Grote beleidstoespraak Von der Leyen in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, houdt woensdagmorgen haar eerste grote beleidstoespraak, de Staat van de Unie genoemd. Niet alleen blikt ze op de eerste plenaire zitting na het zomerreces in het Europees Parlement terug op de maanden sinds de nieuwe commissie op 1 december aantrad. Iedereen weet dat de focus plotseling op de coronapandemie kwam te liggen, dus is Brussel vooral benieuwd naar de plannen van het dagelijks EU-bestuur voor het komende parlementaire jaar.
Het is geen geheim dat Von der Leyen de aanscherping van de Europese klimaatdoelen zal aankondigen. Verwacht wordt dat ze zal voorstellen de CO2-uitstoot in de EU in 2030 met 55 procent te verminderen in vergelijking met 1990. Nu is nog sprake van 40 procent. De EU wil in 2050 klimaatneutraal zijn en daarvoor moeten extra tussenstappen worden gezet. Donderdag presenteert vicevoorzitter Frans Timmermans, verantwoordelijk voor klimaat, de details.
Het asielbeleid in de EU zal de Duitse eveneens aan de orde stellen. Na de brand in het vluchtelingenkamp op het Griekse eiland Lesbos staat de discussie over de aanpak daarvan weer op scherp. Een nieuw asiel- en migratiepact is in de maak. Sinds het begin van de migratiecrisis weet de EU zich er geen raad mee. Een beoogde herverdeling van asielzoekers over alle lidstaten is nooit van de grond gekomen.
Ook over het buitenlandbeleid, en de relaties met de grootmachten VS, Rusland en China, zal Von der Leyen naar verwachting het een en ander zeggen. Aan het begin van haar mandaat zei ze dat ze een "geopolitieke commissie" wilde, met een stem die in de wereld meetelt.
De fractieleiders van het parlement reageren na de toespraak op het werk van de commissie tot nu toe en haar prioriteiten voor de toekomst.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
14 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
14 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
14 uur geleden