Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grootste windmolenpark op zee van Nederland is af

Grootste windmolenpark op zee van Nederland is af

DEN HAAG (ANP) - De bouw van het grootste Nederlandse windmolenpark op zee, Borssele 1 & 2, is afgerond. De 94 windturbines voor de kust van Zeeland zijn volgens eigenaar Ørsted goed voor de levering van 752 megawatt aan groene stroom. Dat is genoeg om 1 miljoen huishoudens van elektriciteit te voorzien.

Borssele 1 & 2 is de eerste van een reeks grote windparken die Nederland wil laten bouwen om afspraken uit het Energieakkoord na te komen. Het is de bedoeling dat het totale vermogen aan windenergie op zee in 2030 goed is voor 11 gigawatt. Dat is zo'n 40 procent van de totale Nederlandse elektriciteitsvraag.

De bouw van het windpark door het Deense Ørsted leverde ook een aantal Nederlandse bedrijven werk op. Zo was funderingsspecialist Sif uit Roermond verantwoordelijk voor de gigantische palen waar de windturbines op staan. Baggeraar en maritiem dienstverlener Van Oord werkte aan de installatie.

Borssele

Op dit moment is Borssele 1 & 2 het op één na grootste windmolenpark op zee ter wereld, na het Hornsea-park voor de Britse kust. Naar verwachting rondt een consortium van onder andere Eneco, Shell en Van Oord volgend jaar de bouw van de naastgelegen kavels Borssele 3 & 4 af, die uit nog eens 77 windmolens bestaan.

Energiebedrijf Eneco en olie- en gasconcern Shell werken daarnaast aan een een windturbinepark voor de kust van Noord-Holland. Dat moet voor nog eens het equivalent van 1 miljoen huishoudens groene stroom opleveren.

De komst van de vele windmolens in de Noordzee is niet voor iedereen goed nieuws. Nederlandse vissers vinden dat er te weinig ruimte overblijft voor rendabele visserij. Ook Europabreed verzetten vissers zich tegen windturbineparken. Zo eist de Europese vissersactiegroep EMK een verbod op de geplande bouw van windparken. De organisatie wil eerst meer onderzoek naar mogelijk schadelijke gevolgen van de molens op paaigebieden in zee.

Meer uit Financieel

België wil Eurogroep niet in ruil voor gebruik Russische tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting) of de Griekse minister van Financiën Kyriakos Pierrakakis wordt donderdag gekozen als nieuwe voorzitter van de Eurogroep. België is niet bereid in ruil voor het voorzitterschap akkoord te gaan met het gebruik van de bevroren Russische tegoeden, benadrukte Van Peteghem.

17 minuten geleden
Disney laat fans zelf video's maken met iconische personages

BURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.

21 minuten geleden
Oracle hard onderuit op negatief Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.

29 minuten geleden
OM: Damen wil proces zo lang mogelijk rekken

ZWOLLE (ANP) - Damen is erop uit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.

32 minuten geleden
Betaalbedrijf Mollie koopt Britse branchegenoot voor 1,1 miljard

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse betaaldienstverlener Mollie koopt zijn Britse branchegenoot GoCardless voor een bedrag van 1,1 miljard euro. Na de overname, die wordt afgehandeld in aandelen en contanten, ontstaat een fintechbedrijf dat samen zo'n 350.000 bedrijven als klant heeft.

33 minuten geleden
EU wil medicijnmakers belonen die nieuwe antibiotica maken

BRUSSEL (ANP) - De EU wil medicijnmakers die nieuwe soorten antibiotica ontwikkelen belonen. Daarvoor hebben vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de lidstaten een voorlopig akkoord bereikt, naar aanleiding van een voorstel van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Time kiest 'Architecten van AI' tot Personen van het Jaar

NEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.

1 uur geleden