Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote NAVO-oefening maandag van start in Scandinavië

Grote NAVO-oefening maandag van start in Scandinavië

RAMSTEIN (ANP/BELGA) - De Scandinavische landen en hun NAVO-bondgenoten geven maandag het startschot voor een grote militaire oefening, Nordic Response. Tot 15 maart gaan bijna 20.000 militairen uit 13 NAVO-lidstaten en de toekomstige lidstaat Zweden manoeuvres uitvoeren in het noordpoolgebied.

Het epicentrum van de militaire oefening is het noorden van Noorwegen, Zweden en Finland. Vooral op zee zal er veel activiteit plaatsvinden. Meer dan 50 onderzeeërs, fregatten, korvetten, vliegdekschepen en amfibieschepen worden ingezet, zo deelt het luchtcommando van de NAVO (Aircom) in Ramstein mee.

In het luchtruim zullen meer dan honderd gevechts-, transport- en verkenningsvliegtuigen meedoen aan de oefening, evenals helikopters en toestellen van speciale eenheden Op de grond oefenen duizenden militairen met artilleriesystemen, tanks en rupsvoertuigen.

Grootste militaire oefening

Hoewel Turkije en nadien Hongarije akkoord zijn met de toetreding van Zweden tot de NAVO, is het lidmaatschap nog niet geformaliseerd. Toch neemt het land voor het eerst deel aan een grote militaire oefening van de alliantie. 4500 Zweedse soldaten worden ingezet. Finland, dat intussen al lid is, doet mee met ruim 4000 militairen.

Nordic Response is onderdeel van Steadfast Defender (STDE 24), volgens de NAVO de grootste militaire oefening van de alliantie sinds het einde van de Koude Oorlog. Van eind januari tot eind mei nemen in totaal tot 90.000 militairen deel, onder wie 5000 uit Nederland. Doel is onder meer om na te gaan hoe snel de NAVO Amerikaanse troepen kan mobiliseren ter versterking van de Europese defensie.

Meer uit Buitenland

CIA-directeur: verdachte schietpartij Washington werkte voor CIA

WASHINGTON (ANP) - De man die wordt verdacht van het neerschieten van twee leden van de Nationale Garde in de buurt van het Witte Huis, werkte in Afghanistan voor de VS. De 29-jarige Rahmanullah Lakanwal werkte onder meer voor de CIA, zei directeur John Ratcliffe van de inlichtingendienst tegen Fox News. Hij geeft oud-president Joe Biden de schuld dat de man naar de VS kon komen.

23 minuten geleden
Elf doden door trein die inreed op groep arbeiders in Zuid-China

KUNMING (ANP/AFP/RTR) - In het zuiden van China zijn elf mensen omgekomen nadat een trein was ingereden op een groep arbeiders. Twee anderen raakten gewond, melden de lokale spoorwegen.

1 uur geleden
Trump: we moeten Afghanen onderzoeken die onder Biden aankwamen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn regering opgeroepen Afghaanse immigranten die tijdens de regering van voormalig president Joe Biden de Verenigde Staten zijn binnengekomen, opnieuw te onderzoeken. Dat deed Trump in een vooraf opgenomen toespraak vanuit Florida, waar hij Thanksgiving doorbrengt.

3 uur geleden
FBI: gardisten in kritieke toestand na aanval bij Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Volgens de veiligheidsdienst FBI zijn ze in kritieke toestand na de aanval. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later kwam hij daarop terug.

3 uur geleden
Onduidelijkheid over lot gardisten na schietpartij bij Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.

9 uur geleden
Twee gardisten doodgeschoten in buurt van Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.

9 uur geleden
Witte Huis op slot na schietpartij in de buurt

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.

11 uur geleden