Grote zorgen in Kamer over situatie in verpleeghuizen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de toestand in de verpleeghuizen. Het aantal mensen dat besmet raakt met het coronavirus in deze instellingen stijgt nog steeds.
"Hoe gaan we voorkomen dat verpleeghuizen een brandhaard blijven", vroeg CDA-leider Pieter Heerma in een debat over het virus. De situatie in de verpleeghuizen is "buitengewoon zorgwekkend", meent Lodewijk Asscher (PvdA).
Veel partijen willen van het kabinet weten of medewerkers van verpleeghuizen nu voldoende beschermingsmiddelen hebben. Volgens Jesse Klaver (GroenLinks) is er een "grove inschattingsfout" gemaakt door het personeel van verpleeghuizen door te laten werken zonder beschermingsmiddelen.
Mondkapjes
Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid deelt de zorgen over de verpleeghuizen. Sommige hebben nog steeds niet genoeg mondkapjes en andere beschermende uitrusting, merkt hij. Ook al gaan er veel meer naar die zorg dan voorheen.
Het tekort aan beschermingsmiddelen zal "zonder twijfel" een van de oorzaken zijn geweest dat het virus in de verpleeghuizen om zich heen heeft gegrepen, erkent De Jonge. "Die vraag moet je zeker ook bij de evaluatie betrekken."
Meer factoren
Maar er spelen meer factoren een rol, zegt hij. Dat het overslaan van het virus naar nieuwe verpleeghuizen tot staan gebracht, is volgens hem bijvoorbeeld te danken aan het bezoekverbod dat sinds vier weken voor verpleeghuizen geldt.
Of het kabinet met de kennis van nu hetzelfde had gedaan als indertijd, kan De Jonge niet zeggen. Er is volgens hem vanaf het begin van de crisis overleg geweest met de verpleeghuiszorg. De sector zit ook sinds een maand in het team wetenschappers dat het kabinet adviseert.
Nuances
In de oproep aan het personeel om toch te gaan werken bij ziekteverschijnselen zitten ook wel nuances, aldus de vicepremier en 'coronaminister'. De zorg zou stilstaan als iedereen thuis zou blijven bij de eerste verschijnselen. Ook wees hij erop dat ziek personeel wel de ruimte had om bijvoorbeeld diensten te ruilen.
Het sterftecijfer door het coronavirus in de verpleeghuizen is de afgelopen twee weken vervijfvoudigd. Al 967 mensen zijn overleden, zei De Jonge. Hij is wel blij dat het aantal nieuwe locaties waar besmettingen zijn aan het afvlakken is. In ongeveer 900 van de 2500 verpleeghuizen is het coronavirus vastgesteld.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
5 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
7 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
8 uur geleden