Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote zorgen Rekenkamer om beveiliging glasvezelnetwerk Defensie

Grote zorgen Rekenkamer om beveiliging glasvezelnetwerk Defensie

DEN HAAG (ANP) - Het is "zeer zorgelijk" dat Defensie de beveiliging van het geheime glasvezelnetwerk "onvoldoende op orde heeft" gezien de dreiging van sabotage. Dat stelt de Algemene Rekenkamer die onderzoek heeft gedaan naar het zogeheten Netherlands Armed Forces Integrated Network (NAFIN). Niet alleen Defensie, maar de hele rijksoverheid is afhankelijk van dit netwerk om te communiceren.

Dat de maatschappelijke gevolgen groot kunnen zijn als er problemen komen met het netwerk, bleek eind augustus. Ofschoon het toen ging om een fout in een softwarecode van NAFIN was de verstoring groot. Het zorgde er onder meer voor dat urenlang geen vliegtuigen konden landen en opstijgen vanaf vliegveld Eindhoven.

De Algemene Rekenkamer onderzocht het netwerk omdat de afgelopen jaren steeds meer sprake is van sabotage in Europa.

Toegang tot belangrijke netwerkruimte

Het 3500 kilometer lange staatsgeheime netwerk uit 1996 verbindt 180 locaties van Defensie met elkaar, maar ook alle ministeries, het parlement, politielocaties en meldkamers van 112. Het communicatiesysteem is economisch van Defensie (die bepaalt en betaalt) en juridisch van KPN. Het netwerk wordt zwaar beveiligd omdat het zo cruciaal is.

Maar een testteam wist toegang te krijgen tot een belangrijke netwerkruimte van het NAFIN, waar de kern van het netwerk draait. Het team had geen toestemming om de ruimte te bezoeken en dat bezoek was ook niet aangekondigd. Toch kon het naar binnen. Bij twee testen ging bij Defensie het alarm af, maar kon het team zijn werk voortzetten.

Drie problemen

De Rekenkamer ziet drie problemen. De fysieke beveiliging is op papier goed, maar in de praktijk niet op orde. Zo wordt ook het alarmsysteem dat kabels onder de grond bewaakt, onvoldoende gemonitord door Defensie. De detectie op spionage en sabotage moet beter, vindt de Rekenkamer.

Een tweede probleem is het feit dat KPN werkt met onderaannemers. Een onderaannemer werkte twee jaar lang zonder geldige autorisatie aan het netwerk. Defensie controleert de aannemers en leveranciers onvoldoende. Het veiligheidsbewustzijn moet bij alle partijen omhoog, vindt de Rekenkamer. Ook moet gekeken worden of het werk aan minder partijen kan worden uitbesteed.

Visie

Verder mist er een visie op de toekomst voor het NAFIN. Het is onduidelijk bijvoorbeeld hoe groot het mag worden en wie er gebruik van mogen maken. De onderzoekers vinden het ook opvallend dat het netwerk niet als "vitaal" is aangemerkt gezien het belang ervan.

Defensie zegt de aanbevelingen over te nemen en al te werken aan verbetering van de beveiliging.

Meer uit Politiek

Karremans wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.

2 dagen geleden
Jetten: tempo voorbereidingen missie Hormuz moet omhoog

DEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.

2 dagen geleden
Jetten: wegstemmen asielwetten in senaat zou gemiste kans zijn

DEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.

2 dagen geleden
Hermans hoopt dat oppositie zorgplannen als geheel bekijkt

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.

2 dagen geleden
Sybrand Buma wordt nieuwe vicepresident Raad van State

DEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.

3 dagen geleden
Boekholt 'in beginsel positief' over landelijk huurregister

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.

3 dagen geleden
Asielminister: stemming over asielwetten nog tot dinsdag spannend

DEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.

3 dagen geleden