Grote steden schrappen sneller BKR-melding na schuldenvrij zijn
UTRECHT (ANP) - Inwoners van de vier grote steden die hun schulden hebben afgelost, komen vanaf 1 januari na een half jaar van hun BKR-melding af. Nu staan mensen die uit hun geldproblemen zijn gekomen nog vijf jaar geregistreerd bij Bureau Krediet Registratie (BKR). Dat stigma gaat eraf, beloven Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht samen. Zij gaan zelf handmatig de melding verwijderen.
"Wij zien dat er door banken en andere organisaties onterecht te veel waarde wordt gehecht aan de BKR-registratie. Dit is onnodig belemmerend voor mensen die na een moeizame periode verder willen met hun leven", zegt wethouder Linda Voortman (Werk en Inkomen) van Utrecht. Volgens haar bestaan er allerlei trajecten die helpen voorkomen dat mensen weer in de schulden raken.
Ook in Amsterdam ziet wethouder Marjolein Moorman (Armoede) dat mensen die zichzelf uit de schulden hebben gewerkt nog jaren last kunnen hebben van een BKR-registratie. "Deze registratie zet in feite een rood kruisje achter hun naam waardoor zij hun leven lastig kunnen oppakken", aldus Moorman. "Schuldenvrij moet zorgen voor een schone lei", vindt de wethouder.
Betere afspraken
De vier stadsbesturen trekken samen op omdat zij vinden dat het Rijk landelijk betere afspraken moet maken over de aantekening bij het kredietbureau. Ook andere gemeenten vinden dit. In de vier grote steden wonen naar verhouding de meeste mensen met schulden. Het gaat om de helft van het totale aantal schuldhulpverleningstrajecten in Nederland.
Een BKR-registratie kan mensen belemmeren in het afsluiten van een telefoonabonnement, het doen van een investering of het kopen of huren van een huis. "Banken kijken bij het toekennen van een lening of hypotheek eerst naar de BKR-registraties uit het verleden en niet naar de werkelijke financiële situatie van de inwoner", zo stellen de gemeenten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
3 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
15 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
18 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
19 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
19 uur geleden