Grote fondsen opnieuw erg kritisch over pensioenvoorstel NSC
AMSTERDAM (ANP) - De grote Nederlandse pensioenfondsen uiten in hun jaarberichten nogmaals hun zorgen over het voorstel van NSC voor aanpassingen aan de pensioenwet. "We zijn onaangenaam verrast dat in deze fase van de transitie naar de nieuwe regeling opnieuw spelregels ter discussie worden gesteld", verklaart bestuursvoorzitter Joanne Kellermann van Pensioenfonds Zorg & Welzijn (PFZW) donderdag bij het naar buiten komen van de cijfers.
NSC diende met coalitiegenoot BBB een plan in voor referenda waarbij deelnemers kunnen aangeven of hun pensioenfonds moet overstappen op het nieuwe pensioenstelsel of niet. Eerder deze week werd hierop door tal van organisaties, waaronder de Pensioenfederatie, al erg kritisch gereageerd.
Het steekt de fondsen dat het plan de door beide Kamers goedgekeurde pensioenhervormingen opnieuw wil openbreken, terwijl enkele kleinere fondsen zelfs al zijn overgegaan naar het nieuwe stelsel. Eric Uijen, bestuurder bij metaalfonds PME, zegt dat het voorstel zorgt voor rechtsongelijkheid en instabiliteit. "Dat is geen bestendig overheidsbeleid."
ABP: plan ronduit slecht
Bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen van ambtenarenfonds ABP noemt het plan "ronduit slecht" voor deelnemers. Ook vreest hij "onnodige complicaties, onbetaalbare uitvoering, uitstel of mogelijk zelfs afstel van de broodnodige vernieuwing van ons stelsel".
De sector is al lang bezig met alle voorbereidingen. Straks bouwt iedereen pensioen op via een premieregeling. Dat geld wordt belegd. Nederlanders krijgen daarbij wat meer te kiezen. Er bestaan ook zorgen, omdat de risico's meer bij deelnemers komen te liggen en dat zomaar ongunstig zou kunnen uitpakken voor hun pensioen.
De fondsen staan er financieel beter voor dan een jaar geleden. Hun dekkingsgraden zijn licht opgelopen, wat betekent dat ze voor elke euro die ze nu en in de toekomst aan pensioen moeten uitkeren iets meer geld in kas hebben.
Geld in kas gehouden
Toch zijn de pensioenen niet heel veel omhooggegaan. Metaalfonds PMT en ook PFZW hielden de pensioenen zelfs gelijk. "We hebben in 2024 goede beleggingsresultaten behaald. Tegelijk zagen we de rente dalen, wat ongunstig is voor de dekkingsgraad", legt PMT-bestuurder Terry Troost uit. Ook wilde zijn fonds liever wat geld in kas houden met het oog op de pensioenhervormingen.
In het najaar beoordelen de fondsen of en hoeveel de pensioenen in 2026 kunnen worden verhoogd. Vanwege de overgang naar het nieuwe stelsel kunnen ze dan weer profiteren van soepelere regels. Daarbij moeten ze wel rekening houden met hun financiƫle gezondheid en met de inflatie.
Meer uit Financieel
MODENA (ANP/BELGA) - FIFA en het Italiaanse sportplaatjesbedrijf Panini gaan na ruim zestig jaar hun samenwerking voor het WK-stickerboek verbreken. De wereldvoetbalbond maakte donderdag bekend vanaf 2031 samen te werken met het Amerikaanse Fanatics.
15 minuten geledenAALSMEER (ANP) - Bloemen lijken in aanloop naar Moederdag iets minder populair te zijn dit jaar, maar nog steeds wel een geliefd cadeau. Dat blijkt uit cijfers van veilingbedrijf Royal FloraHolland.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Whirlpool ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De in Michigan gevestigde fabrikant van koelkasten en wasmachines verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar met ongeveer de helft. Ook schort het concern het dividend op om schulden af te betalen. Het historisch lage consumentenvertrouwen door de oorlog in het Midden-Oosten weerhoudt veel mensen ervan de duurdere huishoudelijke apparaten van het bedrijf te kopen.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
3 uur geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
5 uur geleden