Grote zorgen Raad van State over asielvoorstellen minister Faber
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State (RvS) heeft "grote zorgen" over de gevolgen van asielvoorstellen van minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) voor de rechtspraak. Het gaat om de asielnoodmaatregelenwet en de Wet tweestatusstelsel.
"Er zal veel meer geprocedeerd gaan worden", voorspelt de Raad van State. Die voorziet veel werk en hoge kosten voor de rechtspraak door de strengere asielregels. Dan gaat het bijvoorbeeld over het plan om de looptijd van asielvergunningen te verkorten van vijf naar drie jaar en de vergunningen voor onbepaalde tijd af te schaffen. Zulke regels zullen ook bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) leiden tot een "forse extra werkbelasting".
Het gaat hier om een reactie op de conceptwetsvoorstellen van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Belanghebbenden mogen momenteel hun mening geven over de conceptwetsvoorstellen en van die mogelijkheid heeft de RvS gebruikgemaakt. Het kabinet is ook verplicht om wetsvoorstellen naar de Afdeling advisering van de Raad van State te sturen, maar dat gebeurt pas later.
Verslechtering
Ook de Raad voor de Rechtspraak laat weten "grote zorgen" te hebben over beide wetsvoorstellen. In een advies schrijft de Raad onder meer "zeer grote bezwaren" te hebben tegen de invoering van het tweestatusstelsel.
Het idee van dit stelsel is om asielzoekers op te delen in twee groepen: mensen die vluchten voor oorlog of geweld en mensen die worden vervolgd om hun politieke opvattingen, geloof of seksuele geaardheid. De eerste groep zou in dat nieuwe stelsel minder rechten krijgen.
De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat driekwart van de vluchtelingen die worden ingedeeld in deze groep, daarom naar de rechter zal stappen. De raad voorziet meer werk voor de rechtspraak en "eerder een verslechtering dan een verbetering" van de doorlooptijden voor asielzoekers.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Burgemeesters maken zich grote zorgen over verharding en verruwing. Die zien ze in de politiek, in de samenleving en in de wereld. In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen, over precies een maand, waarschuwen ze daarvoor in hun toespraken.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt nog deze week een nieuwe kandidaat te vinden om staatssecretaris van Financiën te worden in zijn kabinet. Dat heeft de formateur en aanstaande premier gezegd na afloop van een reeks gesprekken met kandidaat-bewindslieden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel heeft per direct haar ontslag ingediend als Tweede Kamerlid namens D66, nadat naar buiten was gekomen dat ze onjuiste informatie in haar cv had gezet. Dat schrijft Van Berkel op X. Maandag zag ze al af van haar beoogde functie als staatssecretaris van Financiën.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gaan veel meer militaire oefeningen in het straatbeeld zien, verwacht Derk Boswijk. De CDA'er treedt volgende week aan als staatssecretaris van Defensie en kwam dinsdag langs om te praten met beoogd premier Rob Jetten (D66). "Wij gaan in Nederland veel meer merken dat er een krijgsmacht is om ons veilig te houden."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pieter Heerma wil als minister van Binnenlandse Zaken zorgen voor vitale regio's in Nederland. Ook wil de CDA'er zorgen dat de band met medeoverheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen beter wordt. Hij noemt het rapport Elke Regio Telt uit 2023 een belangrijk document voor zijn nieuwe baan.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
1 dag geleden