Grote NAVO-oefening in Roemenië met Nederlandse parachutisten
CLUJ (ANP) - In Roemenië zijn maandagavond 1400 NAVO-parachutisten geland, onder wie zo'n honderd Nederlanders. Ze deden mee aan de oefening Swift Response, de grootste luchtlandingsoperatie in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog.
Het doel was om de vliegbasis bij Turda in te nemen op 'vijandige' troepen. Die werden in dit geval gespeeld door de Roemenen. De Nederlandse parachutisten vertrokken samen met collega's uit Duitsland, Frankrijk, Spanje, de Verenigde Staten en Roemenië vanuit Hongarije en werden gedropt boven een groot open terrein in de buurt van het vliegveld. De Duitsers namen de leiding bij de operatie, gevolgd door de Nederlanders.
Overste Jeroen, van de Nederlandse 11 Luchtmobiele Brigade, was een van de paratroepers in Roemeens Transsylvanië. Hij vertelt dat iedere militair met gemiddeld 40 kilo bagage werd gedropt. Los van een Nederlands vliegtuig dat door een technisch mankement moest omkeren, verliep de oefening volgens hem "uitstekend". "We moesten even reorganiseren, maar daar plan je altijd op." Ook de samenwerking met de andere landen zou "prettig" zijn.
Signaal
De oefening is volgens Jeroen een nadrukkelijk signaal aan de Russen, die ruim twee jaar geleden buurland Oekraïne binnenvielen. "Er zit ergens een denkbeeldige vijand, die heeft het materieel wat de Russen hebben en gebruikt de doctrine die de Russen hebben, zodat we ons daar toch wel op kunnen voorbereiden."
Hij denkt ook dat Poetin en het Kremlin meekijken naar dit soort oefeningen. "Dat is ook een reden waarom we dit doen, om te demonstreren wat we kunnen: dat we snel over langere afstand mensen op de grond kunnen zetten die infrastructuur kunnen overnemen en problemen kunnen oplossen."
De overste zegt dat alle militairen beseffen dat dit niet alleen een oefening is, maar ook zomaar werkelijkheid zou kunnen worden als de oorlog tussen Rusland en Oekraïne verder escaleert. "Dat realiseren we ons en zo benaderen we dit ook."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - "Ik heb niets gedaan om het misbruik te voorkomen. Ik had het kunnen voorkomen, maar ik heb steeds de verkeerde keuze gemaakt. Ik voel me verantwoordelijk voor mijn daden en de gevolgen daarvan voor iedereen." Dat zei Mels van B. (46) vrijdag aan het begin van de vierde dag van zijn strafproces bij de rechtbank in Rotterdam. Van B. reageerde op een aantal verklaringen van ouders die donderdag gebruik hebben gemaakt van hun spreekrecht.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebied rond de donderdag ontplofte woning in het centrum van Utrecht blijft in elk geval tot vrijdag 16.00 uur afgesloten. Dit kan daarna worden verlengd. Een parkeergarage in het gebied is ook de komende dagen niet bereikbaar, laat de gemeente weten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht gaat uit van een gasexplosie als oorzaak van de grote knal en daaropvolgende brand die donderdagmiddag plaatsvond in het centrum van Utrecht. Dat meldt een woordvoerder op vrijdagochtend.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hulpdiensten en speurhonden hebben de hele nacht gezocht naar slachtoffers van de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Daarbij zijn geen levende of overleden slachtoffers gevonden. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio op vrijdagochtend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wolven hebben vorig jaar opnieuw veel vaker schapen en ander vee aangevallen. Tot en met oktober zijn er 840 aanvallen op dieren geregistreerd, waarmee het record van 770 aanvallen in heel 2024 wordt verbroken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie behandelt voor de provincies wolvenzaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.
8 uur geleden