
Grote pensioenfondsen tonen iets van herstel
UTRECHT (ANP) - De grote pensioenfondsen PFZW en ABP hebben in de maand oktober iets van herstel getoond. De dekkingsgraden van de fondsen, die de verhouding laten zien tussen aan de ene kant het vermogen en aan de andere kant de pensioenen die nu en in de toekomst moeten worden betaald, stegen op maandbasis.
Bij PFZW ging het om een stijging met 1,9 procentpunt tot 94,1 procent. De dekkingsgraad bij ABP liep met 2,2 procentpunt op tot 93,2 procent.
Meerdere pensioenfondsen waarschuwden onlangs dat massale pensioenverlagingen onder de huidige pensioenregels en met de extreem lage rentes bijna niet meer te voorkomen zijn. Of er straks gekort moet worden hangt af van het niveau van de graadmeters aan het einde van dit jaar. Als de actuele dekkingsgraad eind dit jaar lager is dan 94 procent, worden de pensioenen al in 2020 verlaagd, aldus PFZW.
Kortingen verkomen
Ook bij ABP wordt gewaarschuwd voor ingrepen, omdat de rente een veel grotere invloed heeft op de dekkingsgraad dan het rendement dat is behaald. Daardoor wordt het steeds waarschijnlijker dat ABP in 2020 de pensioenopbouw en -uitkeringen moet gaan verlagen.
Er wordt in Den Haag overigens ook nog gewerkt aan plannen om kortingen op pensioenen te voorkomen. ABP-voorzitter Corien Wortmann vindt het niet uit te leggen dat er bij de fondsen meer geld in kas zit in dan ooit, maar dat toch een verlaging van de pensioenen dreigt.
Beleidsdekkingsgraad
Pensioenfondsen Metaal en Techniek (PMT) en Metalektro (PME) vroegen minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) eerder al per brief met klem om pensioenkortingen volgend jaar te voorkomen. De dekkingsgraden van die fondsen stegen naar 95,8 procent (PMT) en 95,1 procent (PME) na een dip in de zomermaanden.
De beleidsdekkingsgraad van PFZW, het gemiddelde van de voorbij twaalf maanden, kwam uit op 96,8 procent. Bij ABP kwam de beleidsdekkingsgraad uit op 96,3 procent. De minimaal vereiste beleidsdekkingsgraad was tot nu toe 104,3 procent. In het pensioenakkoord is voorgesteld dat de minimaal vereiste beleidsdekkingsgraad 100 procent wordt. Dit is nog niet wettelijk vastgelegd.
Meer uit Financieel
DELFZIJL (ANP) - De berging van een vrachtschip dat sinds begin september vastzit ten noorden van Canada kan deze week beginnen, als het weer het toelaat. Dat verwacht Wagenborg, de Nederlandse rederij van het schip. Het vaartuig met de naam Thamesborg was onderweg van China naar de oostkust van Canada.
14 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Veel werkgevers onderschatten hoeveel mensen met een chronische aandoening bij hun organisaties werken. Meer dan een op de drie Nederlandse werknemers heeft een chronische aandoening, maar ruim driekwart van de werkgevers schat het aantal binnen hun organisatie lager in. Dit onderzochten de Samenwerkende Gezondheidsfondsen, een samenwerkingsverband waarbij onder meer de Hartstichting, KWF Kankerbestrijding en het Longfonds zijn aangesloten.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI werd dinsdag 2,5 procent lager gezet op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd negatiever over de omzet in de tweede jaarhelft door een zwakker dan verwachte vraag. ASMI, dat onder meer systemen levert voor de bewerking van wafers, de dunne schijfjes waarvan halfgeleiders worden gemaakt, verwacht daardoor dat de omzetgroei dit jaar aan de onderkant van de eerder afgegeven verwachting van 10 tot 20 procent uitkomt. Vorig jaar groeide de omzet met 12 procent.
1 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is negatiever gestemd over de omzet in de tweede helft van dit jaar door een zwakker dan verwachte vraag. Daardoor zullen de opbrengsten naar verwachting 5 tot 10 procent lager uitvallen op basis van constante wisselkoersen dan in de eerste zes maanden van 2025. Dat meldt ASMI voorafgaand aan zijn investeerdersdag in Londen.
1 uur geledenSON (ANP) - Nederlandse werknemers hebben zich de afgelopen vijf jaar veel vaker ziek gemeld door stressgerelateerde klachten. Het verzuim door stress is de afgelopen vijf jaar met 36 procent gegroeid, melden arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Een op de vier verzuimdagen heeft inmiddels te maken met stress en de duur hiervan stijgt elk jaar.
1 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - Reisorganisatie Corendon gaat flink uitbreiden op de luchthavens van Düsseldorf en Keulen/Bonn. Volgens de touroperator wordt daarmee ingespeeld op de trend dat steeds meer Nederlanders kiezen voor vertrek naar vakanties vanuit Duitsland omdat het goedkoper is en die luchthavens goed bereikbaar zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste helft van 2025 3 miljard euro hoger dan de inkomsten. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën. Het is voor het eerst in vier jaar dat de overheid rode cijfers schrijft over een eerste jaarhelft. Halverwege 2024 was er nog een overschot van 2 miljard euro.
2 uur geleden