Grote brand uitgebroken in historisch beursgebouw in Kopenhagen
KOPENHAGEN (ANP/RTR/DPA) - Het historische beursgebouw in het centrum van Kopenhagen is getroffen door een verwoestende brand. Lokale media delen beelden waarop te zien is dat grote kunstwerken uit het gebouw worden gehaald.
De brand brak rond 07.30 uur door nog onbekende oorzaak uit en heeft volgens Deense media ongeveer de helft van het pand getroffen. Te zien is dat rook en vlammen uit het pand slaan. Een deel van de toren is ingestort. Er zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen.
Het 17e-eeuwse gebouw van de 'Børsen' behoort tot de oudste en meest iconische panden in de Deense hoofdstad. Het huisvest niet langer de Deense beurs, maar het hoofdkantoor van de Kamer van Koophandel. Er werden renovatiewerkzaamheden verricht.
'Ons eigen Notre Dame-moment'
Brandweer en politie zijn massaal ter plaatse. Tientallen militairen helpen de brandweer, onder meer bij het veiligstellen van kostbare voorwerpen. Straten in de omgeving zijn afgezet, wat verkeersproblemen veroorzaakt, en meerdere gebouwen zijn ontruimd. De politie in Kopenhagen verwacht dat een deel van het centrum langere tijd ontoegankelijk blijft.
De Deense minister van Cultuur Jakob Engel-Schmidt schrijft op X dat "vierhonderd jaar Deens cultureel erfgoed in vlammen opgaat". Zijn collega Troels Lund Poulsen, minister van Defensie, uit op hetzelfde platform zijn verdriet over de grote brand. "Ons eigen Notre Dame-moment", schrijft hij, verwijzend naar de verwoestende brand vijf jaar geleden in de wereldberoemde kathedraal van Parijs.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - Een aantal stembureaus in Peru gaat maandag opnieuw open nadat locaties door heel het land zondag vertraagd opengingen door logistieke problemen tijdens de presidentsverkiezingen. Dat heeft de Peruaanse kiesautoriteit bekendgemaakt. Ongeveer 63.000 kiezers in de hoofdstad Lima konden hun stem niet uitbrengen door een gebrek aan stembiljetten, stembussen en ander stemmateriaal.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is geen fan van paus Leo XIV, schrijft hij in een bericht op zijn Truth Social. "Paus Leo is zwak op het gebied van misdaad en verschrikkelijk op het gebied van buitenlandbeleid", aldus Trump.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
10 uur geleden