Grote financier Nord Stream 2 verwacht medio 2022 goedkeuring
DÜSSELDORF (ANP/RTR) - Duitsland keurt het gebruik van de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2 mogelijk later dit jaar goed. Dat zegt topman Klaus-Dieter Maubach van energiebedrijf Uniper, een van de bedrijven die de leiding tussen Rusland en Duitsland heeft gefinancierd. "Het zou medio 2022 kunnen gebeuren", zegt hij in een interview.
Het project is al sinds september klaar, maar de Duitse toezichthouder voor gas- en stroomnetwerken moet nog toestemming geven voor het gebruik van de pijpleiding. De pijpleiding is van meet af aan omstreden geweest. Zo was er onder andere verzet vanuit de Verenigde Staten, maar ook andere landen als Polen en Oekraïne, omdat Rusland via de gaspijpleiding nog meer invloed in Europa zou krijgen.
Maubach weerspreekt in de Rheinische Post dat politieke motieven de goedkeuring door Duitsland in de weg zitten. "Ik zie geen politieke bemoeienis. De beoordeling door het agentschap voor netwerken loopt zoals gepland", verklaart hij tegenover de Duitse krant. Tegelijkertijd onderstreept hij dat Nord Stream 2 kan helpen de hoge gasprijzen tegen te gaan. "Iedere extra importmogelijkheid draagt bij aan ontspanning op de gasmarkt."
Sancties
De pijpleiding had volgens de planning in 2019 klaar moeten zijn. De aanleg werd opgeschort nadat de VS dreigden met sancties. Dat gebeurde nog onder het presidentschap van Donald Trump. Daarop trok het Zwitsers-Nederlandse bedrijf Allseas zich terug uit de aanleg ervan. Rusland moest de leiding daarop met zijn eigen vloot afmaken.
De hoogste baas van Uniper, een afsplitsing van E.ON, erkent dat er nog steeds geopolitieke risico's kleven aan Nord Stream 2. Dat komt onder andere door de gestegen spanningen aan de grens tussen Rusland en Oekraïne. Als die toenemen, zou de pijpleiding getroffen kunnen worden door Amerikaanse sancties.
Het Russische gasconcern Gazprom leidde de bouw van Nord Stream 2, dat ook door westerse bedrijven werd gefinancierd. Onder andere Shell verstrekte een lening voor de pijpleiding.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
8 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
11 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
12 uur geleden