Grotere kans op recessie na krimp bedrijvigheid in eurozone
LONDEN (ANP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november opnieuw gekrompen. De kans op een recessie in het eurogebied is daarmee groter geworden nu de economische neergang ook in het laatste kwartaal van het jaar lijkt aan te houden. De economie van de eurozone kromp in het derde kwartaal al met 0,1 procent. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van krimp op rij.
De index van marktonderzoeker S&P Global die de algehele bedrijvigheid in het eurogebied meet, kwam deze maand uit op 47,1, tegen een stand van 46,5 een maand eerder. Daarmee laat de zogeheten inkoopmanagersindex, die wordt gezien als een barometer voor de algehele economische situatie, voor de zesde maand op rij een krimp zien. Een niveau van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp. Zowel in de industrie als de dienstensector was opnieuw sprake van krimp.
"De economie van de eurozone zit vast in de modder", zei Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom van Hamburg Commercial Bank. De nieuwe cijfers wijzen volgens hem op "de mogelijkheid van twee achtereenvolgende kwartalen van krimp van het bruto binnenlands product (bbp) in het eurogebied".
Duitse economie
Ook volgens econoom Bert Colijn van ING leveren de nieuwe gegevens weinig bewijs dat de bbp-groei in de eurozone in het vierde kwartaal positief zal worden. Het goede nieuws is volgens hem wel dat de neergang zich niet verdiept. "We bevinden ons momenteel waarschijnlijk in een zeer oppervlakkige technische recessie", aldus de ING-econoom.
De kleinere krimp van de Duitse economie in november wijst er volgens De la Rubia ook op dat de groei in de grootste economie van het eurogebied snel zal terugkeren, na een waarschijnlijke recessie dit jaar. "Ondanks dat de economie nog steeds in recessiegebied verkeert, is het tempo van de groeivertraging merkbaar afgenomen", aldus de econoom. Volgens hem is een terugkeer naar groei in de eerste helft van 2024 dan ook een plausibel vooruitzicht.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
2 uur geledenEKE (ANP/BELGA) - Medewerkers van Aldi hebben in België het werk neergelegd omdat de supermarktketen overweegt op zondagen open te gaan. Vakbond BBTK zegt dat het personeel daar niet blij mee is. In minstens tien supermarkten in Vlaanderen heeft het personeel het werk donderdag neergelegd en zijn de winkels gesloten, stelt een vertegenwoordiger van de vakbond.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders aten een recordaantal aardbeien in 2025. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis. In totaal aten Nederlanders bijna zes reguliere bakjes per persoon.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandeelhouders van Warner Bros. Discovery hebben ingestemd met de overname van het entertainment- en mediaconcern door concurrent Paramount Skydance. Door die deal van 110 miljard dollar (94 miljard euro) ontstaat een fusiebedrijf dat duizenden bekende films en series in huis heeft, naast veel Amerikaanse televisiezenders.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Aandeelhouders van olieconcern BP hebben twee door het management aangedragen resoluties met een meerderheid weggestemd op de aandeelhoudersvergadering donderdag. Een teken voor de nieuwe topvrouw Meg O'Neill en nieuwe voorzitter Albert Manifold dat ze geen onvoorwaardelijke steun van de aandeelhouders hebben.
4 uur geleden