-generaal zei woensdag tegen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dat het tijd wordt voor een "echt humanitair staakt-het-vuren".
Guterres verwelkomt het huidige tijdelijke bestand, maar benadrukt dat er veel meer nodig is. Daar zouden verhitte onderhandelingen over plaatsvinden.
Er is veel noodhulp nodig volgens Guterres. Door de wekenlange Israëlische bombardementen is volgens hem 45 procent van alle huizen in Gaza verwoest en is 80 procent van de burgers op de vlucht. Meer dan 1 miljoen mensen zouden zich schuilhouden in gebouwen van de VN.
Ook de Palestijnen en de Israëliërs zelf kwamen aan het woord tijdens de Veiligheidsraad. De Palestijnse buitenlandminister Riyad al Maliki spreekt van een "existentiële bedreiging" voor de Palestijnen. De Israëlische ambassadeur Gilad Erdan zei dat "iedereen die een staakt-het-vuren steunt in feite Hamas' aanhoudende regime van terreur in Gaza steunt".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
2 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
8 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
14 uur geleden