Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grotere kans op recessie na krimp bedrijvigheid in eurozone

Grotere kans op recessie na krimp bedrijvigheid in eurozone

LONDEN (ANP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november opnieuw gekrompen. De kans op een recessie in het eurogebied is daarmee groter geworden nu de economische neergang ook in het laatste kwartaal van het jaar lijkt aan te houden. De economie van de eurozone kromp in het derde kwartaal al met 0,1 procent. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van krimp op rij.

De index van marktonderzoeker S&P Global die de algehele bedrijvigheid in het eurogebied meet, kwam deze maand uit op 47,1, tegen een stand van 46,5 een maand eerder. Daarmee laat de zogeheten inkoopmanagersindex, die wordt gezien als een barometer voor de algehele economische situatie, voor de zesde maand op rij een krimp zien. Een niveau van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp. Zowel in de industrie als de dienstensector was opnieuw sprake van krimp.

"De economie van de eurozone zit vast in de modder", zei Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom van Hamburg Commercial Bank. De nieuwe cijfers wijzen volgens hem op "de mogelijkheid van twee achtereenvolgende kwartalen van krimp van het bruto binnenlands product (bbp) in het eurogebied".

Duitse economie

Ook volgens econoom Bert Colijn van ING leveren de nieuwe gegevens weinig bewijs dat de bbp-groei in de eurozone in het vierde kwartaal positief zal worden. Het goede nieuws is volgens hem wel dat de neergang zich niet verdiept. "We bevinden ons momenteel waarschijnlijk in een zeer oppervlakkige technische recessie", aldus de ING-econoom.

De kleinere krimp van de Duitse economie in november wijst er volgens De la Rubia ook op dat de groei in de grootste economie van het eurogebied snel zal terugkeren, na een waarschijnlijke recessie dit jaar. "Ondanks dat de economie nog steeds in recessiegebied verkeert, is het tempo van de groeivertraging merkbaar afgenomen", aldus de econoom. Volgens hem is een terugkeer naar groei in de eerste helft van 2024 dan ook een plausibel vooruitzicht.

Meer uit Financieel

AEX herstelt licht na fors verlies door zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.

1 uur geleden
Unilever bevestigt bod van specerijenbedrijf op voedingsdivisie

LONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.

2 uur geleden
Air France-KLM houdt rekening met brandstoftekorten

LONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.

2 uur geleden
Adviesprijzen benzine en diesel aan de pomp verder omhoog

EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.

2 uur geleden
Investeringen begin 2026 gedaald

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.

2 uur geleden
IEA waarschuwt voor grote energiecrisis door oorlog Midden-Oosten

PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.

3 uur geleden
WSJ: Unilever praat met McCormick over afsplitsing voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.

8 uur geleden