Grote waterstoffabriek Shell krijgt aansluiting op stroomnet
PERNIS (ANP) - Een grote waterstoffabriek van Shell op de Maasvlakte krijgt een eerste tijdelijke aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarvoor heeft het olie- en gasconcern vrijdag een overeenkomst gesloten met netbeheerder TenneT. De fabriek met de naam Holland Hydrogen 1 is nog in aanbouw, maar door de aansluiting kunnen delen van de fabriek al op termijn gebruikmaken van de beschikbare stroom.
Daarvoor moet Shell eerst nog tien elektrolysers bouwen, die elektriciteit gebruiken om waterstof en zuurstof te splitsen. Daardoor ontstaat waterstof, zonder dat daar CO2 bij vrijkomt: de ingekochte stroom die de Holland Hydrogen 1 gebruikt, komt namelijk van een windpark op zee. De groene waterstof moet vervolgens de grote Shell-raffinaderij in Pernis gaan bevoorraden. Het vervangt daar een deel van de waterstof die met fossiele grondstoffen is gemaakt.
De bouw van de fabriek begon in 2022 en wordt naar verwachting in de tweede helft van het decennium afgerond. Volgens Shell is het de eerste grote fabriek voor hernieuwbare waterstof in Europa. Op dit moment is er op het hoogspanningsnet nog onvoldoende ruimte voor een volledige aansluiting op het hoogspanningsnet. Daarom wordt een nieuw hoogspanningsstation gebouwd dat naar verwachting eind 2026 gereed is. Uiteindelijk krijgt de waterstoffabriek een definitieve aansluiting op dit station.
Onorthodoxe oplossing
Volgens TenneT is de aansluiting wel een "onorthodoxe oplossing". Mocht de stroom in de fabriek uitvallen, dan heeft de netbeheerder geen mogelijkheid om de fabriek op een andere manier van elektriciteit te voorzien.
Volgens president-directeur Frans Everts van Shell Nederland toont de samenwerking met TenneT aan dat de energietransitie "een teamsport" is. "Met groene waterstof, elektrificatie en het afvangen en opslaan van CO2 kunnen we de Nederlandse industrie verduurzamen. Grondstoffen en producten die we allemaal elke dag gebruiken kunnen zo op schonere manier worden gemaakt."
Verduurzaam
Groene waterstof wordt gezien als belangrijk voor de verduurzaming van de industrie. De brandstof is echter nog niet in grote hoeveelheden voorradig. Zo wil Tata Steel op termijn overstappen op waterstof, na een overgangsfase waarin de staalfabriek aardgas gebruikt in plaats van steenkool.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
43 minuten geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
3 uur geleden