Grote bedrijven moeten miljarden meebetalen in Franse begroting
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe Franse regering wil dat grote bedrijven bij elkaar miljarden euro's meebetalen om de overheidsfinanciën op orde te krijgen. Ook wil het kabinet van de vorige maand aangetreden premier Michel Barnier flink gaan bezuinigen en onder meer rijke mensen meer belasting laten betalen.
Volgens donderdag gepresenteerde begrotingsplannen moet een bijzondere belastingheffing bij zo'n 440 winstgevende bedrijven met een jaaromzet van meer dan 1 miljard euro volgend jaar 8 miljard euro en in 2026 4 miljard euro opleveren. Een speciale belasting voor zeetransportbedrijven zou in diezelfde jaren 500 miljoen en 300 miljoen euro moeten bijdragen. Verder zouden ongeveer 65.000 huishoudens te maken krijgen met hogere belastingen, bedoeld om volgend jaar 2 miljard euro extra in de schatkist te krijgen.
Barnier heeft zich bij zijn aantreden voorgenomen bezuinigingen en belastingverhogingen door te voeren die meer dan 60 miljard euro moeten opleveren. Dat is nodig om te voorkomen dat het toch al grote begrotingstekort verder oploopt. De regering streeft ernaar het tekort in 2025 terug te brengen tot 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), van een verwachte 6,1 procent voor dit jaar. Daarmee blijft het begrotingstekort dus nog wel ruim boven de 3 procentnorm van Brussel.
Banen verloren
Op de bezuinigingen en belastingverhogingen is veel kritiek. Een motie van wantrouwen, ingediend door het linkse Nouveau Front Populaire, mislukte eerder deze week. Maar de premier en zijn team zouden vallen als Marine Le Pens extreemrechtse Rassemblement National een nieuwe poging zou steunen. Zelfs voor de presentatie op donderdag had Le Pen al kritiek op enkele voorstellen. Ze noemde een plan om de uitgaven te verminderen door de indexering van pensioenen uit te stellen tot 1 juli bijvoorbeeld "diefstal".
Het begrotingsplan van de regering wordt volgende week in het parlement besproken. Parlementariërs kunnen dan wijzigingen voorstellen. Het plan moet voor het einde van het jaar worden aangenomen. Zonder meerderheid zal de regering zich hoogstwaarschijnlijk op een artikel uit de grondwet moeten beroepen om een stemming over het wetsvoorstel te omzeilen, wat de kans op moties van afkeuring vergroot.
Bedrijven hebben al hun zorgen geuit over de gevolgen van de begroting voor de economie. Volgens de grootste werkgeversorganisatie van Frankrijk dreigen honderdduizenden banen verloren te gaan.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - India wil een grote datastad ontwikkelen vanwege de wereldwijde opmars van kunstmatige intelligentie. Dat heeft de minister van informatietechnologie van de deelstaat Andhra Pradesh tegen persbureau AFP gezegd, voorafgaand aan de internationale AI-top die maandag in New Delhi begint.
6 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Uber breidt zijn maaltijdbezorgingsdienst dit jaar uit naar zeven nieuwe Europese landen. De uitbreiding hoort bij een strategie waarmee de taxidienst en maaltijdbezorger hoopt de komende drie jaar 1 miljard dollar (ongeveer 842 miljoen euro) aan extra inkomsten te ontvangen. Dit meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT). Uber Eats is al actief in Nederland.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
16 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
23 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
23 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
1 dag geleden