Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote beleggers dienen nu zelf klimaatvoorstel in bij Shell

Grote beleggers dienen nu zelf klimaatvoorstel in bij Shell

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van 27 grote beleggers wil de druk op Shell opvoeren om sneller werk te maken van de strijd tegen klimaatverandering. Ze hebben besloten samen met de activistische aandeelhouder Follow This een resolutie in te dienen die het olie- en gasconcern tot meer inspanningen tegen CO2-uitstoot oproept.

Aandeelhouders van Shell kunnen dit voorjaar stemmen over de resolutie van Follow This. De actiegroep van oprichter Mark van Baal dient ieder jaar een voorstel in dat Shell oproep om zichzelf CO2-besparingsdoelen te stellen op de middellange termijn. Het Britse energiebedrijf belooft weliswaar in 2050 per saldo geen CO2 meer uit te stoten, maar weigert vooralsnog tussentijdse doelen te stellen die in lijn zijn met de klimaatafspraken van Parijs die de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden moeten houden. Volgens veel critici is dat niet in lijn met het akkoord van Parijs.

De steun voor de klimaatresolutie groeide lange tijd gestaag, maar bleef bij de twee laatste aandeelhoudervergaderingen steken op zo'n 20 procent. Enkele grote institutionele beleggers stemden al voor. Dat een deel van hen het voorstel nu ook samen met Follow This indient, ziet Van Baal als "escalatie" van de druk die deze pensioenfondsen en vermogensbeheerder op Shell uitoefenen.

Amundi

Van Baal hoopt dat dit helpt meer steun te krijgen voor de oproep. Bij de groep indieners zit onder andere Amundi, een van de grootste Europese beleggers met een 1900 miljard euro aan vermogen onder beheer. Ook Candriam, een dochterbedrijf van verzekeraar New York Life, en de Britse branchegenoot Rathbones doen mee.

"Met 2023 als het warmste jaar ooit en COP28 die het 'begin van het einde van het fossiele brandstoftijdperk' aangeeft, realiseren we ons meer dan ooit dat klimaatverandering winnaars en verliezers zal creëren", zegt Matt Crossman van Rathbones. "We hopen prikkels te creëren voor het senior management om de strategie in lijn te brengen met klimaatscenario's die de wereld ten goede zullen komen."

De grote beleggers, die samen zo'n 3,4 procent van het stemrecht hebben bij Shell, voegen zich bij Follow This op het moment dat het energieconcern zijn klimaatambities voorzichtiger formuleert. In de ogen van de vorig jaar aangetreden topman Wael Sawan moeten duurzame investeringen vooral winstgevend zijn. Ook schrapte Shell de doelstelling om jaarlijks de olieproductie telkens met enkele procenten te verlagen en laat het bedrijf zijn divisie voor fossiel aardgas voorlopig groeien.

Meer uit Financieel

Rijksambtenaren bereiden acties voor om cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigt vakbond FNV aan. Bonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.

1 uur geleden
AEX-index zet verdere stap richting historische 1000 puntengrens

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

1 uur geleden
Taiwan: brede overeenstemming met VS over handelsdeal

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan zegt dat er met de Verenigde Staten "brede overeenstemming" is over een handelsdeal. Daarbij gaan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit Taiwan omlaag en zou het Taiwanese chipconcern TSMC nog meer gaan investeren in chipproductie in de VS.

1 uur geleden
Natuurrampen veroorzaakten 224 miljard dollar schade in 2025

MÜNCHEN (ANP) - Natuurrampen hebben vorig jaar voor 224 miljard dollar aan schade gezorgd, meldt herverzekeraar Munich Re. Omgerekend is dat zo'n 192 miljard euro. Dat is lager dan een jaar eerder, toen de schade als gevolg van natuurrampen 368 miljard dollar bedroeg.

1 uur geleden
Ørsted mag verder met bouw groot windpark voor Amerikaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag verder met de bouw van het windpark Revolution Wind voor de kust van Rhode Island, terwijl het wacht op uitspraak in een rechtszaak. Dat heeft een Amerikaanse rechter besloten. De werkzaamheden werden op 22 december stilgelegd door de Amerikaanse regering uit zorgen om de nationale veiligheid. Windmolens kunnen volgens de regering onder meer radarsystemen verstoren.

2 uur geleden
Airbus leverde 793 vliegtuigen af in 2025, meer dan jaar eerder

TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft vorig jaar wereldwijd 793 verkeersvliegtuigen afgeleverd. Dat zijn er meer dan een jaar eerder, toen het ging om 766 afgeleverde toestellen. Airbus wist zijn in december verlaagde doelstelling voor de levering van 790 vliegtuigen net te overtreffen.

2 uur geleden
Amsterdams betaalbedrijf Klearly haalt 12 miljoen euro op

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse start-up voor betalingen in de horeca Klearly heeft 12 miljoen euro aan nieuwe investeringen opgehaald. Onder andere de investeringstak van het Amerikaanse betalingsbedrijf PayPal steekt geld in het bedrijf.

2 uur geleden