Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grote animo voor betoging voor meer compensatie leenstelsel

Grote animo voor betoging voor meer compensatie leenstelsel

AMSTERDAM (ANP) - Studenten en sympathisanten uit het hele land zijn zaterdag in Amsterdam de straat opgegaan om een hogere compensatie te eisen voor degenen die onder het zogenoemde leenstelsel studeerden. Het nieuwe kabinet trekt geld uit voor die studenten, maar in de ogen van de demonstranten wel veel te weinig. Volgens de organisatoren zijn er 8000 mensen op de betoging afgekomen.

De actievoerders verzamelden zich rond 13.00 uur op het Museumplein en begonnen kort na 14.00 uur aan een mars door de stad. Ruim een uur later waren ze weer terug op het Museumplein.

De betogers riepen leuzen als "Wat willen wij? schuldenvrij!" en "Pechgeneratie, we eisen compensatie". De meeste betogers waren jongeren, al kwamen er ook ouderen naar het Museumplein uit solidariteit met de studenten, zoals Anita Hajee (62) en Ruud Jonker (65). "We zijn hier voor de pechgeneratie. Daar staat er een", zei Hajee, terwijl ze naar haar zoon en diens vriend wees. "En daar moeten we voor opkomen. Om ervoor te zorgen dat ze hun leven niet al met schulden beginnen."

Proefkonijn

Een 25-jarige vrouw uit Leiden liet weten dat ze naar Amsterdam was gekomen omdat haar generatie voor de overheid "het proefkonijn van het leenstelsel" is geweest. "Het leenstelsel werkt niet, dat is duidelijk."

Voorzitter Ama Boahene van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) liet weten dat de betoging zonder incidenten is verlopen. Een politiewoordvoerder zei er geen ander beeld van te hebben.

Mislukt bezuinigingsexperiment

Het leenstelsel werd van kracht in 2015. Voor die tijd kregen studenten een basisbeurs, maandelijks een paar honderd euro, die in de meeste gevallen niet hoefde te worden terugbetaald. Die basisbeurs komt vanaf 2023 weer terug. De generatie studenten die in de tussenliggende jaren geen studiefinanciering ontving, wordt volgens de plannen van het kabinet gecompenseerd voor het extra geld dat ze hebben moeten lenen.

De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United rekenen voor dat de 1 miljard euro die het kabinet daarvoor uittrekt, neerkomt op een vergoeding van 1000 tot 2000 euro per persoon. Dat vinden de bonden veel te weinig. "Onze generatie mag niet de dupe worden van een mislukt bezuinigingsexperiment van het kabinet."

Meer uit Binnenland

Veel brandweer bij natuurbrand in Wijchen

WIJCHEN (ANP) - Aan de Heumenseweg in Wijchen (Gelderland) woedt een natuurbrand. De brandweer is aanwezig met meerdere eenheden. Nog meer hulpdiensten zijn onderweg, meldt de veiligheidsregio.

9 minuten geleden
Politie: verdachte van steekpartijen Rotterdam krijgt zorg

ROTTERDAM (ANP) - De 26-jarige man die zaterdag in Rotterdam vermoedelijk betrokken was bij meerdere steekpartijen vertoonde "onbegrepen gedrag". Volgens de politie blijft hij verdachte, maar krijgt hij ook de benodigde zorg.

42 minuten geleden
Hoge temperaturen op komst, kans op vijfde regionale hittegolf

HOUTEN (ANP) - De temperaturen lopen komende week vanaf woensdag weer op. Weeronline verwacht dat het donderdag en vrijdag lokaal 30 tot 35 graden wordt. Daardoor is de kans op een vijfde regionale hittegolf deze zomer groot.

2 uur geleden
Natuurbrand Herperduin onder controle, brandweer blijft nablussen

OSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.

5 uur geleden
Weeronline: weer lijkt gunstig om zonsverduistering te zien

HOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.

5 uur geleden
Natuurbrand in Herperduin bij Oss, veel brandweer aanwezig

OSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.

6 uur geleden
Gewonde bij steekincident in Schinveld

SCHINVELD (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Schinveld is in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gewond geraakt. Het slachtoffer is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht.

7 uur geleden