Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote pensioenfondsen dreigen volgend jaar toch te moeten korten

Grote pensioenfondsen dreigen volgend jaar toch te moeten korten

AMSTERDAM (ANP) - De grote pensioenfondsen in Nederland dreigen volgend jaar toch te moeten korten op de pensioenen, ondanks de vorige maand aangekondigde maatregelen van de overheid om massale pensioenkortingen te voorkomen. Ambtenarenfonds ABP, zorgfonds PFZW en metaalfonds PMT staan er financieel nog erg beroerd voor, zeggen ze in hun kwartaalberichten. Als hun situatie eind van het jaar niet is verbeterd, ontkomen ze niet aan een ingreep.

ABP had per eind juni voor elke euro aan toekomstige pensioenverplichtingen slechts zo'n 85 cent in kas. Bij PFZW ging het om een kleine 86 cent, oftewel een dekkingsgraad van bijna 86 procent. PMT voldeed met ruim 89 procent ook nog niet aan de tijdelijk versoepelde minimumgrens van de overheid. Die staat op 90 procent. Als de graadmeter daar eind van dit jaar onder zit, moet er gekort worden.

De coronacrisis hakt er duidelijk in bij de fondsen. Ze kenden in het tweede kwartaal wel een beperkt herstel ten opzichte van het dramatisch verlopen eerste kwartaal, waarin tientallen miljarden euro's aan vermogen in rook opgingen. Maar daar tegenover staat dat de rentes zijn gedaald, waardoor hun financiële verplichtingen verder opliepen.

Volgens ABP-voorzitter Corien Wortmann-Kool is de kans op een korting bij haar fonds "reëel". "Maar of dat echt gaat gebeuren hangt af van de ontwikkeling van de economie en vooral van de rente in de komende zes maanden. Uiteindelijk bepaalt de dekkingsgraad van eind december of de pensioenen gelijk blijven of dalen", legt ze uit. Directeur Peter Borgdorff van PFZW noemt het een "zorg" dat de dekkingsgraad bij zijn fonds op dit moment nog niet hoog genoeg is. "De kans op verlaging van pensioenen in 2021 blijft daarmee aanzienlijk."

Meer fondsen verkeren in de gevarenzone. PME, het fonds voor de Metalektro, heeft nu een dekkingsgraad van net iets meer dan 90 procent. "Maar de bewegingen op de rente- en de aandelenmarkt zijn, mede door de coronacrisis, groot", zegt Eric Uijen, voorzitter van het uitvoerend bestuur bij PME. "We moeten er daarom rekening mee houden dat de pensioenen in 2021 toch verlaagd moeten worden. Het zal daarom tot het einde van het jaar weer spannend blijven." Van de grote fondsen staat alleen bpfBOUW er relatief goed voor, met een dekkingsgraad van dik 103 procent.

Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken besloot onlangs de eisen voor de dekkingsgraden van de fondsen tijdelijk wat te versoepelen wegens de "uitzonderlijke economische situatie". Maar als de grote fondsen volgend jaar moeten korten, betekent dat alsnog een pensioenverlaging voor miljoenen Nederlanders. Dat laatste zou zuur zijn, zo klinkt het bij de fondsen. Vakbonden, werkgevers en het kabinet hebben vorige maand juist een definitief akkoord bereikt over een grootscheepse hervorming van het pensioenstelsel.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Pernod Ricard aast op moederbedrijf Jack Daniel's

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.

11 minuten geleden
Bonden schorten stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.

1 uur geleden
Onderzoek: 23.000 minder rokers door verkoopverbod tabak supers

AMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.

1 uur geleden
Verlies voor AEX-index, olieprijzen weer flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.

3 uur geleden
VS schrappen bank en potasbedrijven uit Belarus van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.

3 uur geleden
Duitsland neemt maatregelen rond prijzen aan de pomp

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.

3 uur geleden
Cyprus komt met steunmaatregelen om oorlog Midden-Oosten

NICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.

4 uur geleden