Grote beleidstoespraak Von der Leyen in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, houdt woensdagmorgen haar eerste grote beleidstoespraak, de Staat van de Unie genoemd. Niet alleen blikt ze op de eerste plenaire zitting na het zomerreces in het Europees Parlement terug op de maanden sinds de nieuwe commissie op 1 december aantrad. Iedereen weet dat de focus plotseling op de coronapandemie kwam te liggen, dus is Brussel vooral benieuwd naar de plannen van het dagelijks EU-bestuur voor het komende parlementaire jaar.
Het is geen geheim dat Von der Leyen de aanscherping van de Europese klimaatdoelen zal aankondigen. Verwacht wordt dat ze zal voorstellen de CO2-uitstoot in de EU in 2030 met 55 procent te verminderen in vergelijking met 1990. Nu is nog sprake van 40 procent. De EU wil in 2050 klimaatneutraal zijn en daarvoor moeten extra tussenstappen worden gezet. Donderdag presenteert vicevoorzitter Frans Timmermans, verantwoordelijk voor klimaat, de details.
Het asielbeleid in de EU zal de Duitse eveneens aan de orde stellen. Na de brand in het vluchtelingenkamp op het Griekse eiland Lesbos staat de discussie over de aanpak daarvan weer op scherp. Een nieuw asiel- en migratiepact is in de maak. Sinds het begin van de migratiecrisis weet de EU zich er geen raad mee. Een beoogde herverdeling van asielzoekers over alle lidstaten is nooit van de grond gekomen.
Ook over het buitenlandbeleid, en de relaties met de grootmachten VS, Rusland en China, zal Von der Leyen naar verwachting het een en ander zeggen. Aan het begin van haar mandaat zei ze dat ze een "geopolitieke commissie" wilde, met een stem die in de wereld meetelt.
De fractieleiders van het parlement reageren na de toespraak op het werk van de commissie tot nu toe en haar prioriteiten voor de toekomst.
Meer uit Buitenland
BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
3 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - Oekraïne eist een vergoeding van 43 miljard dollar van Rusland voor alle klimaatschade die het land heeft veroorzaakt sinds de invasie in Oekraïne. Viceminister Pavlo Kartashov van Economie, Milieu en Landbouw heeft dat dinsdag aangekondigd op de klimaattop in Belém. "Rusland voert in veel opzichten een vuile oorlog en ook ons klimaat is een slachtoffer", zei hij.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense leger meldt aanvallen op doelen in Rusland met Amerikaanse ballistische raketten van het type ATACMS. Het leger heeft niet eerder dergelijke aanvallen gemeld, die Washington eerder niet toestond. De vorige Amerikaanse president, Joe Biden, schafte een jaar geleden in de nadagen van zijn regering de beperking op de inzet van de Amerikaanse ballistische raketten buiten Oekraïne af. De destijds kandidaat-president Donald Trump bekritiseerde die stap van Biden.
4 uur geledenHALLE (ANP/DPA) - Bondskanselier Friedrich Merz wil nationale richtlijnen voor de beveiliging van kerstmarkten. In de afgelopen jaren zijn aanslagen gepleegd op kerstmarkten. Vorig jaar bijvoorbeeld reed een man op de markt in Maagdenburg in op bezoekers. Daarbij vielen zes doden en raakten honderden mensen gewond. In een aantal gemeenten in Duitsland zijn er twijfels gerezen of de beveiliging van de populaire markten niet te duur wordt om ze nog toe te staan.
5 uur geleden