Grote verliezen op Amsterdamse beurs na Amerikaans rentebesluit
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index heeft donderdag fors verloren. De stemming was negatief nadat de Federal Reserve de rente een dag eerder aanzienlijk had verhoogd. De Amerikaanse koepel van centrale banken gaf daarbij aan bereid te zijn een recessie en een hogere werkloosheid te accepteren om de hoge inflatie te bedwingen.
Hogere rentetarieven zijn over het algemeen ongunstig voor beleggingen als aandelen. Vooral de waarderingen van snelgroeiende technologiebedrijven komen daardoor onder druk te staan. De chipbedrijven Besi en ASMI behoorden dan ook tot de staartgroep bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met verliezen tot 11,5 procent.
De AEX verloor 3,8 procent tot 638,34 punten. De MidKap zakte 3,4 procent tot 907,22 punten. Philips zakte 9,7 procent. Het zorgtechnologieconcern kampte met een verkoopadvies van de Zwitserse bank UBS. Prosus zakte 5,6 procent na een update van de jaarcijfers van de techinvesteerder.
Rentetarief
De Londense FTSE-index zakte 3 procent na het rentebesluit van de Bank of England. De Britse centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het Verenigd Koninkrijk voor de vijfde keer op rij verhoogd, om de inflatie te bestrijden.
Ook een winstalarm van Asos drukte de stemming. De stijgende kosten van het levensonderhoud drukken volgens de Britse onlinekledingverkoper op de verkopen. Asos verloor in een handelsdag bijna een derde van zijn beurswaarde.
Negatieve impact
De Britse verkoper van fietsen en auto-onderdelen Halfords Group waarschuwde ook voor de negatieve impact van de hoge inflatie en kelderde bijna 28 procent. In Frankfurt verloor de Duitse webwinkel Zalando, die ook actief is in Nederland, 12,6 procent.
De beurzen van Frankfurt en Parijs daalden tot 3,2 procent. De euro was 1,0501 dollar waard, tegen 1,0403 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 115,15 dollar. Brentolie werd 0,7 procent goedkoper op 117,73 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israƫl en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
8 uur geleden