Grote bezorgdheid over oorlog Oekraïne, veel steun voor sancties
DEN HAAG (ANP) - Negen op de tien Nederlanders maken zich zorgen over de oorlog in Oekraïne, meldt I&O Research op basis van een peiling in opdracht van de NOS onder ruim 2000 mensen. Ruim vier op de tien (44 procent) van de ondervraagden zijn bang voor een aanval met kernwapens of ontwrichting van de wereldorde. Toch steunt een aanzienlijke meerderheid een harde lijn qua economische sancties tegen Rusland.
De samenwerking met Russische energiebedrijven moet worden opgezegd, vindt 74 procent. Ruim twee derde (68 procent) wil van het Russische aardgas af, ook als dat leidt tot hogere gasprijzen. Driekwart is het eens met de stelling dat Rusland "moet worden geboycot, ook als dat leidt tot economische schade".
Bijna zes op de tien ondervraagden (58 procent) vinden dat Nederland Oekraïne meer moet helpen "door meer wapens of ander materiaal te leveren". Voor directe inmenging in het conflict is amper steun: Nederlandse militairen naar Oekraïne sturen vindt slechts 18 procent een goed idee.
Forum voor Democratie
Nederlanders vinden in grote meerderheid (84 procent) dat Rusland verantwoordelijk is voor het uitbreken van de oorlog. Ongeveer drie op de tien zien ook enige verantwoordelijkheid bij de Europese Unie en de NAVO, een op de tien vindt dat zij "in sterke mate" verantwoordelijk zijn.
Kiezers van Forum voor Democratie vormen hierop een uitzondering. Van hen houdt slechts 52 procent Rusland volledig of in sterke mate verantwoordelijk, 85 procent ziet die grote rol juist voor de EU, 82 procent voor de NAVO en 53 procent wijst naar Oekraïne zelf. Respondenten konden bij deze vraag hun mening over meerdere landen geven.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On in Amsterdam gaat dit weekeinde definitief niet door. De gemeente heeft zaterdag op het laatste moment de vergunning voor het feest ingetrokken. De organisator spande een kort geding aan om het besluit terug te laten draaien, maar de rechter heeft dat afgewezen. De reden daarvoor is nog niet bekend.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag drie mensen aangehouden. Twee personen voor belediging en één voor het zich niet kunnen legitimeren. De demonstraties verliepen verder zonder grote incidenten. Even na 15.00 uur verlieten de laatste actievoerders het terrein voor het azc. Zij zijn vervolgens buiten het dorp in bussen gestapt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On spant een kort geding aan tegen de gemeente Amsterdam, bevestigt een woordvoerder van de gemeente. Het festival zou op zaterdag en zondag plaatsvinden in het Meerpark, maar werd op het laatste moment afgelast omdat de gemeente de vergunning introk.
8 uur geleden