Grote Nederlandse bedrijven verlaten Rusland vooralsnog niet
AMSTERDAM (ANP) - Grote buitenlandse bedrijven als Shell en BP hebben aangekondigd om zich grotendeels terug te trekken uit Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Maar van grote Nederlandse bedrijven is zo'n krachtig signaal nog niet gekomen. Onder meer Philips, Heineken en ING zeggen de situatie in de gaten te houden en nog te kijken wat de sancties tegen Rusland precies voor gevolgen hebben.
Philips heeft zo'n zeshonderd mensen aan het werk in Rusland. Zij ondersteunen ziekenhuizen om de gezondheidszorg in het land te moderniseren. Het is voor Philips nog niet duidelijk wat de eventuele impact is van de sancties. Het zorgtechnologieconcern is dat nog aan het bestuderen en verbindt hier dus nog geen conclusies aan.
Heineken maakt in Rusland onder meer de bieren Zhigulevskoe en Oxota voor de lokale markt. Het bedrijf zegt te hopen dat er op korte termijn een pad naar een vreedzame uitkomst ontstaat. Rusland vertegenwoordigt minder dan 2 procent van de wereldwijde omzet, aldus Heineken. "We zijn de derde brouwer in Rusland met ongeveer 1900 collega's", meldt het bedrijf verder.
ING
Van de Nederlandse banken is ING het sterkst vertegenwoordigd in Rusland. Met driehonderd medewerkers richt het financiële concern zich daar op zakelijke klanten. Een woordvoerder zegt dat de bank de situatie nauwlettend volgt, maar is nog niet aan te geven wat de sancties teweeg brengen.
Bij scheepsbouwer Damen is ook nog veel onduidelijk over de gevolgen voor opdrachtgevers uit Rusland. Damen heeft diverse lopende contracten in Rusland, inclusief verplichtingen, legt een woordvoerder uit. Damen kan die contracten volgens hem niet zomaar eenzijdig verbreken.
Unilever
Verder verkoopt Unilever onder meer ijsjes van Cornetto en Magnum en verzorgingsproducten van Axe en Dove in Rusland. Het levensmiddelenconcern laat weten bezorgd te zijn over de ontwikkelingen en zich te richten op de veiligheid van werknemers. Unilever wil niet zeggen of de situatie in Oekraïne gevolgen kan hebben voor de werkzaamheden in Rusland.
Datzelfde geldt voor maritiem dienstverlener Van Oord. "Het is een onderwerp dat actueel is binnen het bedrijf", is alles wat een woordvoerster kwijt wil. Investeerder Prosus vindt het in dit stadium te vroeg om te speculeren over de gevolgen van de oorlog. Het kan dan ook niet zeggen wat de invloed is op de investeringen van de onderneming in Russische bedrijven.
Het afstoten van activiteiten in Rusland, zoals Shell heeft aangekondigd, is momenteel overigens niet zo simpel. Rusland heeft een tijdelijk verbod ingesteld voor buitenlandse investeerders op de verkoop van hun Russische bezittingen, om de uittocht van investeringen in het land te beperken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
9 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
11 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
11 uur geleden