Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Guterres dringt in VN-Veiligheidsraad aan op wapenstilstand Gaza

Guterres dringt in VN-Veiligheidsraad aan op wapenstilstand Gaza

NEW YORK (ANP/RTR) - VN-topman António Guterres heeft in de VN-Veiligheidsraad verklaard dat hij wil dat de raad zich inzet voor een staakt-het-vuren om humanitaire redenen in de Gazastrook. De vijftien lidstaten stemmen vrijdag nog over een resolutie waarin wordt opgeroepen tot een dergelijk bestand.

De bijeenkomst van de Veiligheidsraad wordt gehouden in opdracht van Guterres. Die deed als secretaris-generaal een zeldzaam beroep op Artikel 99 van het Handvest van de VN. Daarmee laat hij weten de oorlog tussen Israël en Hamas te zien als een bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid.

Er is volgens de secretaris-generaal geen effectieve bescherming van burgers in Gaza. Geen enkele plek zou meer veilig zijn. Israël voert massaal aanvallen uit op het gebied, waardoor volgens het door Hamas gecontroleerde ministerie van Gezondheid ongeveer 17.500 mensen zijn omgekomen. Volgens het ministerie sterven dagelijks tientallen gewonden omdat ze niet de juiste zorg krijgen.

De oorlog begon twee maanden geleden toen Hamas een enorme verrassingsaanval tegen Israël begon. Het geweld van de Palestijnse groepering is volgens Guterres niet te rechtvaardigen. In Israël zijn ongeveer 1200 doden gevallen. Maar Guterres stelt ook dat de acties van Hamas de "collectieve bestraffing" van Palestijnen niet rechtvaardigt. Hij dringt aan op de bescherming van burgers en de levering van levensreddende hulpgoederen.

De VN-Veiligheidsraad is er niet eerder in geslaagd een resolutie aan te nemen over de oorlog tussen Israël en Gaza. Een resolutie is aangenomen als minstens negen leden voor stemmen en de vijf permanente leden geen gebruikmaken van hun vetorecht. Het lijkt erop dat de Verenigde Staten, een van de permanente leden, mogelijk een veto zal indienen. Dat land zegt namelijk momenteel niet achter verdere actie van de Veiligheidsraad te staan.

Meer uit Buitenland

Spaanse premiersvrouw Gómez officieel beschuldigd van corruptie

MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.

47 minuten geleden
Tienduizenden papegaaiduikers aangespoeld aan Franse kusten

PARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.

1 uur geleden
Trump claimt dat Iran graag deal wil sluiten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.

2 uur geleden
Oudste gorilla ter wereld viert 69e verjaardag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.

3 uur geleden
Trump verwijdert AI-afbeelding van hem als Jezus na kritiek

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.

3 uur geleden
Iran waarschuwt voor escalatie energiecrisis door blokkade VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.

3 uur geleden
Pakistan: pogingen voor akkoord tussen VS en Iran gaan door

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.

4 uur geleden