Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote waterstoffabriek Shell krijgt aansluiting op stroomnet

Grote waterstoffabriek Shell krijgt aansluiting op stroomnet

PERNIS (ANP) - Een grote waterstoffabriek van Shell op de Maasvlakte krijgt een eerste tijdelijke aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarvoor heeft het olie- en gasconcern vrijdag een overeenkomst gesloten met netbeheerder TenneT. De fabriek met de naam Holland Hydrogen 1 is nog in aanbouw, maar door de aansluiting kunnen delen van de fabriek al op termijn gebruikmaken van de beschikbare stroom.

Daarvoor moet Shell eerst nog tien elektrolysers bouwen, die elektriciteit gebruiken om waterstof en zuurstof te splitsen. Daardoor ontstaat waterstof, zonder dat daar CO2 bij vrijkomt: de ingekochte stroom die de Holland Hydrogen 1 gebruikt, komt namelijk van een windpark op zee. De groene waterstof moet vervolgens de grote Shell-raffinaderij in Pernis gaan bevoorraden. Het vervangt daar een deel van de waterstof die met fossiele grondstoffen is gemaakt.

De bouw van de fabriek begon in 2022 en wordt naar verwachting in de tweede helft van het decennium afgerond. Volgens Shell is het de eerste grote fabriek voor hernieuwbare waterstof in Europa. Op dit moment is er op het hoogspanningsnet nog onvoldoende ruimte voor een volledige aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarom wordt een nieuw hoogspanningsstation gebouwd dat naar verwachting eind 2026 gereed is. Uiteindelijk krijgt de waterstoffabriek een definitieve aansluiting op dit station.

Onorthodoxe oplossing

Volgens TenneT is de aansluiting wel een "onorthodoxe oplossing". Mocht de stroom in de fabriek uitvallen, dan heeft de netbeheerder geen mogelijkheid om de fabriek op een andere manier van elektriciteit te voorzien.

Volgens president-directeur Frans Everts van Shell Nederland toont de samenwerking met TenneT aan dat de energietransitie "een teamsport" is. "Met groene waterstof, elektrificatie en het afvangen en opslaan van CO2 kunnen we de Nederlandse industrie verduurzamen. Grondstoffen en producten die we allemaal elke dag gebruiken kunnen zo op schonere manier worden gemaakt."

Verduurzaam

Groene waterstof wordt gezien als belangrijk voor de verduurzaming van de industrie. De brandstof is echter nog niet in grote hoeveelheden voorradig. Zo wil Tata Steel op termijn overstappen op waterstof, na een overgangsfase waarin de staalfabriek aardgas gebruikt in plaats van steenkool.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd, consumentenvertrouwen VS zwak

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.

8 uur geleden
Trump: geen zorgen over bubbelvorming bij AI-investeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiƫle markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.

9 uur geleden
Honderden vluchten VS geannuleerd om shutdown

WASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.

12 uur geleden
Opnieuw verlies voor AEX-index op beurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.

13 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.

14 uur geleden
Airbnb en Expedia bij winnaars op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.

15 uur geleden
Lukoil na klappen deal alsnog dicht bij verkoop buitenlandse tak

BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.

15 uur geleden