Grote NAVO-oefening maandag van start in Scandinavië
RAMSTEIN (ANP/BELGA) - De Scandinavische landen en hun NAVO-bondgenoten geven maandag het startschot voor een grote militaire oefening, Nordic Response. Tot 15 maart gaan bijna 20.000 militairen uit 13 NAVO-lidstaten en de toekomstige lidstaat Zweden manoeuvres uitvoeren in het noordpoolgebied.
Het epicentrum van de militaire oefening is het noorden van Noorwegen, Zweden en Finland. Vooral op zee zal er veel activiteit plaatsvinden. Meer dan 50 onderzeeërs, fregatten, korvetten, vliegdekschepen en amfibieschepen worden ingezet, zo deelt het luchtcommando van de NAVO (Aircom) in Ramstein mee.
In het luchtruim zullen meer dan honderd gevechts-, transport- en verkenningsvliegtuigen meedoen aan de oefening, evenals helikopters en toestellen van speciale eenheden Op de grond oefenen duizenden militairen met artilleriesystemen, tanks en rupsvoertuigen.
Grootste militaire oefening
Hoewel Turkije en nadien Hongarije akkoord zijn met de toetreding van Zweden tot de NAVO, is het lidmaatschap nog niet geformaliseerd. Toch neemt het land voor het eerst deel aan een grote militaire oefening van de alliantie. 4500 Zweedse soldaten worden ingezet. Finland, dat intussen al lid is, doet mee met ruim 4000 militairen.
Nordic Response is onderdeel van Steadfast Defender (STDE 24), volgens de NAVO de grootste militaire oefening van de alliantie sinds het einde van de Koude Oorlog. Van eind januari tot eind mei nemen in totaal tot 90.000 militairen deel, onder wie 5000 uit Nederland. Doel is onder meer om na te gaan hoe snel de NAVO Amerikaanse troepen kan mobiliseren ter versterking van de Europese defensie.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
11 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
13 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
14 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
14 uur geleden