Grote brand uitgebroken in historisch beursgebouw in Kopenhagen
KOPENHAGEN (ANP/RTR/DPA) - Het historische beursgebouw in het centrum van Kopenhagen is getroffen door een verwoestende brand. Lokale media delen beelden waarop te zien is dat grote kunstwerken uit het gebouw worden gehaald.
De brand brak rond 07.30 uur door nog onbekende oorzaak uit en heeft volgens Deense media ongeveer de helft van het pand getroffen. Te zien is dat rook en vlammen uit het pand slaan. Een deel van de toren is ingestort. Er zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen.
Het 17e-eeuwse gebouw van de 'Børsen' behoort tot de oudste en meest iconische panden in de Deense hoofdstad. Het huisvest niet langer de Deense beurs, maar het hoofdkantoor van de Kamer van Koophandel. Er werden renovatiewerkzaamheden verricht.
'Ons eigen Notre Dame-moment'
Brandweer en politie zijn massaal ter plaatse. Tientallen militairen helpen de brandweer, onder meer bij het veiligstellen van kostbare voorwerpen. Straten in de omgeving zijn afgezet, wat verkeersproblemen veroorzaakt, en meerdere gebouwen zijn ontruimd. De politie in Kopenhagen verwacht dat een deel van het centrum langere tijd ontoegankelijk blijft.
De Deense minister van Cultuur Jakob Engel-Schmidt schrijft op X dat "vierhonderd jaar Deens cultureel erfgoed in vlammen opgaat". Zijn collega Troels Lund Poulsen, minister van Defensie, uit op hetzelfde platform zijn verdriet over de grote brand. "Ons eigen Notre Dame-moment", schrijft hij, verwijzend naar de verwoestende brand vijf jaar geleden in de wereldberoemde kathedraal van Parijs.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.
2 uur geledenTRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
2 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
4 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
4 uur geleden