
Grootverbruikers energie vrezen gastekort: airco niet vol aan
WOERDEN (ANP) - Nederlandse consumenten en bedrijven moeten veel meer bewust worden gemaakt van mogelijke gastekorten. Dat zegt voorzitter Hans Grünfeld van de VEMW, de belangenbehartiger van zakelijke energie- en watergebruikers. "Er wordt nu weinig aandacht aan besteed, maar ook nu moeten we energie besparen. We zouden bijvoorbeeld kunnen vertellen dat de airco niet op volle kracht aan hoeft, ook al is het heet."
De noodzaak om energie te besparen werd deze week ook duidelijk gemaakt door het Internationaal Energie Agentschap (IEA). De organisatie stelde dat het code rood is voor Europa als Rusland de gaskraan dichtdraait. Daar bovenop kwam een rapport van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dat waarschuwde voor een zware recessie in sommige Europese landen, tenzij de Europese Unie samenwerkt en gas deelt.
Daarmee komt een rapport van de Gasunie van vorige week, waarin gesteld werd dat Nederland deze winter doorkomt zonder gastekort, in een ander daglicht te staan. Grünfeld herhaalt zijn eerdere kritiek op dat rapport dat goed nieuws bracht, mits aan veel voorwaarden werd voldaan. "Ik zie met enige verbazing hoe in Nederland de overheid en andere partijen nogal laconiek aankijken tegen de gassituatie."
Alle hens aan dek
Volgens Grünfeld is het verre van zeker dat aan alle randvoorwaarden van de Gasunie wordt voldaan. "Er is nog heel veel onzeker, maar het is nu alle hens aan dek." Zo moet Nederland zorgen dat de gasopslag zo vol mogelijk raakt. Bovendien kan het hier goed gaan, maar in Duitsland niet. "En dan merken we hier ook de gevolgen. We kunnen ons beter nu al voorbereiden op een letterlijk en figuurlijk ijzige winter."
De IMF-oproep tot vergaande samenwerking binnen Europa is niet onterecht, weet Grünfeld. "Alle landen hebben nu een eigen aanpak." Dat zei ABN AMRO-econoom Hans van Cleef ook al eerder in het Financieele Dagblad waarin hij erop wees dat Duitsland veel meer bezig is met het besparen van energie en Hongarije al de energienoodtoestand afkondigde. Hij zei dan ook niet gerustgesteld te zijn door het verhaal van de Gasunie.
Samenwerking fysiek lastig
De Europese samenwerking tussen landen is fysiek lastig, aldus Grünfeld van de VEMW. "Ons hele gasnetwerk is ingericht op het vervoeren van gas van het oosten naar het westen, niet andersom."
Als alles toch goed gaat, dan staat na de winter het volgende probleem voor de deur. Dan moeten we ons weer gaan voorbereiden op de winter erna.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De landelijke staking van meubelmakers en interieurbouwers is definitief van de baan, meldt FNV. Na maanden cao-onderhandelingen hebben de vakbondsleden van FNV ingestemd met een verbeterd eindbod van de werkgevers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla ging dinsdag 7,3 procent omlaag op de aandelenbeurzen in New York. De ruzie tussen Tesla-topman Elon Musk en president Donald Trump lijkt opnieuw op te laaien. Musk en Trump maakten vorige maand al openlijk ruzie, waarbij de techmiljardair afgaf op Trumps nieuwe begrotingswet die het overheidstekort flink doet oplopen.
1 uur geledenMUMBAI/AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel blijft altijd een deel van zijn verf of coatings in Nederland produceren, maar kijkt tegelijkertijd kritisch naar de kosten en flexibiliteit in het thuisland. Dat zegt topman Greg Poux-Guillaume. Dit en vorig jaar kondigde het bedrijf de sluiting van fabrieken in Wapenveld en Groot-Ammers aan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland is verder gezakt op de ranglijst van aantrekkelijkste landen voor buitenlandse investeringen in Europa, meldt accountants- en adviesorganisatie EY op basis van een jaarlijks onderzoek. "Waar ons land tot 2017 steevast tot de top 5 behoorde, is Nederland nu gezakt naar de tiende plaats, achter landen als België, Spanje en Polen."
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Meer uitzendkrachten leggen het werk neer bij distributiecentra van Albert Heijn. De stakingen breiden zich uit naar een distributiecentrum in Zwolle en bij AH Online in Oosterhout, meldt vakbond FNV. Daarmee wordt nu op vier plekken gestaakt.
2 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten roepen de politiek op om iets te doen tegen de dure boodschappen. Uit onderzoek van de Consumentenbond kwam dinsdag naar voren dat consumenten over de grens vaak voordeliger uit zijn dan in Nederland. De supermarkten merken op dat prijsverschillen mede worden veroorzaakt door hogere belastingen en andere regels in Nederland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) stelt dat consumenten extra bescherming nodig hebben door de opkomst van afbetaalapps waarbij je achteraf kunt betalen, ook wel bekend als 'buy now, pay later'. Deze worden steeds populairder, maar leiden ook tot veel betalingsproblemen.
3 uur geleden