Grote beleggers dienen nu zelf klimaatvoorstel in bij Shell
AMSTERDAM (ANP) - Een groep van 27 grote beleggers wil de druk op Shell opvoeren om sneller werk te maken van de strijd tegen klimaatverandering. Ze hebben besloten samen met de activistische aandeelhouder Follow This een resolutie in te dienen die het olie- en gasconcern tot meer inspanningen tegen CO2-uitstoot oproept.
Aandeelhouders van Shell kunnen dit voorjaar stemmen over de resolutie van Follow This. De actiegroep van oprichter Mark van Baal dient ieder jaar een voorstel in dat Shell oproep om zichzelf CO2-besparingsdoelen te stellen op de middellange termijn. Het Britse energiebedrijf belooft weliswaar in 2050 per saldo geen CO2 meer uit te stoten, maar weigert vooralsnog tussentijdse doelen te stellen die in lijn zijn met de klimaatafspraken van Parijs die de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden moeten houden. Volgens veel critici is dat niet in lijn met het akkoord van Parijs.
De steun voor de klimaatresolutie groeide lange tijd gestaag, maar bleef bij de twee laatste aandeelhoudervergaderingen steken op zo'n 20 procent. Enkele grote institutionele beleggers stemden al voor. Dat een deel van hen het voorstel nu ook samen met Follow This indient, ziet Van Baal als "escalatie" van de druk die deze pensioenfondsen en vermogensbeheerder op Shell uitoefenen.
Amundi
Van Baal hoopt dat dit helpt meer steun te krijgen voor de oproep. Bij de groep indieners zit onder andere Amundi, een van de grootste Europese beleggers met een 1900 miljard euro aan vermogen onder beheer. Ook Candriam, een dochterbedrijf van verzekeraar New York Life, en de Britse branchegenoot Rathbones doen mee.
"Met 2023 als het warmste jaar ooit en COP28 die het 'begin van het einde van het fossiele brandstoftijdperk' aangeeft, realiseren we ons meer dan ooit dat klimaatverandering winnaars en verliezers zal creëren", zegt Matt Crossman van Rathbones. "We hopen prikkels te creëren voor het senior management om de strategie in lijn te brengen met klimaatscenario's die de wereld ten goede zullen komen."
De grote beleggers, die samen zo'n 3,4 procent van het stemrecht hebben bij Shell, voegen zich bij Follow This op het moment dat het energieconcern zijn klimaatambities voorzichtiger formuleert. In de ogen van de vorig jaar aangetreden topman Wael Sawan moeten duurzame investeringen vooral winstgevend zijn. Ook schrapte Shell de doelstelling om jaarlijks de olieproductie telkens met enkele procenten te verlagen en laat het bedrijf zijn divisie voor fossiel aardgas voorlopig groeien.
Meer uit Financieel
ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
3 uur geledenALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.
5 uur geleden