Grote opstand binnen Britse Labour-partij om Gaza-standpunt
LONDEN (ANP) - Tientallen Labour-parlementariërs hebben in het Britse Lagerhuis een motie gesteund voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook. Daarmee gaan ze in tegen het officiële standpunt van de partij en van leider Keir Starmer.
56 Labour-politici steunden de motie, die was ingediend door de Schotse Nationale Partij (SNP). Dat is bijna een derde van de zetels van de partij in het Lagerhuis. Onder hen waren acht leden van Starmers zogenoemde schaduwkabinet, dat ze nu moeten verlaten. Het is in de Britse politiek gebruikelijk dat parlementsleden een stapje terug te doen als ze afwijken van het partijstandpunt. Ze blijven wel lid van de partij en het Lagerhuis.
De stemming was een grote tegenslag voor Starmer, die net als de Britse regering tegen een staakt-het-vuren is in de oorlog tussen Israël en Hamas. In zijn ogen zou dat vooral in het voordeel van Hamas zijn. Starmers partijgenoten die het niet met hem eens zijn wijzen vooral op de vele burgerdoden in Gaza en de slechte humanitaire situatie. Starmer wil wel dat er langere humanitaire pauzes komen in de gevechten zodat er meer hulp aan de bevolking kan worden geboden.
De motie om Israël op te roepen tot een staakt-het-vuren werd niet aangenomen door het Britse parlement.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
2 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
6 uur geleden