Grote olieproducent Canada verwacht daling productie na 2032
OTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van Canada, de op drie na grootste olieproducent ter wereld, zal de komende tien jaar nog gaan stijgen, maar na 2032 langzaam afnemen. Dat heeft de autoriteit voor de olie-industrie in het Noord-Amerikaanse land gezegd.
De olieproductie zal gaan stijgen naar 5,8 miljoen vaten per dag in 2032, van de huidige 5 miljoen vaten. Tegen 2050 zal die dan zijn gedaald naar 4,8 miljoen vaten. Canada heeft de op twee na grootste oliereserves ter wereld, vooral in de teerzandgronden in de provincie Alberta. Het land is de grootste buitenlandse leverancier van olie aan de Verenigde Staten en de olie- en gasindustrie is goed voor ongeveer 5 procent van de Canadese economie.
De olieproductie uit teerzand is erg vervuilend en kostbaar. Oliebedrijven moeten grote investeringen doen om de productie op peil te houden. Die bedrijven zijn van plan om de uitstoot te verlagen, bijvoorbeeld door CO2 op te vangen en in de grond op te slaan. Daarvoor willen ze wel subsidie van de overheid.
Naast olie produceert Canada ook grote hoeveelheden aardgas. Momenteel wordt gebouwd aan de eerste Canadese fabriek voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng), in de provincie British Columbia. Die moet in de loop van dit decennium in gebruik worden genomen om lng te kunnen exporteren.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
30 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
33 minuten geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
7 uur geleden