Grote brand uitgebroken na explosie op belangrijke Krimbrug
MOSKOU/KIEV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Op de strategisch belangrijke Krimbrug die het door Rusland geannexeerde schiereiland met het Russische vasteland verbindt, is zaterdagochtend een grote brand uitgebroken. Russische staatspersbureaus melden dat zeven benzinetanks in brand stonden. Het staatspersbureau Interfax meldt op basis van het ministerie voor Noodsituaties dat de brand inmiddels is gedoofd. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden of gewonden.
De brand zou zijn veroorzaakt doordat een autobom is geëxplodeerd in een treinstel dat onderweg was naar de Krim, meldt Moskou. Ook Oekraïense media maken melding van een explosie. Het verkeer op de 19 kilometer lange brug is stilgelegd. De informatie van beide kanten kan niet onafhankelijk worden bevestigd.
De explosie vond iets na 06.00 uur (lokale tijd) plaats. Op beelden op sociale media is te zien dat een deel van de rijbaan naast de spoorbrug is weggeslagen. Volgens het Russische nationale comité voor de bestrijding van terrorisme zijn twee delen van het wegdek aan één kant ingestort, maar de boog die de brug overspant zou niet beschadigd zijn. Ook zou de rijbaan in tegengestelde richting nog intact zijn.
Kertsj
Volgens het Kremlin is de Russische president Vladimir Poetin ingelicht over de brand. Hij heeft een commissie de opdracht gegeven om de oorzaak te onderzoeken. Ook wordt onderzocht of het mogelijk is om tijdelijk een veerdienst in te stellen.
De brug over de straat van Kertsj vormt een belangrijke verbindingsroute tussen het schiereiland en het Russische vasteland. Poetin opende de brug in 2018, vier jaar na de annexatie van de Krim. Tijdens de oorlog wordt de brug veelal gebruikt voor de militaire bevoorrading van soldaten in Oekraïne.
Langeafstandswapens
Kiev heeft nog geen verantwoordelijkheid genomen voor de explosie. Wel zei een presidentieel adviseur dat de brand "slechts het begin is" en dat alles dat illegaal is "vernietigd moet worden".
Sinds de Russische invasie in Oekraïne eind februari heeft Kiev meerdere keren gedreigd de brug te beschieten. Rusland heeft gewaarschuwd tegen beschietingen op de brug en dreigde de commandocentra in de Oekraïense hoofdstad Kiev aan te vallen als die beschietingen wel zouden plaatsvinden. Oekraïne heeft het Westen herhaaldelijk om langeafstandswapens gevraagd. Volgens Kiev zouden die gebruikt kunnen worden om de brug te vernietigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
12 uur geleden