Grote NAVO-oefening in Roemenië met Nederlandse parachutisten
CLUJ (ANP) - In Roemenië zijn maandagavond 1400 NAVO-parachutisten geland, onder wie zo'n honderd Nederlanders. Ze deden mee aan de oefening Swift Response, de grootste luchtlandingsoperatie in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog.
Het doel was om de vliegbasis bij Turda in te nemen op 'vijandige' troepen. Die werden in dit geval gespeeld door de Roemenen. De Nederlandse parachutisten vertrokken samen met collega's uit Duitsland, Frankrijk, Spanje, de Verenigde Staten en Roemenië vanuit Hongarije en werden gedropt boven een groot open terrein in de buurt van het vliegveld. De Duitsers namen de leiding bij de operatie, gevolgd door de Nederlanders.
Overste Jeroen, van de Nederlandse 11 Luchtmobiele Brigade, was een van de paratroepers in Roemeens Transsylvanië. Hij vertelt dat iedere militair met gemiddeld 40 kilo bagage werd gedropt. Los van een Nederlands vliegtuig dat door een technisch mankement moest omkeren, verliep de oefening volgens hem "uitstekend". "We moesten even reorganiseren, maar daar plan je altijd op." Ook de samenwerking met de andere landen zou "prettig" zijn.
Signaal
De oefening is volgens Jeroen een nadrukkelijk signaal aan de Russen, die ruim twee jaar geleden buurland Oekraïne binnenvielen. "Er zit ergens een denkbeeldige vijand, die heeft het materieel wat de Russen hebben en gebruikt de doctrine die de Russen hebben, zodat we ons daar toch wel op kunnen voorbereiden."
Hij denkt ook dat Poetin en het Kremlin meekijken naar dit soort oefeningen. "Dat is ook een reden waarom we dit doen, om te demonstreren wat we kunnen: dat we snel over langere afstand mensen op de grond kunnen zetten die infrastructuur kunnen overnemen en problemen kunnen oplossen."
De overste zegt dat alle militairen beseffen dat dit niet alleen een oefening is, maar ook zomaar werkelijkheid zou kunnen worden als de oorlog tussen Rusland en Oekraïne verder escaleert. "Dat realiseren we ons en zo benaderen we dit ook."
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.
5 minuten geledenERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.
7 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
15 uur geleden