Grote waterstoffabriek Shell krijgt aansluiting op stroomnet
PERNIS (ANP) - Een grote waterstoffabriek van Shell op de Maasvlakte krijgt een eerste tijdelijke aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarvoor heeft het olie- en gasconcern vrijdag een overeenkomst gesloten met netbeheerder TenneT. De fabriek met de naam Holland Hydrogen 1 is nog in aanbouw, maar door de aansluiting kunnen delen van de fabriek al op termijn gebruikmaken van de beschikbare stroom.
Daarvoor moet Shell eerst nog tien elektrolysers bouwen, die elektriciteit gebruiken om waterstof en zuurstof te splitsen. Daardoor ontstaat waterstof, zonder dat daar CO2 bij vrijkomt: de ingekochte stroom die de Holland Hydrogen 1 gebruikt, komt namelijk van een windpark op zee. De groene waterstof moet vervolgens de grote Shell-raffinaderij in Pernis gaan bevoorraden. Het vervangt daar een deel van de waterstof die met fossiele grondstoffen is gemaakt.
De bouw van de fabriek begon in 2022 en wordt naar verwachting in de tweede helft van het decennium afgerond. Volgens Shell is het de eerste grote fabriek voor hernieuwbare waterstof in Europa. Op dit moment is er op het hoogspanningsnet nog onvoldoende ruimte voor een volledige aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarom wordt een nieuw hoogspanningsstation gebouwd dat naar verwachting eind 2026 gereed is. Uiteindelijk krijgt de waterstoffabriek een definitieve aansluiting op dit station.
Onorthodoxe oplossing
Volgens TenneT is de aansluiting wel een "onorthodoxe oplossing". Mocht de stroom in de fabriek uitvallen, dan heeft de netbeheerder geen mogelijkheid om de fabriek op een andere manier van elektriciteit te voorzien.
Volgens president-directeur Frans Everts van Shell Nederland toont de samenwerking met TenneT aan dat de energietransitie "een teamsport" is. "Met groene waterstof, elektrificatie en het afvangen en opslaan van CO2 kunnen we de Nederlandse industrie verduurzamen. Grondstoffen en producten die we allemaal elke dag gebruiken kunnen zo op schonere manier worden gemaakt."
Verduurzaam
Groene waterstof wordt gezien als belangrijk voor de verduurzaming van de industrie. De brandstof is echter nog niet in grote hoeveelheden voorradig. Zo wil Tata Steel op termijn overstappen op waterstof, na een overgangsfase waarin de staalfabriek aardgas gebruikt in plaats van steenkool.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP) - Chipbedrijf Nvidia heeft in het afgelopen kwartaal de omzet en winst meer dan verdubbeld in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Grote techbedrijven investeren gigantische bedragen in datacenters voor AI-toepassingen en kopen daarvoor halfgeleiders van Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie. Volgens topman Jensen Huang blijft de vraag naar extra rekenkracht voor AI-toepassingen sneller groeien.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Beleggers zijn op Wall Street in afwachting van kwartaalcijfers van Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van AI-chips en het waardevolste bedrijf ter wereld. De cijfers worden na sluiting van de beurs bekendgemaakt.
48 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft woensdag een rapport naar buiten gebracht waarin het stap voor stap beschrijft hoe AI-modellen van het bedrijf vorige maand tijdens een test wisten in te breken bij een ander AI-bedrijf, Hugging Face. Daarin toont het bedrijf zich schuldbewust over het incident. Ook vertelt OpenAI over de inspanningen die het doet om zulke incidenten in de toekomst te voorkomen.
1 uur geledenBURLINGTON (ANP) - Ben & Jerry's-oprichter Ben Cohen heeft opnieuw uitgehaald naar Magnum, het moederbedrijf van het ijsmerk. Ben & Jerry's benoemde woensdag drie nieuwe directeuren van de onafhankelijke raad van bestuur. Cohen beschuldigt Magnum ervan deze bestuursleden te hebben benoemd zonder daarvoor bevoegd te zijn. De nieuwe directeuren zijn Nora Benavidez, Michael McAfee en Eva Schulte.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - De grote reder MSC vaart voorlopig niet naar de Russische havenstad Novorossiejsk aan de Zwarte Zee na een droneaanval op een van zijn schepen. Dat staat in een melding aan klanten, die is ingezien door persbureau Bloomberg.
4 uur geledenDAEGU (ANP/BLOOMBERG) - Samsung moet miljoenen dollars betalen aan horlogemaker Swatch om namaakversies van Swatch-merken zoals Omega, Longines en Breguet in zijn smartwatches. Het Zuid-Koreaanse bedrijf deed volgens een Britse rechter onvoldoende om te voorkomen dat er apps beschikbaar waren die het uiterlijk van Swatch-horloges nabootsten voor digitale wijzerplaten op slimme horloges.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag vrijwel vlak de handel uitgegaan. Bij de hoofdfondsen behoorden de chipbedrijven tot de grote verliezers. Beleggers zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia die later op de dag verschijnen.
5 uur geleden