Grotere kans op recessie na krimp bedrijvigheid in eurozone
LONDEN (ANP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november opnieuw gekrompen. De kans op een recessie in het eurogebied is daarmee groter geworden nu de economische neergang ook in het laatste kwartaal van het jaar lijkt aan te houden. De economie van de eurozone kromp in het derde kwartaal al met 0,1 procent. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van krimp op rij.
De index van marktonderzoeker S&P Global die de algehele bedrijvigheid in het eurogebied meet, kwam deze maand uit op 47,1, tegen een stand van 46,5 een maand eerder. Daarmee laat de zogeheten inkoopmanagersindex, die wordt gezien als een barometer voor de algehele economische situatie, voor de zesde maand op rij een krimp zien. Een niveau van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp. Zowel in de industrie als de dienstensector was opnieuw sprake van krimp.
"De economie van de eurozone zit vast in de modder", zei Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom van Hamburg Commercial Bank. De nieuwe cijfers wijzen volgens hem op "de mogelijkheid van twee achtereenvolgende kwartalen van krimp van het bruto binnenlands product (bbp) in het eurogebied".
Duitse economie
Ook volgens econoom Bert Colijn van ING leveren de nieuwe gegevens weinig bewijs dat de bbp-groei in de eurozone in het vierde kwartaal positief zal worden. Het goede nieuws is volgens hem wel dat de neergang zich niet verdiept. "We bevinden ons momenteel waarschijnlijk in een zeer oppervlakkige technische recessie", aldus de ING-econoom.
De kleinere krimp van de Duitse economie in november wijst er volgens De la Rubia ook op dat de groei in de grootste economie van het eurogebied snel zal terugkeren, na een waarschijnlijke recessie dit jaar. "Ondanks dat de economie nog steeds in recessiegebied verkeert, is het tempo van de groeivertraging merkbaar afgenomen", aldus de econoom. Volgens hem is een terugkeer naar groei in de eerste helft van 2024 dan ook een plausibel vooruitzicht.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
18 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
22 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
23 uur geleden